Hlavní obsah
Názory a úvahy

Lidé stále řeší výši důchodů. Každý má takový, na jaký si vydělal

Foto: Seznam.cz

Poslední dobou se všude setkávám se stížnostmi na výši důchodů. Na sociálních sítích, v obchodě, v MHD - všude slyším, jak jsou důchody nízké a nespravedlivé. Ale je to opravdu tak?

Článek

Nedávno jsem stála ve frontě v supermarketu. Přede mnou dvě důchodkyně řešily své penze. „Já mám jen 14 tisíc,“ stěžovala si jedna. „To já mám 19 tisíc,“ odpověděla druhá. A pak se rozpovídaly o svých životech. První celý život pracovala na poloviční úvazek v malém obchodě, druhá 40 let jako účetní ve velké firmě. A přesně tady je jádro pudla.

Důchod není dar od státu. Je to odraz toho, kolik jsme celý život pracovali a kolik jsme odváděli na pojistném. Je to jednoduché - čím víc let odpracujete a čím vyšší máte příjem, tím vyšší bude váš důchod. Není to raketová věda. Moje teta celý život dřela jako zdravotní sestra. Směny, přesčasy, služby o víkendech. Dnes má důchod přes 20 tisíc. Její sousedka pracovala na zkrácený úvazek v trafice a diví se, že má důchod 13 tisíc. Ale co čekala?

Často slýchám argument „já jsem pracoval/a celý život“. Ano, ale jak? Za kolik? S jakými odvody? Nemůžeme očekávat stejný důchod, když jeden člověk odváděl třicet let vysoké pojistné a druhý pracoval za minimální mzdu nebo na černo. A co teprve ti, kteří celý život „optimalizovali“ své příjmy? Brali minimální mzdu oficiálně a zbytek na ruku? Teď se diví, že mají nízký důchod. Ale systém funguje přesně tak, jak má - dostáváte zpět podle toho, co jste do něj vložili.

Je mi líto důchodců, kteří skutečně celý život poctivě pracovali a přesto mají nízké penze. Ale většinou, když se podíváte na jejich pracovní historii, najdete odpověď. Nízké příjmy, přerušovaná kariéra, práce na částečný úvazek. Mladší generace by se z toho měla poučit. Každá práce na černo, každé vyhýbání se odvodům, každý rok na minimální mzdě se jednou projeví na výši důchodu. Je to jako spořící účet - nemůžete očekávat vysoké úroky, když jste tam nic nevložili.

Samozřejmě, systém není dokonalý. Jsou profese, které byly historicky podhodnocené - učitelé, zdravotní sestry, sociální pracovníci. Ale i tady se situace postupně mění. Důležité je uvědomit si, že důchod není sociální dávka - je to pojistný systém založený na zásluhovosti. A co teprve ti, kteří říkají "já jsem odváděl/a vysoké daně"? Daně nejsou to samé co sociální pojištění. Můžete platit vysoké daně, ale pokud máte nízké odvody na důchodové pojištění, bude tomu odpovídat i váš důchod.

Je načase přestat nadávat na systém a podívat se pravdě do očí. Každý má takový důchod, na jaký si během života vydělal a odvedl pojistné. Není to spravedlivé? Ale je. Nespravedlivé by bylo, kdyby člověk, který celý život pracoval za vysokou mzdu a odváděl vysoké pojistné, dostal stejný důchod jako někdo, kdo pracoval za minimální mzdu.

Místo stěžování bychom se měli zaměřit na budoucnost. Mladší generace by měla myslet na to, že každé rozhodnutí o práci a příjmech dnes ovlivní jejich důchod zítra. A ti, kteří jsou již v důchodu? Ti by si měli uvědomit, že jejich penze je přesným odrazem jejich pracovního života.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz