Hlavní obsah
Názory a úvahy

Sportswashing opět v akci: MS ve fotbale v Saudské Arábii?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash / volná licence
10. 2. 16:56

Fotbalové MS v Saudské Arábii či Egyptě, bude to tak kontroverzní jako v Kataru ?

Článek

Sportswashing, aneb když se stát snaží využít sportovních událostí k povýšení svého vlivu a prestiže, se nejspíš po MS v Kataru ukázal jako úspěšný krok. Tento trend se nyní snaží následovat i jiné země, jako je Egypt a Saúdská Arábie, které chtějí uspořádat Mistrovství světa ve fotbale v roce 2030 s podporou Řecka. Saúdská Arábie údajně nabídla platit všechny náklady spojené s pořádáním šampionátu výměnou za právo pořádat tři čtvrtiny všech zápasů.

Nabídka byla podána se snahou přesvědčit členy FIFA o výhodách, které Saúdská Arábie nabízí. Navrhovaný turnaj by se totiž konal na třech kontinentech, což by zajistilo geografickou rovnováhu a pomohlo kandidatuře na Mistrovství světa na Blízkém východě. Avšak mnozí kritizují tuto nabídku jako snahu o koupi světového fotbalového šampionátu prostřednictvím astronomických zdrojů a využitím hlasovacího systému FIFA.

Saúdská Arábie se totiž strategicky snaží stát se afro-euroasijským centrem, což by jí umožnilo uplatňovat významnou moc a vliv v rozsáhlé geografické oblasti. Podle Simona Chadwicka, profesora sportu a geopolitiky na University of Salford ve Velké Británii, se Saúdská Arábie snaží využít svého vlivu v oblasti sportu jako nástroje pro svou geopolitickou diplomacii. Také chce posílit svou pozici jako centrum islámského světa a významného hráče na mezinárodní scéně. V rámci tohoto úsilí se Saúdská Arábie zapojila do řady sportovních projektů, jako je například organizace velkých sportovních akcí, jako jsou tenisové turnaje, Formule 1 či Formule E a wrestlingové galavečery. Celkově lze říci, že Saúdská Arábie využívá svůj vliv v oblasti sportu jako nástroj své geopolitické diplomacie, což jí umožňuje zlepšit svoji image jako moderní a přátelské země, která je otevřená světu a připravena hostit mezinárodní sportovní události. Ale opak je pravdou. Někteří argumentují, že hostit MS by bylo podporou režimům, které porušují lidská práva, zatímco jiní tvrdí, že by jim to poskytlo příležitost prezentovat svou zemi a přilákat turisty.

Kontroverze o hostitelství Mistrovství světa ve fotbale v zemích porušujících lidská práva pokračuje po kontroverzi kolem MS v Kataru. Saudská Arábie i Egypt čelí kritice za svůj postoj k lidským právům, jako je svoboda projevu, spravedlivý soud a ochrana před mučením. Saúdská Arábie se dostala pod palbu kritiky především za uvěznění ženy na 34 let kvůli používání sociálních médií, pokračující represe vůči LGBTQ+ komunitě v zemi a za vraždu novináře Jamala Khashoggiho kritizujícího korunního prince Mohameda bin Salmána. Nejen tyto události poukazují na dlouhodobý a systematický způsob porušování lidských práv v zemi.

Saúdský krok hostit turnaj vyvolal znechucení mezi lidsko-právními organizacemi, která poukazují na brutální zacházení země s komunitou LGBTQ+ a migrujícími pracovníky.

Egypt je také kritizován za porušování lidských práv, zejména v oblasti svobody projevu a shromažďování. Od roku 2013, kdy došlo k vojenskému převratu, bylo mnoho opozičních aktivistů a novinářů zatčeno a obviněno z přípravy teroristických útoků. Zároveň byly zaznamenány případy mučení vězňů a nedostatečného právního přezkumu. Tyto situace vedly k mezinárodní kritice a výzvám k respektování lidských práv v zemi. Kontroverze kolem lidských práv v Egyptě samozřejmě rozšiřuje debatu o tom, zda by mělo být zemi povoleno hostit mezinárodně sledované sportovní události jako je Mistrovství světa ve fotbale.

I přes kritiku návrh nachází podporu v některých afrických zemích, které jsou přitahovány egyptským a saúdským investováním v Africe, stejně jako v některých asijských zemích a Řecku. Pořádání Mistrovství světa by bylo vyvrcholením ambiciózní strategie Saúdské Arábie ovládnout významné sportovní události. Saúdskoarabský veřejný investiční fond dokonce koupil slavný anglický fotbalový klub a země bude v roce 2027 hostit fotbalový Asijský pohár.

Není jasné, zda byla nabídka přijata. Tyto tři země však už nyní pracují na společném návrhu na pořádání turnaje v roce 2030, což je krok, který vyvolal odpor proti Řecku. Rozhodnutí o tom, kdo bude hostit mistrovství světa v roce 2030, závisí na veřejném hlasování celého kongresu FIFA, který se skládá z více než 200 členských asociací z celého světa, ale všichni víme, jak to dopadlo s přinejmenším kontroverzním Katarem. Pokud se africké země, přilákané egyptskou přítomností a saúdskými investicemiAfrice, shromáždí za touto nabídkou a asijské státy učiní totéž, zatímco Řecko odčerpá některé evropské hlasy, bude mít Saudy vedený návrh velkou šanci na vítězství.

Měli bychom si uvědomit, že sport by měl především přinášet radost a zábavu a být chráněn před negativními vlivy.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz