Hlavní obsah
Názory a úvahy

Další prezidentství Trumpa by bylo katastrofou pro celý svět

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Gage Skidmore – CC-BY-SA-2.0

Jak může někdo Trumpa i nadále podporovat i po jeho pokusu o puč, nad tím mi skutečně zůstává rozum stát.

Článek

Když jsem před čtyřmi lety v předvečer amerických prezidentských voleb psal článek sumarizující, v čem všem bylo Trumpovo prezidentství nekonečně špatné, ještě jsem nemohl tušit, že to nejhorší teprve přijde.

Donald Trump se pokusil o puč – nejdřív skrz soudy, potom skrz podvody se sčítáním hlasů, a když neuspěl ani s jedním, poslal rozlícený mob svých trumpa-loompů na politiky v Kongresu. Vím to já, víte to vy, vědí to všichni. Vědí to i republikáni, avšak: „Strana člověka nabádá, aby odmítl svědectví vlastních očí a uší. To je její konečný a nejpodstatnější příkaz.

Jak může někdo Trumpa i nadále po tomto podporovat, nad tím mi skutečně zůstává rozum stát.

Pokud jste konzervativci nebo libertariáni nebo snad právní originalisté, co se rádi zhlížejí v době zakládání USA, musí vám být jasné, že kdyby Trump tohle zkusil o dvě stě let dříve, poměrně bez okolků by byl popraven. Není vůbec pochyb o tom, jak se tenkrát zacházelo s lidmi, kteří si chtěli neoprávněně uzurpovat moc.

Bohužel se ukázalo, že moderní instituce jsou proti Trumpovi poměrně bezzubé. Ne snad, že by měl viset – trest smrti by měl být zrušen. Ale Ústava USA předpokládá tři tresty za toto chování: (i) impeachment a odstranění z funkce, (ii) nemožnost kandidovat znovu, (iii) trestní odpovědnost.

(i) Donald Trump byl sice za svůj puč podruhé impeachnutý (a připomínám, že první impeachment byl za vydírání prezidenta Zelenského), avšak jednak se tak stalo pozdě a jednak nebyl odsouzen Senátem k tomu, aby nemohl být příště zvolen. Velký díl viny na tom nese Nancy Pelosiová, která měla o impeachmentu nechat hlasovat hned 7. ledna, ne týden čekat.

(ii) Třetí odstavec 14. dodatku pak zakazuje Trumpovi, aby se znovu stal prezidentem. Je to tam černé na bílém. Byl bych snad ještě ochoten uznat, že to, co se odehrálo, nebyla insurrection or rebellion, pokud by k tomu Nejvyšší soud USA zaujal nějaké stanovisko, jak by taková věc měla vypadat, pokud to 6. ledna 2020 nebylo ono. Avšak Nejvyšší soud zcela abdikoval na svoji funkci a de facto vymazal tento článek z ústavy.

(iii) Ken „Popehat“ White často říká: „Mlýny federální justice melou pomalu, avšak melou.“ (The wheels [of the federal justice] grind slowly, but they grind.) Avšak pokud za čtyři roky nelze odsoudit člověka, který zločiny páchal za bílého dne, pak takový systém není v pořádku. A Nejvyšší soud k tomu vydal snad nejhorší rozhodnutí od Dred Scott v. Sandford, a fakticky z prezidenta udělal krále. Nějak mám pocit, že celá ta válka za nezávislost byla právě o tom, že prezident není král. Ale nejsem předseda soudu John Roberts, který to zjevně vidí jinak.

---

A tak tu máme prezidentské volby, kde nelegitimního kandidáta (viz (ii)) chce volit zhruba polovina voličů. Trumpův pokus o puč je dle mého jednoznačně na vrcholu všeho špatného, co udělal nebo co udělat chce. Avšak určit pořadí všech jeho ostatních excesů je snad nemožné, stejně tak jako vyjmenovat nějaký omezený počet těch nejzávažnějších. Co by v jakékoliv jiné administrativě bylo několikaměsíčním skandálem, bylo pro Trumpa pouze úterním dopolednem.

Aspoň tedy vyjmenuji některé věci, na které si zrovna vzpomenu:

---

Chtěl bych se ještě krátce zastavit u dvou věcí. Jednak u deportací a jednak u vykreslení Harrisové jako komunistky.

