Hlavní obsah
Lidé a společnost

Není všechno zlato, co se třpytí, aneb Navalnyj není žádná výhra

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Profilová fotografie z oficialního ověřeného účtu na Twitteru Alexeje Navalného
24. 1. 10:30

Alexej Navalnyj, ruský opoziční politik proslulý svým bojem proti korupci, má kontroverzní minulost, která není široce známá.

Článek

Mediální prostor v poslední době rezonuje zprávami o zhoršujícím se zdravotním stavu ruského opozičníka Alexeje Navalného, který je vězněn a údajně trpí šikanou ze strany dozorců a je neustále posílán na samotku. I když je pravděpodobné, že většina soudních procesů byla vykonstruována a on je ve vězení šikanován kremelským režimem, neměli bychom zapomínat na jeho minulost a názory.

Navalnyj je ceněn jako bojovník proti Putinovu režimu a zastánce práv, avšak málo lidí ví, že jeho názory jsou pravicové a extrémní. Jeho postoje jsou vnímány jako silně nacionalistické, což sám přiznal.

Část jeho krajně pravicové historie:

Od roku 2006 se účastnil každoročního Ruského pochodu, přehlídky sjednocující ruské nacionalistické skupiny. Lidé zde například hajlovali a křičeli hesla jako „Rusko pro Rusy!“ a „Dost bylo krmení Kavkazu!“.

Foto: Jurij Kočetkov/EPA

Ultranacionalisté vystupují s vlajkami a transparenty na Ruském pochodu v Moskvě.

V roce 2007 spoluzaložil nacionalistické hnutí NAROD a ve svých klipech pro toto hnutí se vyslovil pro repatriaci přistěhovalců, kteří nejsou Rusové a v reakci na sérii teroristických útoků v Rusku, které provedli čečenští islamisté, doporučil legalizaci zbraní v Rusku a následné „zastřelení čečenských banditů“.

I když Navalnyj o nacionalistický pochodech tvrdí, že tyto pochody jsou „významnou politickou událostí a není na tom nic nebezpečného“, bývalá spolupracovnice Engelina Tareyeva ho obvinila z rutinního používání rasových urážek a zakládání vztahů s lidmi na jejich etnickém původu. Navalného kritizovala za jeho názory a označila je jako nacionalistické a extremistické. Engelina Tareyeva ho dokonce označila za „nejnebezpečnějšího muže v Rusku“ a varovala před možností, že by se nacionalisté dostali k moci.

Podle Navalného je nacionalismus jedním z „klíčových definujících bodů“ ideologie hnutí NAROD a označuje se za „normálního ruského nacionalistu“.

V prosinci 2007 byl vyloučen ze strany Jabloko s formulací „za způsobení politické škody straně, zejména za jeho nacionalistické aktivity“.

Ve videu z roku 2007, které vytvořil pro své hnutí NAROD, podporuje práva na zbraně a prezentuje se jako „certifikovaný nacionalista“, který chce vyhladit „mouchy a šváby“, zatímco hmyz vousatí (zřejmě muslimští muži) se objevují ve výřezech ve videu. Na konci videa ho muž s kefíjou přes hlavu napadne a Navalnyj jej zastřelí.

Kolem roku 2008 Navalnyj protestoval za osvobození Arakcheeva Khudyakova, ruského vojáka, který byl ve vězení za válečné zločiny proti civilnímu obyvatelstvu v Čečensku, proti kterým se Navalnyj ostře vymezuje, a to jak proti kultuře obyvatel, tak proti státním dotacím Ruska pro Čečensko. Navalnyj dlouhodobě odmítá masové přistěhovalectví ekonomických migrantů z chudých středoasijských republik do Ruska a podporuje zavedení vízového režimu s těmito zeměmi a ukončení jejich dotování ruským státem.

V roce 2008 se jako lídr strany NAROD Alexej Navalnyj spojil s neonacistickými stranami Velikaya Rossiya a hnutím proti ilegální imigraci DPNI. V témže roce Navalnyj uvedl, že 40% všech Rusů je „přirozeně nakloněno nacionalismu“ a řekl, že „spontánního nacionalismu v naší zemi se drží až 60 procent populace, ale není žádným způsobem politicky formalizované“.

V červnu 2008 na společné konferenci Nový politický nacionalismus podepsalo hnutí NAROD dohodu o spolupráci s hnutím DPNI ohledně výměny informací, koordinace aktivit a monitorování projevů rusofobie. 

Navalnyj uvedl, že Nový politický nacionalismus je demokratickým hnutím, které vyhraje volby, o sto bodů před liberály. Navalnyj považuje hnutí DPNI a Velikaya Rossiya za umírněné organizace a zdůrazňuje, že nacionalismus by měl být součástí ruského politického systému.

V roce 2012 v ukrajinské televizi uvedl, že ruská zahraniční politika by měla být zaměřena na integraci s Ukrajinou a Běloruskem a že bychom měli posilovat integraci.

V roce 2013 sympatizoval s protiimigračním hnutím po etnických nepokojích v moskevské čtvrti, které byly vyvolány vraždou spáchanou migrantem a uvedl, že etnické napětí a zločiny jsou důsledkem selhávající imigrační politiky státu.

Opustil svou nacionalistickou minulost?

V roce 2013 se Alexej Navalnyj ucházel o pozici moskevského starosty s podporou strany PARNAS, která je středopravicová a protiimigrační. Skončil druhý s 27% hlasů. Poté se začal věnovat protikorupčním vyšetřováním a rozšiřováním své protikorupční nadace po celém Rusku. Přestal navštěvovat ruské pochody a zmírnil svou nacionalistickou rétoriku. Mobilizoval desítky tisíc demonstrantů po celém Rusku, kteří se shromáždili jako symbol proti Putinovi, i když nemuseli nutně souhlasit se všemi jeho názory. O deset měsíců později byl odsouzen na tři a půl roku podmíněně za údajné zpronevěření 500 000 dolarů od dvou společností. Soud Evropské unie pro lidská práva označil proces za „svévolný a zjevně nepřiměřený“.

V roce 2014, kdy došlo k anexi Krymu, Navalnyj uvedl, že i když se jedná o porušení mezinárodního práva, realita je taková, že Krym je nyní součástí Ruské federace a jeho navrácení Ukrajině proti vůli obyvatel Krymu je vyloučeno „je Krym nějaký druh klobásového sendviče, který by se měl předávat tam a zpět?“ řekl Navalnyj.

Jeho údajnou změnu okomentoval například Nikolaj Mitrochin z německé univerzity v Brémách.

„Ano, zbavil se nacionalistické rétoriky, založil Fond pro boj s korupcí, který má liberální tým a levicovou agendu.“

„Ale je fakt, že uvnitř je nacionalista a xenofob,“ řekl Mitrochin.

Na závěr lze říci, že Rusové, kteří podporují Navalného, by měli být opatrní, pokud by chtěli nahradit současného prezidenta Putina opozičníkem Navalnym.

Je důležité si uvědomit, že svět není černobílý a i opozičník vůči režimu Putina může mít kontroverzní názory a pochybnou minulost. Je proto důležité pečlivě zvažovat, komu dáváme svou podporu, ať už se nacházíme v jakékoliv situaci.

Reklama

Související témata:
Alexej Navalnyj
Neonacismus
Krajní pravice

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz