Článek
Za angličtinu si dosaďte kterýkoliv jazyk, na který máte zálusk. Je to proveditelné? Určitě je a není to zase tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Jen nehledejte zkratky. Neexistují. Pokud vám někdo nabízí naučení jazyka za tři měsíce, nebo dokonce bez učení a odvolává se na nějakou zaručeně revoluční metodu, je to podvodník, kterému jde jen o vaše peníze. Někteří sice nabízí i vrácení peněz, pokud neuspějete, ale ty peníze zaručeně ještě nikdo nikdy neviděl. Takže pokud nejste milionáři a nechcete ze svých těžce vydělaných peněz živit podvodníky, od podobných nabídek utíkejte rychle pryč. Počítejte s tím, že i tomu nejjednoduššímu jazyku musíte podle existujících tabulek věnovat aspoň 650 hodin studia. Studium ale neznamená nudné drilování nad učebnicí. Studium může být i zábava, na kterou se budete těšit.
Co tedy potřebujete?
1. Motivace
Motivace je možná úplně nejdůležitější. Bez silné motivace nevydržíte víc, než pár týdnů. Dejte si tedy otázku „proč se chci jazyk naučit?“. Zasněte se, co vám ta znalost přinese lákavého. Povýšení v práci? Chcete procestovat Jižní Ameriku a španělština, nebo portugalština by byla dobrá? Zajímá vás kultura a život nějaké země natolik, že se chcete s místními domluvit? Možností je nepřeberně. Motivaci si napište a vystavte na místo, kde jí budete mít neustále na očích.
2. Způsob
Možná to tak nevypadá, ale způsob učení se je také velmi důležitý rozhodnout předem. Chcete ušetřit a máte dostatek sebekázně? Pak je samouk ideální. Metodu učení, rychlost i materiály si ošéfujete sami, nikdo vám do toho nebude kecat a nikdo vás nebude brzdit. Maximálně jen vlastní pohodlnost.
Pokud o sobě víte, že potřebujete občasné nakopnutí a ve skupině se vám učí snáze, pak pro vás bude ideální jazykový kurz. Angličtinu najdete v téměř každém městě, s ostatními jazyky už to je horší. Naštěstí už dnes existují on-line kurzy, kde potřebujete jen počítač a internet. Mobil je sice také možnost, ale díky mrňavé obrazovce ne zrovna ideální.
Můžete ale obě možnosti nakombinovat. Existuje spousta možností, jak si najít soukromého učitele online, a to pro jakýkoliv jazyk a při jakémkoliv rozpočtu. Tuto službu nabízí například Italki, ale i mnozí další.
3. Metoda
Pokud budete návštěvovat kurz, metodu vám dodá učitel. Samostudiu se ale nevyhnete ani tak (hodina týdně v jazykovce vás určitě nespasí), takže znát svoje možnosti se hodí. Jak se vám věci pamatují nejlépe? Když je vidíte? Když posloucháte? Mnemotechnickými pomůckami (třeba přiřazováním čísel, či vytvářením říkanek)? Možností je nespočet. A podle toho i možností, jak se učit. V době internetu je už možné naprosto cokoliv, co bude fungovat a zároveň bavit. Důležité je si říct „jdu se bavit“ a ne „jdu se šrotit“.
Začátečník se ale učebnicí nejspíš nevyhne. Nejlepší je projít knihkupectví a knížky prolistovat. To online moc nepůjde. A je potřeba, aby vám daná učebnice sedla. Aby vysvětlení gramatiky bylo pro vás srozumitelné, stejně tak cvičení a aby se vám kniha dobře používala. Někdo potřebuje hodně obrázků, jiného právě obrázky ruší. Je to o prvním pocitu. A pokud už umíte třeba anglicky, můžete spojit příjemné s užitečným a vybrat si třeba anglickou učebnici daného jazyka.
Dál už máte naprostou volnost. Na YouTube najdete spoustu videí snad ve všech existujících jazycích. Najděte si svůj obor zájmu a sledujte. Existuje spousta streamovacích služeb jako např. Netflix a ideální pro studium jsou právě seriály. Můžete začít Prasátkem Pepou a pokračovat až k těm obtížnějším.
Skvělé výsledky má i čtení. Ve spoustě jazyků existuje tzv. zjednodušená četba, která je přizpůsobena vaší momentální úrovni. Vybírat můžete z různých žánrů, co se vám líbí. Pokud už něco umíte a troufnete si na nezjednodušenou knihu, začněte s něčím, co už znáte. Třeba Harryho Pottera. Ze začátku se budete v textu ztrácet a znalost děje vám pomůže. Určitě ale nehledejte každé slovo ve slovníku. Spíš se snažte sledovat děj a vyhledávejte pouze slova pro porozumění klíčová.
Další možností je sledování podcastů. Jistě víte, že dneska existují podcasty na jakékoliv téma, najděte si, co vás zajímá a poslouchejte v daném jazyce. A to i když nebudete hned rozumět. Já takhle chodila tři měsíce se sluchátky na uších, než se to zlomilo. Pak už to šlo docela rychle.
Aplikace. Appky existují na kde co, i na jazyky. Pozor dejte hlavně na to, jestli máte možnost vyzkoušení zdarma. Nikdy nekupujte zajíce v pytli. I dobrá appka nemusí sednout zrovna vám a je lepší vědět dopředu, do čeho jdete. Jinak, hodnocení jazykových aplikací se věnuje spousta youtuberů, možná vás překvapí, co jich je. Jen pozor na to, že když youtubera nějaká společnost platí, bude jí vychvalovat do nebe. Není nad vlastní vyzkoušení.
Výuková videa - další skvělá vychytávka YouTube. Snad pro každý jazyk najdete někoho, kdo vytváří výuková videa. Hlavně pro vysvětlení gramatiky samoukům jsou neocenitelná. Např.: Angličtina - English with Lucy, English Fluency Journey, English with Hadar… Italština - Learn Italian with Lucrezia, Italiano automatico…
4. Rady zdarma
Dnes existují i jazykoví poradci, kteří se živí tím, že lidem říkají, jak se učit. Podle mě jsou to ale vyhozené peníze. Všechny ty rady si totiž můžete najít i sami a zcela zdarma. Takže takový jazykový kouč se živí jen leností lidí. Na YouTube je plno videí známých polyglotů, kteří radí, jak se učit a co funguje zrovna jim (Steve Kaufmann, Lindie Botes, Olly Richards, Robin MacPherson, Luca Lampariello…). Na angličtinu má bezva motivační i výuková videa Broňa Sobotka, nadšený učitel angličtiny z Brna (jak sám o sobě říká). Broňa má nejen spoustu skvělých nápadů jak na angličtinu, ale i vlastní jazykové online kurzy.
5. Trpělivost
Ta je opravdu nezbytná. Ale zase na druhou stranu, pokud najdete metodu, která vás bude bavit, čas není problém. Naopak. A studium jazyka je zábava na celý život. I když už umíte jazyk na komunikativní úrovni, což se dá na pohodu zvládnout za dva - tři roky (u evropských jazyků. Pro takovou mandarínskou čínštinu, nebo arabštinu musíte počítat mnohem víc.), stále objevujete nové a nové věci.
Zdroje:
Autorka článku čerpala z vlastních dlouholetých zkušeností se samostudiem cizích jazyků i z videí výše uvedených polyglotů na YouTube.