Hlavní obsah

Důchodkyně v tramvaji odmítla uvolnit místo mladíkovi s mobilem. Ať si stoupne, když má energii

Foto: Freepik

Fejeton: Kdo si sedne, nevyhrává, kdo si nesedne, prohrává

Článek

„Tuhle scénu by měl někdo zfilmovat,“ poznamenal starší pán, který sledoval výměnu názorů z opačné strany tramvaje. Bylo pondělní ráno, tramvaj nacpaná až po strop a uprostřed toho všeho se odehrávala bitva dvou generací, jaká se už dlouho neviděla. Na jedné straně paní v letech, kulich naražený až k obočí, kabelka jako zbroj a výraz člověka, který ví, co chce. Na straně druhé mladík s kapucí, telefonem v ruce a výrazem, že svět mu leží u nohou — a taky že si zaslouží sedět.

Stalo se to v Brně, ale podobné příběhy se dají zasadit kamkoli — do pražského metra, ostravského autobusu nebo do čekárny u praktického lékaře. Všude tam, kde se kříží světy. A kde se někdo rozhodne, že právě teď je ten okamžik, kdy už nemlčí.

„Promiňte, mohl bych si sednout?“ pronesl mladík, aniž by zvedl oči od telefonu.

„A proč jako?“ zvedla hlavu paní a přimhouřila oči.

„No… já mám trochu problém s kolenem,“ zamumlal.

„Aha. A to koleno vám brání stát, ale ne projíždět TikTok?“ utrousila důchodkyně ostřeji, než by čekal.

A bylo to venku

Zprvu se v tramvaji rozhostilo ticho. Všichni dělali, že nic neslyší. Kluk se lehce ošil, žena si opět upravila kabelku a dodala: „Když já byla v tvým věku, běhala jsem na brigády, do školy i do fabriky. Vy dneska ani nevíte, jak vypadá koště. Tak si stoupni. Aspoň udržíš balanc.“

Mladík nereagoval. Možná proto, že byl v šoku. Nebo prostě jen neměl připravenou odpověď, kterou by mu schválila i jeho bublina na Instagramu.

Za normálních okolností by někdo zakročil. Třeba nějaký zachránce spravedlnosti v saku, který by slušně požádal paní, aby byla tolerantní. Nebo jiný cestující, co by mladíkovi nabídl své místo. Ale v tu chvíli bylo všem jasné, že to není jen o místě k sezení.

Tohle byla přesně ta chvíle, kdy se svět rozdělí. Ne na pravici a levici, ne na očkované a neočkované, ale na ty, co fandí paní, a na ty, co soucítí s klukem.

A co bylo dál?

Nic. Tramvaj jela dál. Kluk si stoupl. Mobil si dal do kapsy. A paní se znovu ponořila do svého ticha. Ale zůstala sedět.

Doma pak večer vyprávěl: „Mami, dneska mě seřvala nějaká babka v šalině, prej že nemám energii stát. Já jen chtěl sedět, vždyť mě fakt bolelo koleno…“
A matka na to: „No vidíš. A teď víš, jaký to bylo, když já jezdila těhotná a nikdo mi nepustil.“

Možná si mladík příště sedne dřív, než do tramvaje nastoupí další babička. Možná raději vystoupí. Anebo mu to zůstane v hlavě jako první setkání se skutečnou autoritou.

Tenhle příběh není o tom, kdo měl pravdu. Jestli paní přestřelila, nebo jestli měl kluk doopravdy bolavé koleno. Jde spíš o to, jak jsme si zvykli neptat se proč. Automaticky očekáváme ohledy, automaticky vyžadujeme práva. Ale zapomínáme, že na druhé straně je taky člověk. Možná starší, možná unavenější, možná taky trochu vyčerpaný z toho, že už mu nikdo neděkuje.

Někdo řekne, že to bylo necitlivé. Že by starší měli být vlídní a vstřícní, že mladí dnes žijí pod tlakem. Ale možná je čas připustit i jinou pravdu: že starší generace toho snesla hodně a teď už se prostě nechce podřizovat. Ne vždy, ne všem, ne automaticky.

Závěr?

V tramvaji se místo neuvolňuje jen nohama. Uvolňuje se i hlavou. Schopností vnímat, odhadnout, a někdy si i přiznat, že třeba ta paní v kulichu má za sebou den, kdy ji bolí záda, duše i srdce.

A že někdy může být statečné neustoupit. I když jenom sedíte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz