Článek
Kdo vyrůstal za komunismu, ten si určitě vzpomene na Kofolu. Sladký nápoj s bublinkami byl tehdy velkým hitem. Lidé si ho oblíbili a pili ho skoro všude. Kofola se postupně stala jedním z nejoblíbenějších nápojů u nás. V oblibě ji předbíhá snad už jen pivo. Její výrobci si od začátku věřili a chtěli porazit slavnou Coca-Colu. Ta byla v té době považována za symbol Západu a kapitalismu. A také za nejpopulárnější nápoj na světě.
Právě z toho důvodu vznikl u nás nápad vytvořit vlastní tajný recept, který by se mohl postavit světovým značkám. Vývoj Kofoly ale zabral víc času, než se čekalo. Trvalo celé dva roky, než se vůbec dostala do obchodů. V průběhu té doby se zkoušely různé příchutě a přidávaly se nové přísady. Zároveň se postupně ubíralo i na množství kofeinu.
Nic nešlo podle představ komunistů. Symbolem kapitalismu byla tehdy jasně Coca-Cola, která byla ve světě nejpopulárnější. V Československu proto vznikl nápad vytvořit vlastní tajnou recepturu, která by konkurovala světovým značkám. V Opavě se pod vedením RNDr. PhMr. Zdeňka Blažka, CSc. dva roky hledala správná směs pro sirup KOFO, ze kterého později vznikla Kofola.

Kofola byla v dobách socialismu slavným nápojem a snahou o náhražku Coca-Coly.
Výroba nápoje byla velmi promyšlená
Příprava Kofoly ale nebyla jednoduchá. Nejprve bylo potřeba najít správný recept, který by mohl uspět i ve světě. Pod vedením Zdeňka Blažka se nápoj skládal ze čtrnácti bylinek a ovocných přísad, ke kterým se přidával kofein. Ten se zpočátku získával ze sazí z komína pražírny kávy ve Vysočanech. Tento způsob se ale později opustil, protože nebyl výhodný.
Mezi ingredience patřily například listy ostružníku a sladké dřevo. Nakonec zvítězilo sladké dřevo, které způsobilo, že Kofola měla uvnitř hustou pěnu. Tak vznikl nápoj, který si našel cestu do světa. Celá komunistická akce byla opravdu úspěšná. Když se v roce 1960 Kofola poprvé objevila v obchodech, hned se stala velkým hitem. Byla tak oblíbená, že nastal problém – došly bylinky, které se při její výrobě používaly. Nakonec to komunisté vyřešili dovozem ze zahraničí.
To bylo zvláštní, protože lidé tehdy skoro nic nesměli dovážet. Nápoj měl původně nést jméno, které mělo odkazovat na americký symbol kapitalismu, ale název Kofocola byl příliš dlouhý. Navíc jsme jako malá země neměli ochranné známky, což bylo riskantní. Nakonec jsme zůstali u názvu Kofola, který známe dodnes.
Zdroje: Čtidoma, Český rozhlas, Aktuálně.cz