Hlavní obsah

Jsou čeští důchodci pro Evropu jen chudí příbuzní?

Foto: Andrea Piacquadio, pexels.com

Důchody se zmiňují často. Jak jsou na tom ale naši důchodci v porovnání se zbytkem Evropy?

Článek

Když to shrnu, ve východní Evropě jsou na tom Češi velmi dobře. V Česku je aktuálně průměrný důchod 21.080 Kč. Zatímco třeba Slovensko má průměrný důchod kolem 17.000 korun, Polsko 12.585 korun a Maďarsko něco přes 10.000 korun. V bývalé baště socialismu jsme na tom tedy když ne skvěle, tak přinejmenším dobře.

Horší už je srovnání s Evropou západní.Když se ale podíváme na Švýcarsko s více než 56.000 korunami, Německo s 38.000 korunami nebo Rakousko s 36.000 korunami, jsou čeští důchodci opravdu „na chvostu“. A to máme třeba s Německem srovnatelné ceny. U zboží je na tom Německo dokonce v mnoha položkách lépe. Není to tak dávno, co probíhala akce srovnávání cen stejného zboží v DM v Německu a u nás a ty německé byly někdy i podstatně nižší. DM drogerie to tehdy vysvětlovala, že německý trh je větší, tak tam mohou dát lepší ceny.

Proč má tedy západní Evropa o tolik lepší důchody? Je to prosté. Jsou tam mnohem vyšší mzdy, než u nás. Tím jsou i vyšší odvody a vyšší důchody. Z našich nízkých mezd bychom vyšší důchody jednoduše neutáhli. Navíc náš průběžný důchodový systém, kde dnešní pracující platí důchody současným seniorům, je pod tlakem stárnoucí populace. V západních zemích sice nemají lepší porodnost, než my, ale mají daleko víc migrantů, kteří situaci zachraňují.

Dalším faktorem je absence silného kapitálového pilíře. Zatímco v Německu nebo Švýcarsku je soukromé spoření naprosto běžné a státem podporované, u nás pokus s druhým pilířem v letech 2013 až 2016 neuspěl. My zůstáváme závislí na státu a ten má co dělat, vůbec to utáhnout. A nějaká skutečná reforma je v nedohlednu.

Jak se tyto rozdíly projevují v běžném životě? Podle dat ČSÚ z roku 2023 je příjmovou chudobou ohroženo 14 % českých seniorů, což je asi 315 tisíc seniorů. Mezi osamělými seniory je to dokonce 33 %. Ono platit všechny životní náklady z jednoho důchodu je velice těžké. Nízké důchody znamenají, že si mnozí odepírají základní potřeby – od kvalitní stravy po zdravotní péči. Buď je na jídlo, nebo na léky. Sociální izolace a horší zdraví jsou pak jen logickým důsledkem. Reálná kupní síla důchodů v letech 2023 a 2024 klesala o 1,2 až 1,4 %, což znamená, že důchodci si za své peníze mohli dovolit méně. A nejhorší na tom je, že sociální izolace je jedním z hlavních faktorů, podporujících vznik demence. Ne nadarmo se samota považuje za škodlivější, než sedavý způsob života s kouřením dohromady.

Vláda se sice snaží na situaci reagovat, ale zcela neadekvátně a nedostatečně. Samotné zvyšování věku odchodu do důchodu moc nezmění a snížení důchodů budoucím důchodcům situaci starých lidí ještě zhorší. Bohužel ani teď před volbami není nikdo, kdo by přišel s  rozumným plánem, jak důchody vyřešit. Takhle si stát vyrobí pro sebe pár nevýznamných záplat a vytvoří další chudé a zoufalé seniory.

Podpora práce v důchodovém věku sice přináší jistou naději, ale jen velmi chabou. Bohužel .Jak dlouho přes důchod budou lidi schopni pracovat? A co potom až to nepůjde? Jak přesvědčit zaměstnavatele, aby zaměstnávali důchodce, když nechtějí už padesátníky? Pořád máme daleko více palčivých otázek, než uspokojivých odpovědí.

Článek použil informace z:

https://e-news.cz/analyzy/cesti-duchodci-vs-evropa-jsme-opravdu-chudi-pribuzni/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1516921&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz