Hlavní obsah

Televize ve 21.století. Má tu stále svoje místo?

Foto: Open AI

Televizní poplatky vzbuzují vášně na obou stranách barikády. Co ale samotná televize?

Článek

Senioři na ni nedají dopustit. Kolikrát hraje od rána do noci bez ohledu na to, co se právě vysílá. A mladí? Ti už pomalu neví, co to vlastně ta televize je. Jakési archaické monstrum z dávné minulosti.

Je televize jenom pro seniory? Ne zcela, občas se dívají i mladší ročníky, ale většinově nejspíš ano.

Je to snadné. Technologie se vyvíjí nadsvětelnou rychlostí. A televize si tiše pochrupkává tam, co byla před třiceti lety. Jenže svět se za tu dobu změnil k nepoznání. A televize je zralá akorát tak na odpis. Nenechte se mýlit, není to problém jen České televize, ale televize jako celku. Televize jako média.

Před třiceti a více lety byla televize fenomén. Dávala lidem zábavu, zpravodajský přehled i vzdělávání. Stačilo jen prostudovat program a počkat si na to, co nás zajímalo. Prostě bomba!

Ale dnes? Komu se ještě chce pročítat program obrovského množství stanic a poslušně čekat na vysílání toho svého pořadu?

Chcete nejaktuálnější zprávy? Máte desítky zpravodajských webů, jen si vybrat. A pokud ovládáte jazyky, což pro mladé není problém, máte těch webů další stovky. A i malé dítě dnes ví, co je seriózní zpravodajství a co bulvár. Popřípadě kde můžete očekávat nějaké ty konspirační teorie.

Máte chuť spíš na seriál, nebo nějaký pěkný film? Pročítat televizní program by napadlo maximálně ty seniory. Přece jen - nostalgie. Většina lidí si ale pustí Netflix, nebo jinou streamovací službu. I v ČR je jich v nabídce už docela dost a filmotéku mají více než bohatou. A pustíte si přesně to, na co máte zrovna náladu. A bez reklam.

I pokud jde o to vzdělávání, jsou mnohem lepší způsoby, než nějaká televize. Dokumenty jsou na streamu a také máte k dispozici stovky různých aplikací. Stejně má spousta lidí nos neustále zabořený do mobilu.

Co tam ještě máme? Sportovní přenosy… Když pominu procento lidí, kteří je skutečně sledují, i pro ty už existují specializované weby, popř. satelitní kanály.

Model - každý si zaplatí jen za to, co skutečně chce a využije, je pro mě značka"ideál"..

K čemu se tedy stále drží televize?

K čemu je nějaká veřejnoprávní, která už stejně pro většinu lidí svoji službu neplní? Jak by také mohla, když se na ni nedívají! Demonstruje a stávkuje se za zachování koncesionářských poplatků za něco, co už dávno patří do šrotu. Nemyslím si, že by se konkrétně Česká televize měla platit z rozpočtu. Myslím si, že by se neměla platit vůbec. A jestli chce dál existovat, ať prokáže svojí funkci tím, že si na sebe vydělá. Držet archaické médium naživu jen díky povinnosti platit nějaké výpalné není řešení a je to i nemorální.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz