Článek
Senioři na ni nedají dopustit. Kolikrát hraje od rána do noci bez ohledu na to, co se právě vysílá. A mladí? Ti už pomalu neví, co to vlastně ta televize je. Jakési archaické monstrum z dávné minulosti.
Je televize jenom pro seniory? Ne zcela, občas se dívají i mladší ročníky, ale většinově nejspíš ano.
Je to snadné. Technologie se vyvíjí nadsvětelnou rychlostí. A televize si tiše pochrupkává tam, co byla před třiceti lety. Jenže svět se za tu dobu změnil k nepoznání. A televize je zralá akorát tak na odpis. Nenechte se mýlit, není to problém jen České televize, ale televize jako celku. Televize jako média.
Před třiceti a více lety byla televize fenomén. Dávala lidem zábavu, zpravodajský přehled i vzdělávání. Stačilo jen prostudovat program a počkat si na to, co nás zajímalo. Prostě bomba!
Ale dnes? Komu se ještě chce pročítat program obrovského množství stanic a poslušně čekat na vysílání toho svého pořadu?
Chcete nejaktuálnější zprávy? Máte desítky zpravodajských webů, jen si vybrat. A pokud ovládáte jazyky, což pro mladé není problém, máte těch webů další stovky. A i malé dítě dnes ví, co je seriózní zpravodajství a co bulvár. Popřípadě kde můžete očekávat nějaké ty konspirační teorie.
Máte chuť spíš na seriál, nebo nějaký pěkný film? Pročítat televizní program by napadlo maximálně ty seniory. Přece jen - nostalgie. Většina lidí si ale pustí Netflix, nebo jinou streamovací službu. I v ČR je jich v nabídce už docela dost a filmotéku mají více než bohatou. A pustíte si přesně to, na co máte zrovna náladu. A bez reklam.
I pokud jde o to vzdělávání, jsou mnohem lepší způsoby, než nějaká televize. Dokumenty jsou na streamu a také máte k dispozici stovky různých aplikací. Stejně má spousta lidí nos neustále zabořený do mobilu.
Co tam ještě máme? Sportovní přenosy… Když pominu procento lidí, kteří je skutečně sledují, i pro ty už existují specializované weby, popř. satelitní kanály.
Model - každý si zaplatí jen za to, co skutečně chce a využije, je pro mě značka"ideál"..
K čemu se tedy stále drží televize?
K čemu je nějaká veřejnoprávní, která už stejně pro většinu lidí svoji službu neplní? Jak by také mohla, když se na ni nedívají! Demonstruje a stávkuje se za zachování koncesionářských poplatků za něco, co už dávno patří do šrotu. Nemyslím si, že by se konkrétně Česká televize měla platit z rozpočtu. Myslím si, že by se neměla platit vůbec. A jestli chce dál existovat, ať prokáže svojí funkci tím, že si na sebe vydělá. Držet archaické médium naživu jen díky povinnosti platit nějaké výpalné není řešení a je to i nemorální.





