Článek
Ne-li ten vůbec nejjedovatější. Na tento strom můžete narazit především v tropických oblastech Ameriky, hlavně v Karibiku, Střední a Jižní Americe. Mancinela je nebezpečná ve všech svých částech – od listů přes kůru až po plody. Není ale ani tak nebezpečná pro domorodce, kteří ji dobře znají a vědí, že není radno se k ní přibližovat. Je mnohem nebezpečnější pro turisty, které mnohdy ani nenapadne, že jen schování se před deštěm pod nějakým stromem může být smrtelné. A u mancinely skutečně může, protože voda stékající z listů je plná uvolňujících se toxinů. Bohužel se stává, že se turisté pod nevysokým, rozložitým stromem schovají a skončí s těžkými popáleninami. Teoreticky pokud by pod stromem usnul třeba opilec, může ho takový déšť než se prospí doslova rozložit zaživa.
Původně se jednalo o velmi hojnou dřevinu, která rostla na plážích a v místech, kde písčiny přecházely v mangrovy. Na Floridě, Bahamách, pobřeží Mexika, severu Jižní Ameriky… Tady všude byla mancinela dřív doma a odváděla při stabilizaci příbřežních ekosystémů velmi dobrou práci. Původní obyvatelé Ameriky chovali tuto dřevinu v posvátné úctě, ale kolonisté z Evropy ji hubili na potkání. Proč? Nedá se ani přesně odhadnout, kolik jejich životů měla na svědomí. Mancinella pro ně byla skutečným stromem smrti.
Jak mancinelu poznat? Je to středně velký strom, dorůstající výšky až 15 metrů. Má lesklé zelené listy a malé, jablku podobné plody, které na první pohled působí lákavě. Dokonce vydávají lákavou vůni, která jen vybízí k zakousnutí. Což by ale bylo největší chybou vašeho života. Právě kvůli svému vzhledu se mu někdy přezdívá „jablko smrti“. A jak chutná? Chuť je prý příjemně sladká, trochu švestková. Určitě tedy nebohou oběť kousnutí nepřiměje sousto vyplivnout.
Proč je ale vzhledem obyčejný strom tak nebezpečný?
Jedovatá hustá , bílá míza kterou produkuje, obsahuje silné toxiny, včetně forbolu. Funguje v podstatě jako žíravina. Pouhý dotek této mízy může způsobit těžké popáleniny na kůži. Pokud se dostane do očí, může způsobit dočasnou nebo i trvalou slepotu. Záleží na množství a rychlosti ošetření.
Plody mancinely mohou chutnat sladce, ale jejich konzumace způsobuje extrémní bolesti, záněty, zvracení a jediné kousnutí v některých případech i smrt. Plody vypadají neškodně, snadno tak nalákají neznalé turisty k ochutnání. Naštěstí fatálně končících případů není zase tolik. Osazení stromů výstražnými cedulemi funguje dobře.
Dokonce i spálení dřeva tohoto stromu je velmi rizikové. Kouř může vyvolat vážné podráždění očí a dýchacích cest. Navzdory své toxicitě byl strom v minulosti využíván. Jeho dřevo, pokud bylo řádně vysušeno a zbaveno mízy, se používalo k výrobě nábytku. Indiáni údajně používali jeho jed k otrávení šípů, ale i v lékařství. Mancinella také svými rozsáhlými kořeny zpevňuje půdu před erozí. Navzdory nebezpečí je tedy strom nepostradatelnou součástí přírody.
Jak jsem už zmínila, v oblastech, kde strom roste, bývá označen varovnými cedulemi nebo červenými pruhy. Místní obyvatelé vědí, že se k němu nesmí přibližovat, a doporučuje se ho ani nefotografovat příliš zblízka, protože i malá kapka mízy může být nebezpečná. Sice vás nezabije, ale na špatně se hojící popáleninu to stačí.
Mancinela je fascinující a zároveň extrémně nebezpečný strom. Setkání s ní může mít vážné zdravotní následky, proto je nejlepší se jí vyhnout. Je dokonce zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejnebezpečnější strom světa. Pokud cestujete do oblastí, kde roste, dávejte si pozor na varovné značení a nikdy se jí nedotýkejte a ani se k ní nepřibližujte.
Zdroj informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mancinela_obecn%C3%A1
https://www.nasezahrada.com/strom-smrti-neni-vymyslem-milovniku-hororu-dokaze-vas-rozlozit-zaziva/
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/znate-strom-smrti-mancinela-obecna-je-nejnebezpecnejsi-strom-na-svete
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mancinella-nejnebezpecnejsi-drevina-sveta-ktera-vas-muze-zabit