Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Konvalinka voní nádherně, ale skrývá v sobě jed. Malé děti jsou v největším ohrožení

Foto: Freepik

Kdo by neznal tuto krásnou rostlinu, která roste nejen na našich zahradách, ale také lesích a loukách. Pokud ale máte děti, měli byste si dávat velký pozor. Ne vše krásné je zdravé a neškodné.

Článek

Ta sladká vůně, která se line z bílých zvonečků na jaře, je pro mnohé symbolem přicházejícího jarního teplého období. Ano, jsou to konvalinky! Kdo by je neměl rád? Jenže tahle na pohled neškodná rostlinka má i svou odvrácenou stranu. To, co tak krásně voní a vypadá, může být pro děti doslova smrtelné. A nejhorší je, že o tom většina lidí nemá ani ponětí a děti k těmto květinám stále častěji pouští bez dozoru. Konvalinku vonnou zná snad každý. Ty její drobné bílé zvonečky rostou na stinných místech v lesích i zahradách. V botanice jí říkají Convallaria majalis, ale pod tímhle latinským názvem se skrývá pořádná zákeřnost.

Drobná kvítka s omamnou vůní dávají na podzim červené bobule, které dětem zkrátka nedají spát. A to je problém. Není nic neobvyklého, že si děti při hraní venku občas něco strčí do pusy. Jenže zatímco některé rostliny projdou tělem bez újmy, konvalinka může způsobit pořádný malér. A červené bobulky? Ty lákají malé průzkumníky úplně nejvíc, protože vypadají jako malé jahody. Celá tahle nenápadná rostlinka obsahuje látky, které rozhodně nechcete mít v těle. Jmenují se konvalatoxin, konvalarin a konvalamarín, ale to si pamatovat nemusíte. Důležité je, že jde o jedy, které mají vliv hlavně na srdce. Dřív se z nich dokonce vyráběly léky na srdeční potíže. Tohle ovšem není domácí medicína, kterou byste chtěli zkoušet.

Každý rodič by se měl mít na pozoru

Představte si, že vaše dítě sní pár bobulí konvalinky. Zpočátku si možná ničeho nevšimnete. Pak ale začne zvracet, stěžovat si na bolesti břicha, průjem. Může se zdát, že jde jen o nějakou virózu. Jenže pak přijdou závratě, bolesti hlavy, někdy i problémy s viděním. U těžších otrav může dojít k poruchám srdečního rytmu – a to už jde o život. Zákeřné na tom všem je, že příznaky se někdy projeví až za den. To už může být pozdě. Proto jakmile máte podezření, že dítě požilo části konvalinky, neotálejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Do té doby může pomoci aktivní uhlí, ale pozor – nevyvolávejte zvracení! Mohlo by dojít k poškození jícnu.

Jed z konvalinky se dostane do těla hlavně po požití, ale částečně i přes kůži. Kdo s nimi pracuje často (třeba zahradníci), může si všimnout vyrážek a podráždění. Vždycky si po manipulaci s konvalinkami důkladně umyjte ruce. Spousta lidí neví, že i voda ve váze, kde byly konvalinky, obsahuje jedovaté látky. Máte-li doma kočku nebo psa, dávejte pozor, aby se z ní nenapili. Pro zvířata může být konvalinka stejně nebezpečná jako pro malé děti. Stačí malé množství a mohou být ohroženy na životě.

Co když už k otravě došlo?

Má vaše dítě podezřelé příznaky? Ihned volejte doktora! Okamžitě! Každá minuta se počítá. Do příjezdu záchranky můžete podat aktivní uhlí. Specifický protijed bohužel neexistuje, takže lékaři se soustředí na to, aby dostali jed z těla ven a zmírnili příznaky. Teď to možná vypadá, že konvalinka je takový zahradní zabiják. Ale tak zlé to zase není. Pokud dodržíte pár pravidel, můžete si její krásu užívat bez rizika: Máte-li malé děti nebo zvířata, zvažte, jestli konvalinky vůbec pěstovat, pokud ano, umístěte je mimo dosah dětí a zvířat.

Dětem vysvětlete, že rostlina je jedovatá a nesmí se ochutnávat a při zahradních akcích dávejte pozor, aby se květy nedostaly do jídla nebo pití. Občas se stává, že lidé zaměňují listy konvalinky za medvědí česnek. Tahle záměna může skončit v nemocnici. Při sběru bylin v lese proto vždycky dvakrát kontrolujte, co přesně trháte. Konvalinka vonná je zkrátka tak trochu jako krásná, ale nebezpečná žena z noir filmů – okouzlující, svůdná, ale potenciálně smrtící. S respektem a opatrností si ji ale můžete užít bez obav. Jen pozor na ty nejmenší – ti ještě nebezpečí nerozumí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz