Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Populace rychle stárne a firmy stále nejsou ochotné zaměstnávat lidi nad 50

Foto: Vygenerován pomocí OpenAI

Je vám 50+, nebo nedej bože už 55+ a sháníte práci? Tak to jste se nejspíš s ostentativním nezájmem potencionálních zaměstnavatelů také setkali.

Článek

Věk odchodu do důchodu se neustále prodlužuje. Nyní se už dostal k hranici 67 let. A přitom pohled firem a jejich personalistů zůstává stejný, jako když se chodilo v pětapadesáti. Když přijde žádat o práci padesátník, koukají na něj, jak na nějaké zombie nad hrobem. Přitom má aktuálně 17 let pracovní činnosti ještě před sebou. Teda pokud nějakou práci vůbec sežene. Úřady práce jsou v podstatě bezmocné. Měly by lidem nabízet volné pozice, ale co, když zaměstnavatelé o tuto stále početnější skupinu nejeví zájem? Pak dochází i na to, že nabízí vysokoškolákovi s doktorským titulem pomocnou práci ve skladu za minimální mzdu a hrozí vyřazením z evidence, když jí nechce přijmout. A světlo na konci tunelu? Někde hodně v dálce. Tak daleko, že ještě není vidět.

Dnešní mladá generace, nastupující do pracovního procesu, razí heslo, že práce musí bavit a musí jí být co nejméně a za dobrý plat, aby byl čas a peníze na koníčky. Soukromý život je stavěn nad ten pracovní. Člověk by tedy předpokládal, že se budou firmy raději orientovat na starší ročníky, které jsou loajálnější a vychované ještě v tom, že práce není od toho, aby bavila, ale aby vydělala na živobytí. Ale ne. Firmy se raději přizpůsobí požadavkům mladých a investují spoustu peněz do změn. Přitom ten, když není spokojen, zvedne se a jde jinam. Je mu to jedno, loajalita k zaměstnavateli se už nenosí. Přesto se o ně zaměstnavatelé perou a nad staršími ročníky ohrnují nos

Starší pracovníci jsou pomalí, nechtějí se nic učit, neumí s technologiemi a jsou stále nemocní. Také jste to už slyšeli? Já mockrát! Bohužel naprosto stejné argumenty, jako před dvaceti lety. Jenže to těm nynějším padesátníkům bylo třicet a normálně pracovali s technologiemi (samozřejmě poplatnými době) a vzdělávali se. Protože moc dobře věděli, že jinak neobstojí. A fungovali tak celých dvacet let. Proč by se tedy měli změnit, přestat na sobě pracovat, přestat se učit nové věci, přestat pracovat s rychle se vyvíjejícími technologiemi? Jen proto, že je jim padesát? To jako když člověk oslaví padesátiny, tak zblbne a zleniví? Dost hloupá představa. Bohužel ale rozšířená.

Populace rychle stárne. Neustále se píše, jak se firmy budou muset přizpůsobit. Jak se budou předhánět v nadbíhání starším a zkušeným pracovníkům. Ale kdy, ptám se. Kdy přijde na ten zlom? Lidí je málo, firmy mají čím dál tím větší problémy někoho vhodného najít, a přesto se stále nemění vůbec nic. To se spíš přizpůsobují požadavkům mladých, ty přeplácejí a padesátník s tituly a praxí má jít dělat skladníka za minimální mzdu, a ještě za to poníženě děkovat? A až mu z té minimální mzdy vyměří důchod, ze kterého se nedá vyžít, zase bude dost takových (a nemusíme chodit daleko, že?), co si do něj s chutí kopne. Měl se snažit a vydělávat víc! Když se ale zeptám, jak to má udělat, ti arogantní chytrolíni najednou mlčí. Ti jsou silní jen, když mohou do druhých kopat. Jen když se mohou sami povyšovat a z druhých dělat neschopné pitomce. A že je realita pracovního trhu naprosto jiná, než si naivně představují? To poznají až se do toho věku dostanou oni sami. Pak budou brečet nad tou strašlivou nespravedlností.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz