Článek
Co je vlastně AI, neboli česky umělá inteligence? Je to technologie, která dokáže víceméně samostatně myslet a učit se novým věcem. Podobně, jako to děláme my. Většinou zatím nejde o umělého člověka, ale spíš počítačový software, který je schopen s námi samostatně komunikovat, smysluplně odpovídat na naše otázky a pomáhat v každodenním životě. Aspoň pro zatím se tedy nemusíme obávat nějaké vzpoury inteligentních androidů, jak známe ze světa sci-fi.
Před doslova několika lety byla umělá inteligence spíše ve fantazii lidí, zatímco dnes se prosazuje v našem každodenním životě. Samotná technologie je sice známá už zhruba 50 let, ale pokrok ve výpočetní technice, přístup k obrovskému množství dat a nové algoritmy v posledních letech vedly k významnému průlomu v této oblasti. Jako první se prosadila na různých zákaznických linkách. Když voláte například kvůli reklamaci, je mnohdy nemožné najít živého operátora. Vše s vámi vyřídí virtuální asistentka. I když se mi stále ještě stává, že slyším častěji odpověď „nerozuměla jsem vaší otázce“, než smysluplnou konverzaci, kvalita se bude do budoucna zlepšovat raketovým tempem. ChatGPT přinesl obrovský průlom a také cestu, jakou se AI bude dál vyvíjet. Se snižováním pořizovací ceny budou společnosti motivovány vylepšovat i svoje asistentky.
Umělá inteligence může být softwarová, nebo zabudovaná. Softwarová AI jsou právě různé telefonní asistentky, software na analýzu obrazu, ale třeba i jmenovaný ChatGPT. Zabudovaná AI je v různých dronech, komunikuje s vámi v autech, nebo může mít i podobu robota. Řadu věcí už využíváme dnes, aniž bychom si to vlastně uvědomovali. Internetové vyhledávače se samy učí a jsou schopny poskytnout personalizovaná data, používáme software na inteligentní úpravu fotografií, nebo videí, e-shopy jsou schopny vyhodnocovat data a ukazovat vám cílenou reklamu, a další. Existuje i spousta vychytávek do domácnosti, od inteligentních termostatů až po robota, který za vás de facto uvaří.
Další oblastí, kde umělá inteligence zažívá boom je medicína. Dnes už existují přístroje, které dokáží zobrazovat části lidského těla ve vysokém rozlišení, s maximální přesností analyzovat výsledky vyšetření a operovat s vysokou přesností, jaké člověk může dosáhnout jen stěží. Díky umělé inteligenci je tak možné léčit i pacienty, kterým by ještě nedávno nebylo pomoci.
Umělá inteligence ale nachází využití i tam, kde to není tak úplně žádoucí. Využívá se ke špionáži, počítačovým hackerským útokům i ve válečných konfliktech. Na druhou stranu je schopna podobné útoky detekovat a sledovat. Bohužel vojenské zneužívání technologií je jakousi lidskou přirozeností a do budoucna může být i obrovskou hrozbou.
Umělá inteligence je fenomén, který usnadňuje práci i každodenní život. Tak bychom k ní měli i přistupovat. Využívat, ale ne zneužívat. Protože jinak může v budoucnu dojít i na scénáře ze sci-fi. AI nemá city a nezná slitování. Dokud je využívána ke zlepšení našeho života, je úžasná. Jako zbraň se ale může velice snadno obrátit proti nám.
Zdroj informací:
https://editee.com/blog/co-znamena-ai-a-jak-ji-vyuzit-v-kazdodennim-zivote-prinasime-prakticke-tipy#:~:text=AI%20zastupuje%20lidsk%C3%BD%20faktor%20v,%C5%99e%C5%A1it%20jen%20pomoc%C3%AD%20lidsk%C3%A9%20intelligence.
https://www.europarl.europa.eu/topics/cs/article/20200827STO85804/umela-inteligence-definice-a-vyuziti