Článek
Celých 162 dní jsme v České republice pracovali a podnikali na pokrytí letošních veřejných výdajů. Teprve od dnešního dne začínáme vydělávat sami na sebe. Slavíme totiž Den daňové svobody, pomyslný den, od kterého máme vůči státu splněnu svou daňovou povinnost. Liberální institut vyhlašuje Den daňové svobody již 25 let.
„Po koronavirových letech, kdy byl Den daňové svobody až na konci června, je pozitivní, že se posouvá směrem k začátku roku, což znamená méně přerozdělování a více peněz v našich kapsách. Sice bychom si přáli rychlejší posun, ale pravdou je, že oproti pandemickým rokům 2020 a 2021 je Den daňové svobody o dva týdny dříve a přerozdělování o desetinu menší,“ komentuje letošní termín ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Na datum Dne daňové svobody má samozřejmě stále vliv pandemie koronaviru. Avšak v letošním roce už nemá přímý vliv jako v uplynulých letech, spíše nastavila nový fiskální normál. Průměrný Den daňové svobody v zemích OECD se posunul oproti předpandemické situaci o téměř deset dní dále, v ČR pak o dva týdny. To není akceptovatelné, státní rozpočet pak nemá kde brát na pomoc Ukrajině, na sociální politiku v době vysoké inflace (k níž expanzivní rozpočty přispěly) atd. Je tedy chvalitebné, že vláda uznala neudržitelnost této fiskální politiky a navrhuje s tím konečně něco začít dělat. Pro Den daňové svobody je relevantní zejména výdajová strana. Pokud vláda sníží výdaje a zároveň dovolí ekonomice růst, mohli bychom příští rok oslavit Den daňové svobody zhruba o týden dříve.
Graf: DEN DAŇOVÉ SVOBODY (DDS) V ČESKÉ REPUBLICE (2015–2024)
Zdroj: dendanovesvobody.cz
V mezinárodním kontextu zemí OECD je Česká republika na konci svobodnější poloviny zemí. Česká republika má dlouhodobě Den daňové svobody před průměrem eurozóny (30. 6.), což je výsledek, jenž má relevanci i ve světle neutuchajících úvah o přijímání společné evropské měny. Medián OECD je sice šest dní po našem Dni daňové svobody, avšak průměr je po pandemii o pět dní napřed (6. 6.). Jak ukazuje graf na následující straně, jako první oslavili Den daňové svobody ve Švýcarsku (28. 4.), tento týden ji oslaví v Jižní Koreji (12. 5.) a Austrálii (19. 5.).
Již tradičně patří mezi poslední oslavence Finska (31. 7.), Francie (27. 7.) a Belgie (21. 7.). Z okolních států je DDS později ve všech státech, nejdříve v Polsku (20. 6.), pak v Německu (25. 6.) a na Slovensku (26. 6.) a v Rakousku (9. 7.) je až v červenci. Také v Maďarsku (18. 6.) je letos DDS později než u nás.
„V předchozích ročnících Dne daňové svobody, dávno před pandemií a válkou, jsme varovali, že české veřejné finance potřebují reformu a že trvalé schodky způsobí to, že v krizi nebude kde brát. Také jsme upozorňovali, že v situaci nízkých úrokových měr se na dluh žije snadno, ale že tato situace nebude trvat věčně. Poslední roky nám daly zapravdu a je pozitivní, že si toho všímá i vláda, ale je třeba učinit ještě razantnější kroky,“ uzavírá Pánek.
Graf: DEN DAŇOVÉ SVOBODY 2024 A 2023 V MEZINÁRODNÍM SROVNÁNÍ