Deportovat 12 miliónů nelegálních migrantů nelze bez koncentračních (neříkám vyhlazovacích) táborů, ve kterých by migranti pravděpodobně byli dlouhé roky, protože země, kam je chcete deportovat, s tím nejdřív musí souhlasit. Skromně bych si dovolil tvrdit, že migranti jsou ekonomicky prospěšnější, když pracují a platí daně, než když musejí být hlídáni a živeni v koncentračním táboře.

Deportovat 12 miliónů lidí si taktéž vyžaduje obrovské přesměrování zdrojů na tuto činnost. Nebudou chybět peníze a lidé jinde?

Deportovat 12 miliónů lidí také znamená, že se policie a ICE a další agentury budou muset spoléhat na práskání od sousedů. Republikáni zcela jistě vytvoří místní „vigilante“ skupiny v demokratických městech a státech, kde místní policie odmítne spolupracovat na těchto deportacích. Historie nás učí, že to nemůže skončit jinak než pogromem na hispánské a muslimské čvrti. Spoustě republikánů se nelíbí tato představa a toto pojmenování, ale je to jednoznačný důsledek této politiky.

Trump navíc odmítá spoustu legálních migrantů a tvrdí, že ve skutečnosti jsou nelegální. Bude navíc chtít vyšetřovat každého naturalizovaného Američana (běloši možná dostanou výjimku), zda byl naturalizován po právu. (Fun fact: Elon MuskMelania Trumpová nejspíš nebyli naturalizováni zcela podle pravidel.)

Trump dokonce zpochybyňuje taky legální status tvz. „anchor babies“, tedy dětí narozených na území USA, díky čemuž automaticky podle 14. dodatku dostanou americké občanství.

I kdyby se mu nepovedlo zvrátit tento celkem jasný text, může zpochybňovat individuální občanství. Pokud někdo zpochybní váš rodný list, jak dokážete, kde jste se narodili? Zamyslete se sami nad vlastním případem: Umíte dokázat, že jste se narodili v Č(S)R? Máte nějakou nájemní smlouvu vašich rodičů z doby, kdy jste se narodili? Nebo jinou dokumentaci?

Deportace takového rozsahu neomylně zasáhne také americké občany. Což se děje i za současného režimu. To ale není důvod to ještě eskalovat. Migrantům by měla být udělena amnestie jako za Ronalda Reagana a imigrační předpisy by se měly radikálně liberalizovat.

---

Někteří tvrdí, že Kamala Harrisová je komunistka nebo socialistka. Je pravdou, že v primárkách 2020 (a v předchozí sentároské kariéře) se pozicovala velmi nalevo. Měla zřejmě dojem, že nadešel čas levého křídla Demokratické strany. Neuspěla. Ve volbách 2024 však kandiduje jako centristická demokratka, zhruba v politice Baracka Obamy a Joe Bidena. Barack Obama na návštěvě Británie řekl Davidu Cameronovi, že v USA by byl centristickým demokratem. Řeči o Harrisové jako komunistce jsou naprosté dezinformace.

Ale i kdyby Harrisová chtěla prosazovat svůj program z období 2016–2024, pořád by platilo, že je lepší žít v zemi svázané předpisy a vysokým přerozdělováním, jako bylo Švédsko někdy v 70. letech než v zemi bezbřehé fašistické autokratické diktatury, jako bylo Německo ve 30. a 40. letech, což je vize, kterou nabízí Donald Trump.

---

Spousta dobrých věcí v našem světě závisí na tom, že USA budou spolehlivým partnerem – ekonomický růst, technologický vývoj, mír v Evropě a v Amerikách, bezpečnost lodní dopravy po světě… Těžko si představit, jak by vypadal svět v případě, že se Amerika fašizuje a ekonomicky uzavře.

Ale i kdyby to nás nijak neovlivnilo, Trumpovo prezidentství poškodí Spojené státy. A já mám Spojené státy rád. Nemyslím si, že dělají vždy všechno správně, ale za svých téměř 250 let od nezávislosti dělají spíše lepší než horší věci a těch horších se obecně zbavují. Mám Spojené státy rád doopravdy – ne jako zrádci, kteří mávají konfederační vlajkou.

Nezbývá než věřit, že volby nakonec dopadnou vítězstvím Harrisové. Děsí mě pomyslet na důsledky opačné volby.

---

Autor Martin Pánek, ředitel Institutu liberálních studií

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz