Článek
Abychom mohli objektivně hodnotit konflikt v Palestině, musíme začít od píky. Se základními pojmy. A ten nejpodstatnější je: kdo je vůbec Palestinec?
Palestinská identita

Palestinci jsou směsice Jemenců, Egypťanů, Syřanů, které „nikdo nechce“. Egypt si postavil ještě větší zeď na hranici s Gazou než Izrael.
Britský mandát pro Palestinu v roce 1922 nesliboval Arabům samostatný stát. Garantoval však Židům možnost žít na tomto území, vzhledem k jejich historickým vazbám k regionu. Arabové, kteří zde žili, fungovali jako komunity uvnitř vymezeného teritoria. Palestina, to byl projekt Britů, ne vize místních usedlíků.
Mimochodem termín Palestina byl vymyšlen Římany po zničení Jeruzalémského chrámu v roce 70. n. l., aby se oslabily vazby Židů k danému území a tak trochu upustila pára. Prostě Palestina nezní moc židovsky že?
15. května v roce 1947 Organizace spojených národů ustanovila speciální komisi pro Palestinu známou jako UNSCOP. Ta měla za úkol prostudovat možnosti využití tohoto území. Komise měla 11 členů a jedním z nich bylo i Československo. Znovu se jednalo o případ diplomatického selhání, ukázku toho, že se Češi opět pletli do něčeho, čemu sami nikdy nerozuměli a nerozumí. A to je tolerance a soužití nesourodých etnik. Není lepším dokladem pro české xenofobické smýšlení než to, že se uprchlíci Česku vyhýbají jako čert kříži.
Mapy z roku 1947 uvádějí Palestinu jako jižní Sýrii.
Izraelská premiérka Golda Meir v roce 1969 poznamenala:
Palestinci neexistují.
A měla pravdu. Na začátku 60. let se místní Arabové identifikovali s jižními Syřany.
Organizace pro osvobození Palestiny

Známý terorista Jásir Arafat, přední člen Organizace pro osvobození Palestiny, dostal od Evropanů Nobelovu cenu za mír.
Organizace pro osvobození Palestiny v roce 1964 ve své zakládací listině nezmínila boj proti izraelské okupaci. Izrael v té době neměl pod kontrolou západní břeh ani Gazu jako takovou. Problém pro tuto organizaci spočíval v tom, že tam vůbec nějací Židé byli.
V roce 1977 v interview s holandským deníkem Trouw, představitel PLO Zahir Muhsein přiznal:
Palestinci neexistují. Jsme Jordánci, Syřané a podobně. Vytvoření palestinské identity bylo taktickou záležitostí.
KGB pletky

Znak KGB.
Po roce 1967 pomohlo KGB proměnit slogan „Arabové vytlačení válkou‘“ až do „utlačovaní Palestinci“ v globálních médiích. To je sovětský re-branding.
Hamás v roce 2007 změnil své heslo Palestina je arabská na Palestina je islámská. To byl další posun ve fiktivní identitě Palestinců. Takže z dřívějších obětí se stali příznivci islámského kalifátu.
Od toho bylo jen krůček k veřejným projevům typu : Smrt Americe, smrt Izraeli.
Nevinné palestinské oběti?

Znak Hamásu.
Představa nevinných palestinských obětí je na hony vzdálená od pravdy. Hamás je extrémistická islamistická strana, kterou si většina Palestinců dobrovolně zvolila.
7. října 2023 došlo ke kolektivnímu zločinu. Hamás zabil 1200 Izraelitů. K masakru se připojili i civilisté. Docházelo k rabování domů, plivání na mrtvoly obětí, k nadšenému jásání nad únosci. Vše je zdokumentováno na kamerách a také na vlastních záznamech členů hnutí Hamás, kteří se jimi chlubili.
V roce 2006 si 44% Palestinců jako své politické řešení zvolilo Hamás. 57% lidí v Gaze je stále podporuje podle výzkumu Washingtonského institutu v roce 2023.
Podobně jako ve válce na Ukrajině je nesmírně těžké ve válce rozlišit civilisty a vojáky, protože se Palestinci neváhají stát živými štíty. Neváhají před sebe předhodit vlastní rodinu nebo i děti. Podle údajů OSN je 60% z 500 km tunelů Hamásu pod civilními domy a školami. Pod mateřskými školkami v Gaze se našly rakety. Lidé v Gaze dobře věděli a ví dobře, co se děje.
Podle zjistění organizace UNICEF se v palestinských školách učí normální školní předměty v dost podivném duchu. Tak třeba matematika na příkladech: spočítej počet mrtvých Izraelců. Ve fyzice a chemii se učí, jak postavit bombu. 73% palestinských teenagerů mají jako svou prioritu násilný odpor raději než mír. Podle výzkumu v květnu 2024, konaném uprostřed konfliktu, 94% lidí v Palestině je pyšných na svou palestinskou identitu (co to je, sami neví, jak svědčí fakta, které jsem uvedl) a 86% z nich chce zpátky svou národní suverenitu (co to je, taky neví, poněvadž to nikdy nezažili).
Audit Evropské unie zjistil, že 40% humanitární finanční pomoci od Evropanů bylo použito na nákup zbraní. Buldozery na rekultivaci půdy a přestavby byly využity na budování tunelů pro hnutí Hamás.
Češi a Palestina
Češi za komunismu vedli čilý obchod a politické kontakty s Palestinci. Jak se obrátila korouhvička směrem na Západ, začali otáčet směrem k Izraeli na základě proizraelské euroamerické orientace, nikoliv podle vlastního kompasu. Jak sdělují předchozí fakta, Palestinci jsou zvláštní existence, které žijí ze soucitu ostatních. Vzbuzují ho, vybuzují ho u ostatních a dělají všechno proto, aby na sebe přitáhli pozornost. Ale své životní problémy, ty řešit nikdy neuměli a neumí. A když, tak to dělají dalším přitahováním pozornosti na sebe sama.
V tom jsou jim někteří jiní hodně blízko. Třeba Češi. Taky si tady tak dlouho hráli na chudáčky a oběti, až jim to zůstalo. A teď takoví lidé škemrají svět o pozornost, aby vyřešil jejich problémy, které si nadělali. Těžko vyřešit něčí problém, když se sám problémem stal, nemyslíte?
Do toho se vložil do záležitosti americký prezident Donald Trump s tím, že by chtěl z Gazy mít turistickou lokaci. Nuže proč ne, lepší než ostnaté dráty, ne? A co na to jejich bratři muslimové z regionu? Ti se k Palestincům nehlásí už vůbec. Saudi prohlásili, že se budou starat raději o vlastní lidi, a ostatním islamistům jsou jejich souvěrci šumák. Egypt pro jistotu postavil obrovskou zeď na hranici s Gazou, ještě větší, než má samotný Izrael.
Palestince nikdo nechce, nikdo se s nimi nechce kamarádit, podobně jako s Čechy. Osobně neznám moc lidí z mezinárodní politiky a byznysu, kteří mají nějaké české kontakty nebo se hlásí k českým politikům. Nuže hodně rysů mají Palestinci s Čechy společné. Tak se nad sebou zkuste někdy zamyslet. Osud Palestinců je žalostný, osud Česka je žalostný rovněž. Palestina je rozbitá válkou, Češi jsou rozbití uvnitř i zvnějšku. Česká ekonomika je v háji, zdravotnictví je na pokraji zhroucení, sociální podmínky jsou katastrofální, ale stále se podobně jako jako Palestinci Češi tváří hrdě na svou zemi a usmívají se jako měsíček na hnoji, zatímco pějí sebezaměřené patetické ódy a metají kolem sebe žalostné sebeobrazy, aby si vynutili soucit, kde se dá.
Měli byste vědět, že svět prostě už nefandí národům, které trvají na tom, že se nebudou samy vyvíjet, odmítají výzvy a spoléhají na druhé, že se o ně postarají.
Takoví lidé zmeškali evoluci a do celosvětové komunity jejich zastaralé zvyky a způsoby myšlení už nepatří.
Zdroje k dalšímu studiu:
Nur Masalha. Palestine: A Four Thousand Year History. 2018. Zed Books.
https://www.theguardian.com/commentisfree/2025/feb/21/people-gaza-future-hamas-poll
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67695861