Hlavní obsah

Zašla jsem na úřad práce. Nakonec jsem dostala příspěvek 23 000 korun měsíčně a jsem spokojená

Foto: Freepik

Nikdy jsem nebyla ten typ, co by běhal po úřadech. Vždycky jsem si radši všechno zařídila sama, se sklopenou hlavou, bez řečí a bez očekávání. Jenže jsou chvíle, kdy už prostě nestačí jen zavřít oči a zatnout zuby.

Článek

A tak jsem se jednoho dne sebrala a šla na úřad. S malou dušičkou, s pocitem studu a hlavou plnou pochybností. Ale dnes vím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohla udělat.

Bylo to loni na podzim. Moje maminka, tehdy už osmasedmdesátiletá, se po sérii zdravotních komplikací přestala zvedat z postele. Zpočátku to vypadalo jako běžná únava. Jenže pak přišel zápal plic, následovaný několika pády, zlomenou rukou a nakonec úplná ztráta soběstačnosti. Z jedné chvíle na druhou už nezvládla sama nic. A já věděla, že buď to vezmu do rukou já, nebo ji budu muset dát do ústavu.

A to pro mě nebyla volba.

Život se převrátí naruby

Ze dne na den jsem opustila práci. Ne že bych chtěla. Ale prostě to jinak nešlo. Mamka potřebovala pomoc u všeho – vstávání, hygiena, jídlo, přebalování, léky, dohled. Nemohla jsem ji nechat samotnou ani na minutu.

Zpočátku jsem to brala jako samozřejmost. Je to přece moje máma. Když jsem byla malá, taky mě nosila, krmila, starala se. Teď je řada na mně. Ale zároveň s tím přišla i tvrdá realita. Bez práce. Bez příjmu. Bez času. Bez spánku.

A pak mi kamarádka řekla, ať se jdu zeptat na úřad práce. Prý existuje něco jako „příspěvek na péči“. Nevěděla jsem o tom nic. Ale zkusila jsem to.

Jedno malé okýnko a velká změna

Pamatuju si, jak jsem si sedla k přepážce. Hlas se mi třásl, ruce se mi potily. Čekala jsem odmítnutí, nepochopení, možná i výčitku, že si chci „něco brát“. Místo toho se na mě paní podívala laskavě a řekla: „To je dobře, že jste přišla. Pomůžeme vám.“

Začala se mnou vyplňovat žádost. Vysvětlila mi, co všechno je potřeba. Že se udělá posudek. Že přijde sociální pracovnice. Že se všechno důkladně zhodnotí. A že pokud se prokáže, že maminka je opravdu závislá na péči jiné osoby, mám nárok na příspěvek.

Trvalo to pár týdnů. Přišla návštěva z úřadu, prohlédli si naši domácnost, promluvili s námi. A pak mi přišel dopis. Mamince byl přiznán čtvrtý stupeň závislosti.

A s tím i příspěvek na péči – 23 000 korun měsíčně.

Slzy úlevy

Když jsem ten dopis četla, rozbrečela jsem se. Ne štěstím z peněz. Ale úlevou. Protože poprvé za dlouhou dobu jsem měla pocit, že někdo vidí, co dělám. Že to není neviditelná práce. Že to není jen „povinnost dcery“. Ale že péče o člověka na lůžku je práce. Celodenní, fyzická, psychická. Vyčerpávající a přesto nedoceněná.

A teď jsem najednou měla alespoň něco. Nemusela jsem se bát, že nezaplatím elektřinu. Nemusela jsem se bát, že nebudu mít na jídlo. Nemusela jsem cítit ten každodenní tlak, že dávám všechno a nedostávám nic.

Ten příspěvek není žádné bohatství. Ale je to důstojná pomoc. A hlavně – uznání.

Péče doma je víc než servis

Spousta lidí nechápe, co všechno taková domácí péče obnáší. Není to jen „dávat léky a občas přebalit“. Je to život na plný úvazek. Vstáváte několikrát za noc. Myjete, přetáčíte, utíráte, vaříte, krmíte, utěšujete. Zvládáte psychické propady, bloudění, výbuchy emocí. Někdy máte pocit, že už nemůžete. Ale pak přijde úsměv. Jedna věta. Pohlazení. A vy víte, že to děláte správně.

A dneska, díky tomu příspěvku, už se nemusím cítit jako stín. Můžu se starat a zároveň přežít.

Všichni by o tom měli vědět

To, proč tohle celé píšu, není chlouba. Je to výzva. Protože vím, kolik žen (a mužů!) doma tiše pečuje o své rodiče, prarodiče, partnery. A nemají z toho nic. Jsou bez příjmů, bez podpory, bez informací. Jen se snaží zvládnout další den.

Ale nemusí to být tak. Příspěvek na péči existuje. A má na něj nárok každý, kdo se stará o osobu, která je závislá na pomoci jiné. Čtyři stupně. Čtvrtý je nejvyšší – pro ty, kteří jsou zcela odkázáni na cizí pomoc. A pokud se o ně staráte doma, máte na ty peníze právo.

A hlavně – zasloužíte si je.

A co mamka?

Je pořád s námi. Dny má různé. Někdy usne u stolu, jindy si prozpěvuje staré písničky. Někdy se rozzlobí, že nepoznává místnost, jindy mě chytí za ruku a šeptne: „Děkuju, že jsi tu.“

A já vím, že tohle všechno má smysl. I když je to těžké. I když mě někdy bolí celé tělo. I když se večer skládám únavou.

Ale dělám to z lásky. A konečně s pocitem, že na to nejsem úplně sama.

Zašla jsem se jen zeptat. A odešla jsem s jistotou. 23 000 korun měsíčně není zázrak. Ale je to pomoc, která může změnit všechno. Pokud doma pečujete o blízkého a nevíte si rady – jděte se zeptat. Protože i vám může jediné „ano“ vrátit sílu. A pocit, že to, co děláte, má nejen smysl – ale i uznání.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz