Článek
Citace:z vašeho článku: …jak moc mě za covidové pandemie šokovalo, že podle prakticky všech průzkumů veřejného mínění kolem 5 až 10 % lidí souhlasilo s tím, aby hranice, kina, divadla, ba dokonce i ty hospody zůstaly zavřené napořád. Nyní ale mám dojem, že jsem pochopila způsob uvažování těchto zrůd.…
To je trochu všeobecné. Zněla otázka toho průzkumu - „přejete si, aby hranice (kina, divadla, hospody) zůstaly zavřené?“ nebo „vadilo by vám, kdyby hranice (kina, divadla, hospody) zůstaly zavřené“? Tipla bych si, že co se týká oné statistiky, správně je otázka č.2. A pokud je někomu prostě jen šumafuk, jestli jsou hranice zavřené, neznamená to, že by někomu něco zakazoval. Prostě je mu to jenom jedno. A pochybuji, že se někdo ptal tou první otázkou (i když se mohu samozřejmě plést), protože na tu by většina podobných lidí pravděpodobně odpověděla „klidně, mě je to fuk“. Ani tím ale nikdo nikomu nic nezakazuje. Jen je mu to prostě fuk, protože on to nepotřebuje a co dělají ostatní ho nezajímá. Úplně stejně, jako oni nezajímají vás. A těch 10% populace by mi sedělo na ty, kteří nebyli dál, než v krajském městě a jestli někdo jiný cestuje, nebo ne, je jim jedno. Myslím, že došlo jen k nedorozumění, nebo zkreslené interpretaci a ne k nárůstu nějakých zakazovačů (čehokoliv). Lidí, kterým by to bylo jedno, protože oni sami to nepotřebují, pár znám. Ale nikoho, kdo by chtěl druhým něco přikazovat, nebo zakazovat. Ale možná mám jen štěstí na lidi, se kterými se potkávám, protože za celý svůj dost dlouhý život jsem žádnou „zrůdu“ nepotkala. Zatímco těch „salámistů“ už pár ano.
A ještě k té závisti… Tak určitě je, hlavně asi na vesnicích, kde na sebe lidi víc vidí. Já se s ní ale nepotkávám. Ne, že bych měla nějaký idealizovaný pohled na lidi. I v mém okolí se nachází pěkné mrchy, když to řeknu ještě slušně. Ale nemyslím si, že jejich problém je závist. Spíš to vidím na zamindrákovanost. Čím větší je tlak na lidi a na výkon, čím víc se prosazuje individualismus, tím víc lidí trpí různými mindráky a potřebují sobě i svému okolí neustále něco dokazovat. Že je pak peklo, mít podobné individuum třeba na pracovišti je nabíledni. Vás neustále sráží, dělá naschvály, neustále se chová, jako by s vámi soutěžila na olympiádě. Nezávidí, jen má utkvělou představu, že musí být za každou cenu lepší, schopnější, oceňovanější, protože podle toho má nastavenou svojí vlastní hodnotu. Pak si říkám, kdo je na tom ve skutečnosti hůř, jestli tahle „teroristka“, nebo její oběť. Protože i ona sama se neustále užírá nejistotou. A hlavním viníkem není „nesmrtelná teta“, ale stres a tlak na výkon.
Jsem přesvědčena, že co se týká právě závisti, její zlaté období rozkvětu bylo za socialismu. Většina lidí na tom byla tak nějak stejně, ale pokud přišel někdo v džínách z Tuzexu, už byl podezřelý a Kelišky se na něj s chutí sesypaly. Dneska už to není taková rarita. Závist ztrácí na popularitě, nemá kolem sebe ty parťáky na drbání a pomlouvání, jako dřív. Dnes jsou to spíš ty mindráky a psychické problémy. Ne, že by to bylo lepší. Někdo reaguje pasivitou, druhý přehnanou soutěživostí.
A to, že by se Češi chtěli mít stejně dobře jako Němci, považujete za špatné? Myslíte si, že jsou ti Němci pracovitější, chytřejší, nebo schopnější? Nebo měli jen to štěstí, že se narodili v bohaté zemi? Kdysi jakýsi pan Klaus sliboval, že když si utáhneme opasky, do pár let dohoníme životní úrovní právě Němce. A je to třicet let a my těm Němcům stále funíme na kotníky. Je opravdu tak špatné, že to lidi štve? Mají se z toho snad radovat s tím, že v Africe se mají hůř? To jste trochu mimo, ne? Chtít víc, chtít lepší podmínky, to je základní lidská přirozenost, žádná závist. Kdyby se lidé řídili vaší radou a rochnili si, jak se tamti a tamti mají hůř, tak žijeme v jeskyních a obděláváme pole zahnutým klackem. Protože lidský vývoj pohání právě to, že se lidi chtějí mít pořád lépe.
A poslední věc, o které bych se chtěla zmínit. A to je to vaše oblíbené slovo „zrůda“. Zrůda byl třeba Hitler, zrůda byl Caligula, nebo Nero, zrůdná je komunistická ideologie, ale nepotkala jsem nikdy nikoho, kdo by si toto až příliš expresivní označení zasloužil. Zkuste s ním šetřit, prosím, protože ne každý, s kým nesouhlasíte a který myslí jinak, než vy, musí hned být zrůdou. A to dokonce ani proruští trollové nejsou zrůdy, protože velmi pravděpodobně nikdy nikoho nezabili, ani nemučili. Jsou hloupí, nevidí si na špičku nosu, ale zrůdy…?
Zrůda je jedinec, který se od běžné populace značně odlišuje fyzickou nebo duševní odchylkou takové míry, že u ostatních lidí vzbuzuje odpor, děs nebo hrůzu. Jedná se tedy o odchylku výrazně negativní.