Článek
Tak nevím. Článek mě sice pobavil, ale na druhou stranu, když si uvědomím, že to není fór, je mi z toho všeho smutno. Příroda stvořila ženu a muže rozdílné a měli bychom to konečně přijmout. Každé pohlaví má svoje plusy a mínusy a ve výsledku jsou si stejně kvit. Tak o co jde? Proč vnucovat rovnoprávnost někam, kde to nemá smysl? Proč by ženy měly stavět silnice, dělat zednické práce a dřít se s těžkým materiálem, když na to většina z nich prostě nemá? Muž je silnější, žena slabší. Tak to prostě je a kdo si to nechce přiznat, je slušně řečeno osel. Proč by se ženy měly uměle nahánět do profesí, na které nemají fyzické dispozice? Jsou zase profese, které by byly utrpením pro většinu mužů (v obou případech jsou samozřejmě výjimky). Tuto rovnoprávnost za každou cenu neuznávám a přijde mi, že by se podobné Amazonky měly léčit, protože jsou to nejspíš zakomplexované pipiny.
Pokud jde o volební právo, rozhodování, ale i třeba domácí práce, jsem pro rovnoprávnost všemi deseti. Ale co je moc, je příliš. A bohužel Španělé jsou ještě břídilové proti Američanům. Ti už regulérně cenzurují literaturu a zakazují knížky a to včetně klasiky. Stačí, že se v knížce o nevolnictví objevilo slovo negr a už je na seznamu nevhodných a vyřazuje se z knihoven. Že jde o dobu, kdy byly podobné výrazy na denním pořádku, to není důležité. Když se to nehodí, klidně se přepíše i historie. A bohužel to odnáší i pohádky. Když hraje mořskou vílu Ariel černoška, dejme tomu. Holt je to Ariel z tropických moří. Ale nad poslední Sněhurkou už zůstává rozum stát. Hrát jí má Rachel Zegler. Což o to, holka je to hezká. Ale podle čeho se její Sněhurka jmenuje je záhadou. Protože sněhově bílou pleť snědá Rachel nemá ani omylem. Ale dobrá. Jenže těch rádoby korektních kontroverzí je tam jak naseto. Sama hlavní představitelka „opálené“ Sněhurky se nechala slyšet, že původní pohádkový příběh přímo nesnáší. Označila ho za „divný“, protože v něm vystupuje krásný princ, který jako stalker ukradne polibek dívce v kómatu, jež k němu nemohla dát souhlas. Vypukl také boj o trpaslíky, protože podle aktivistů je to nekorektní šikana malých lidí. Podle vyjádření samotné hlavní představitelky se v nové pohádce původní „divný“ příběh neobjeví. Sněhurka nebude snít o takové banalitě, jako je velká láska, nebude zachraňovaná nějakým princem, ale bude se chtít stát velkou vůdkyní. Tak si říkám, co vyvedou v zájmu korektnosti příště. Co taková Šípková Růženka?
Korektnost „made in America“ je vůbec případ pro Chocholouška. A bohužel se už ve velkém dostává i do Evropy. Pak dochází k takovým perlám, že běloch nesmí hrát mouřenína Othella, protože by to bylo urážlivé, zatímco černoška bez problémů získala roli prokazatelně a nezvratně bílé Anne Boleyn. Samotný fakt, že černoška jako jedna z manželek anglického krále na počátku 16. století je totální historický nesmysl, evidentně nikoho netrápí. Objevilo se i nařízení, že žádný běloch nesmí překládat černošské verše, protože jim nerozumí a bylo by to neuctivé. Legendární jsou i soudní případy, kdy nějaká americká Amazonka žaluje muže za sexuální harašení proto, že ji přidržel dveře. U nás prostá galantnost, za oceánem sexuální harašení. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna.
Vlastně se vůbec nedivím, že obyvatelé zemí, kde už jede hyperkorektnost na plný plyn, byli doslova šokováni Okamurovými předvolebními plakáty, protože Česko jde prozatím přesně proti proudu. Samozřejmě to není správné, ale na druhou stranu, hlavním důvodem naší tolerance rasismu je únava a znechucení ze všech těch hyperkorektních nesmyslů a aktivistů, pro které je bílý muž a heterosexuál třídní nepřítel číslo 1. A jak se ukazuje i v samotných USA vítězstvím Donalda Trumpa, co je moc, je příliš.