Článek
Také to znáte? Slyšíte někoho, jak se baví anglicky a vy si jen povzdychnete: „Ten se má! Má talent na jazyky, to já bych nikdy nezvládl.“ Nebo „Jo, angličtina! Já bych se i učila, ale když vůbec nemám čas.“ Poznáváte se? Mám pro vás ale skvělou zprávu. Na jazyky není potřeba žádný speciální talent. Jasně, když je někdo talentovaný na jazyky, stačí mu mnohem méně práce než nám obyčejným smrtelníkům. Ale ani zdaleka to neznamená, že nikdo jiný se jazyk dobře nenaučí. Nepotřebujete talent, nepotřebujete drahé geniální učitele a už vůbec se nepotřebujete stěhovat do Anglie, nebo USA. Potřebujete jen motivaci a výdrž. A také se jazykem obklopit (co třeba mobil nastavený do angličtiny, nebo nákupní seznam v angličtině?). Protože z nuly na konverzační úroveň se nedostanete za týden, za měsíc a většina z nás ani za rok (cca 600 - 650 hodin dle tabulky). Prostě počítejte s tím, že to chvíli trvá. A pokud vám někdo slibuje zázračnou metodu, se kterou to zvládnete za měsíc, nebo za šest týdnů, tak mu nevěřte. Zkratky neexistují a pokud vám je někdo slibuje, jde mu jen o vaše peníze. A že si tu svoji zázračnou metodu nechá draze zaplatit, to si pište! Sice slíbí vrácení peněz v případě vašeho neúspěchu, ale neznám jediný případ, kdy by ty peníze opravdu vrátili. Vy zaplatíte, uběhne měsíc a neumíte pořád skoro nic, vaše sebevědomí padá na nulu a vzdáváte to. Přitom neúspěch nezpůsobil váš nedostatek talentu, ale jen a pouze to, že jste uvěřili podvodníkům.
A čas? Kdo může říct, že má spoustu volného času? Neznám nikoho. Všichni kolem s časem bojují, protože potřebují stihnout mnohem víc, než kolik obyčejný den povolí. Přesto i ti nejzaměstnanější dokáží aktivně komunikovat v angličtině, nebo jiném cizím jazyce. Mám pro vás radu. Udělejte si časovou tabulku, do které si vepíšete všechny činnosti, které jste během dne dělali. Pak se podívejte, kde najdete „hluchá“ místa. Cesta z práce a do práce, mytí nádobí… Určitě takových najdete víc. Při cestách můžete poslouchat ze sluchátek výukové audio soubory, nebo si ve vlaku třeba zahrát v mobilu Quizlet se slovíčky, při mytí nádobí si klidně místo českého rádia můžete pustit třeba BBC, před spaním místo české knížky můžete číst anglickou zjednodušenou četbu… Stačí po chvilkách, není důležité, aby pršelo, hlavně, že kape. Ale počítejte s tím, že podle oficiálních statistik potřebujete aspoň 200 hodin s jazykem, abyste se posunuli z jedné úrovně na další. Spočítejte si, kolik hodin denně byste museli studovat, abyste to zvládli za měsíc. To je nereálné!
A jak studovat? Zázračné metody, fungující každému, neexistují. Každý máme jiný druh paměti a každému se učí dobře jinak. Někdo potřebuje procházet klasickou učebnici, někomu pomáhá spíš ta obrázková. Někdo se učí spíš poslechem, jiný zase překlady. Na počátku si budete muset projít tím, že si vyzkoušíte, co funguje vám a hlavně, co vás bude bavit. Protože studium není o nudném biflování, ale o tom, že byste měli (aspoň převážně) dělat činnosti, které vás budou bavit. Jinak nevydržíte. Nuda nefunguje nikomu!
Je tu ale spousta vychytávek, které vám mohou pomoci. Učebnic angličtiny je na trhu velké množství. Nevěřte internetu. Zajděte si do knihkupectví, učebnice prolistujte a dívejte se na to, co se vám líbí, co vás přitahuje, motivuje… Dejte na svoje pocity, protože to budete právě vy, kdo se podle této knížky bude učit. Další skvělou věcí jsou různé aplikace do mobilu. O Duolingu jsem už napsala samostatný článek, jsou ale i další. Mě zaujalo právě Duolingo tím, že funguje jako hra a je návykové. Učíte se, ani nevíte jak. Dobře řešené je ale i třeba Busuu, nebo Speakly (to dává už podle názvu důraz hlavně na mluvení). ElsaSpeak je pak naprosto fenomenální aplikace, která vás učí právě mluvit. Doma, pěkně v pohodlí vlastního pokoje. Existuje ale i aplikace, která používá filmy z Netflixu a učí vás pomocí filmových sekvencí.
A to je další vychytávka – streamovací služby. Videa, a hlavně seriály jsou při výuce velká pomoc. Nejprve je můžete sledovat s titulky (anglickými, nikdy česky, protože to pak angličtinu přestanete vnímat), teprve později přejít na samotný poslech. Dobrá jsou i videa na YouTube. Jejich výhoda je v tom, že youtuber mluví přímo do kamery, jazyk tak bývá dobře srozumitelný. Navíc je na YouTube velké množství gramatických videí, kde máte doslova polopaticky vysvětlenou gramatiku. A pokud se týká seriálů třeba na tom Netflixu, začněte nejprve něčím jednoduchým, ať vás to hned neodradí. Pro začátečníky je skvělé třeba Prasátko Pepa. Když jsem já začínala s angličtinou, nic takového, jako streamovací služby ještě neexistovalo. Musela jsem tedy kupovat velké množství různých DVD. Dnes je to mnohem snazší a hlavně levnější. Pokud se dokážete učit sami, bez pomoci jazykovky, bude vás počáteční investice stát méně než půlroční jazykový kurz. A můžete zvolit i alternativního učitele. Třeba na Italky (ale i jinde) najdete různé online učitele, v různých cenových relacích za hodinu. Každý nabízí i zkušební lekci, kde si můžete vyzkoušet, jestli vám zrovna tento učitel sedne.
A tím přicházím i k poslednímu tipu. ChatGPT. Sice s ním zatím nejde komunikovat mluvením, ale i psaní je velká pomoc. A ChatGPT je schopen pomoci snad s každým aspektem výuky. Ať už třeba radou, tak prakticky. Třeba vám vygeneruje text s použitím konkrétních slov a ve vámi požadované obtížnosti, nebo vám vysvětlí gramatiku a vygeneruje gramatická cvičení přímo na míru.
Možností je dnes opravdu obrovské množství a je jen na vás, co si vyberete. Dnes už nikdo nemusí vzdychat nad tím, jak nemá talent, protože tu svoji metodu si najde úplně každý. A každý, kdo se naučil česky, se dokáže naučit i tu angličtinu. Jen musí mít na paměti, že ani malé dítě, které přichází s jazykem do kontaktu celé dni, nezačne mluvit jako profesor měsíc po narození. A když vydržíte, tak s první anglickou konverzací, kdy třeba cizinci poradíte cestu, vám bude odměnou příjemný pocit, že jste to přece dokázali. A třeba přijde i lepší pracovní uplatnění…