Článek
Proč to tak je? ČT je tlačena k tomu, aby každý rok vyprodukovala pohadku, protože na Štědrý den musí být nová, nebo ne? A ČT, jakožto správná černá díra na peníze, se snaží vyprodukovat něco rychle a levně. Sice by pravděpodobně mohli skvěle fungovat i bez současné přezaměstnanosti a s méně lidmi by jim zbývalo i víc peněz, ale o tom zase jindy. Prostě kde šetřit snáze, než na pohádce? Lidi si zanadávají a zapomenou. A příští rok nanovo.
Ale abych nebyla nespravedlivá, občas se stane i vánoční zázrak a České televizi se dostane kvalitní scénář a ten se zcela zázračně potká se skvělým režisérem. Tak nějak si představuji vznik pohádky Princezna a půl království, protože tu považuji za opravdu povedenou. A kdybychom zabrousili dál do minulosti, jistě by se našly pohádky další. Třeba takové Království potoků, i to bylo původně štědrovečerní pohádkou. Takže nemusí to být taková zoufalost jako Tři princezny. Nebo pamatujte pohádku Kouzelník Žito? Ta tu letošní svojí stupiditou možná ještě trumfla. A nebo, když vyhlásíme soutěž o nejhloupější štědrovečerní pohádku, co taková Slíbená princezna? Pamatujete tu příšernou Zlatovlásku kříženou Piráty z Karibiku? Takže ano, těch děsivých je jednoznačně převaha. A po Novém roce přijde ČT s nataženou rukou a přidejte nám na koncesionářských poplatcích. To jako na tohle???
Pak je tu ještě jedna pohádka, kterou bych zařadila do kategorie nepochopená. Ona se totiž oproti zvyklostem docela povedla.A ráda bych jí i přeřadila mezi ty nezvykle povedené. Ano, je to Jak si nevzít princeznu. Jejího autora podezřívám, že je fanouškem scifi a fantasy a k žánru fantastiky se chtěl přiblížit. Konečně, cestování v čase už odzkoušela Princezna zakletá v čase a úspěšně. No jo… Jenže princezna Elena „jenom“ prožívala jeden den pořád dokola a děj se tak měnil pomalu. Tahle štědrovečerní „nepochopená“ ale měla vyšší ambice. Co by se stalo, kdyby někdo změnil časovou linku svého života? Tak princ s princeznou ukradnou „stroj času“ v podobě hodinek a vyráží do doby princova narození, aby změnili věštbu, která je nutí se vzít. Jenže není radno si hrát s časem a oni změní mnohem víc, než chtěli. Při návratu do jimi změněné budoucnosti se tak nestačí divit. A pokud nechtějí zůstat v lese jako psanci, musí tuhle svojí botu zase napravit. Musí zpátky do minulosti, nepotkat sami sebe a vrátit to správné mimčo, kam patří. A co by to bylo za pohádku, aby se jim to nepovedlo. Problém ale vidím v tom, že pro spoustu lidí byl ten děj příliš komplikovaný. Nevím, jestli by pomohlo přidat stopáž, aby se děj neměnil tak rychle, protože jakékoliv zjednodušení by pohádku spíš poškodilo. Nebo jí prostě přeřadit ze škatulky „pohádka“ do škatulky „fantasy“. Pak by možná pochodila lépe.
Co mi z toho všeho vychází? Že kdyby ČT urputně netlačila na pilu, aby byla nová pohádka každý rok a místo kvantity dbala aspoň trochu na kvalitu, má na to, vyprodukovat příjemnou podívanou. A kdyby ty kilometry nesmyslů a slátanin nikdy nevznikly, mohlo se za ty peníze natočit něco lepšího. Natahovat ruku „já chci víc!“ to umí každý. Rozumně hospodařit, to už je problém. A u ČT dvojnásob.