Článek
Otevřete Instagram, nebo Facebook a odevšad na vás vykukují roztomilé dětičky. Sice už není možné, dávat tam fotky malých naháčků, i tak jsou ale mnohé fotky přinejmenším kontroverzní. K zamyšlení mě přivedl i článek o dohadech mezi Agátou Hanychovou a jejími ex-partnery ohledně zveřejňování fotek jejich dětí. I když tatínkové nesouhlasí (viditelně mají rozum aspoň oni), Agáta to vždy nějak kulantně obejde a děti na sítě dá. Přijde mi to ale strašně sobecké. Co dává rodičům právo, vytvářet mnohdy kontroverzní digitální stopu dětem, které ještě nemohou rozhodovat, jestli to vůbec chtějí?
Myslím si, že podobné praktiky by měly být zakázány a fotky ať si zveřejňuje jen každý své. Pěkně sám za sebe. Co si spíská, to si vylíže. Ale žádné roztomilé dětičky! Kolik už tady bylo případů šikany, kvůli nechtěné digitální stopě? Zrovna nedávno jsem četla o klukovi, kterému se ve škole smáli, že je „posránek“. A proč? Protože jeho praštěná matka kdysi sdílela jeho roztomilou fotku na nočníku a někdo ze třídy to vyštrachal. Co jednou sdílíte, to už v hlubinách internetu zůstane navždy. Chtělo by to tedy zapojit i mozek, milé matky. Sice chápu, že je maminka, nebo babička z podobných fotek celá na větvi, ale sdílením toho roztomilého broučka, může tomu broučkovi do budoucna pěkně zavařit. Dítě přijde k hotovému a už s tím nic nemůže udělat.
Byla bych jednoznačně pro zpřísnění zákonů a úplnému zákazu zveřejňování fotek dětí na sociálních sítích (umělecké fotografie, kde není konkrétní děcko tak snadno dohledatelné, by samozřejmě zůstaly nedotčené. Tam většinou nedochází ani ke kontroverzím.). Každý je může mít ve fotoalbu (existují i ta digitální), ale jakékoliv zveřejňování by mělo být tabu. A pokud by se dítěti jeho dětské fotky líbily, může si je jednou zveřejnit samo. Ale z vlastního rozhodnutí.