Článek
Prvním doslova průkopníkem žánru sci-fi byl patrně Jules Verne. Už tento autor oplýval úžasnou fantazií a doslova věšteckými schopnostmi, co se týkalo budoucnosti. Vzhledem k době, kdy žil, nejsou jeho stroje plné elektrických obvodů a mikroprocesorů, protože to by bylo pro fantazii člověka, žijícího ve století páry přece jen moc. Přesto měl úžasné nápady, které se víceméně naplnily. V jednom ze svých děl například popisuje létající stroj, který létá díky použití vrtulí. Nese jméno Albatros a i přes svoji velikost se dokáže udržet ve vzduchu. Opravdu Verne nikdy neviděl vrtulník? Viděl, aspoň ve své fantazii.
Dalším úžasným Verneovým vynálezem byla ponorka. Lidé sice dokázali vytvořit primitivní ponoruschopné stroje již dříve, ale Nautilus byl skutečně mimořádný. A to jak svým komfortem, tak schopnostmi. Přitom první skutečná ponorka uviděla světlo světa až ve druhé polovině 20. století.
Jules Verne také dokáže předpovídat audiovizuálně přenášené zpravodajství, které v jeho díle nahradilo klasické noviny. Lidé zde jednoduše sledují dění ve světě podobným způsobem, jako když se díváme na televizi. Přitom první televizní zprávy byly vysílané až pět dekád po autorově smrti. Prostě úžasné!
A Verne byl jen prvním, nikoliv jediným vizionářem. Jako dítě jsem četla Troskovu knihu Zápas s nebem. Hrdinové zde létají vesmírnou lodí na různé planety Sluneční soustavy a setkávají se s jejími obyvateli. Dnes již víme, že ani na Merkuru, Venuši, nebo Marsu žádní inteligentní tvorové nežijí, převratný ale už byl samotný nápad létající vesmírné lodi. V době, kdy neexistovaly naše počítačové systémy a možnosti. I Když Troskova loď dnes budí spíš úsměv, nic to nemění na tom, že vynalezl vesmírnou loď dávno před prvním kosmonautem. I když se Gagarina ještě dožil. Zemřel ve stejném roce, ve kterém Jurij Gagarin vzlétl na oběžnou dráhu Země.
Když se přesuneme téměř do současnosti, máme tady fenomén jménem Star trek a jeho vynálezy. Již v původním Star treku ze šedesátých let se objevily dveře na fotobuňku. Dnes naprosto normální věc, tehdy ale ještě neexistovala. Dveře na „můstku“ v té době otevírali a zavírali dva schovaní technici.
V době původního Star treku, ale i začátku Nové generace, byly počítače monstra, zabírající celé místnosti (a moc toho neuměly). Přesto se už v seriálu setkáváme s osobním počítačem, který posádka používala pro vlastní potřebu. Zrovna tak se zde objevuje obdoba internetu, po kterém tehdy ještě nebylo ani památky.
Další technologií, kterou bych chtěla zmínit je čtečka. Pady se objevovaly už v původním seriálu, skutečná čtečka, nebo i-pad si však počkaly ještě zhruba padesát let na svoji existenci. První iPad se objevil na trhu až někdy v roce 2010, tedy ani Rodenbery ho nemohl znát. S tím se pojí i velkoplošná obrazovka na Enterprise. Něco takového bylo v době seriálu také „těžké scifi“, o kterém jsme mohli jen snít.
A na konec – mobilní telefon. Véčka komunikátorů z klasického Star treku jak vzhledem, tak schopnostmi připomínala první mobilní telefony tak dvacet let zpátky. Ovšem v seriálu existovaly už v šedesátých letech minulého století.
Když nad tím tak uvažuji, napadá mě, co se objeví za pár let. Budeme mít transportér, nebo nadsvětelné rychlostní motory?
Zdroj informací: