Hlavní obsah

Elon Musk: technologický čaroděj nebo jen maskot?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Justin Pacheco, Public domain, via Wikimedia Commons

Dříve byl skrz na skrz demokratický, teď podporuje Trumpa a snad i Putina. Je to génius nebo hrozba sama pro sebe?

Článek

Něco ze života Elona Muska

Když jsem četl několik amerických životopisů Elona Muska, nemohl jsem se ubránit dojmu, že čtu něco podobného jako životopis psaný rukou sovětských autorů před mnohými lety o Vladimíru Iljiči Leninovi. S takovou posvátnou, přímo náboženskou úctou jej líčí. A v takovém případě by měl čtenář ihned zbystřit. Zázračné dítě, zázračný teenager a samozřejmě velký vizionář v dospělosti.

Ani kaňka na něm neupěla, i když vyrůstal se stříbrnou lžičkou v puse v Jižní Africe, přímo v srdci režimu, který brutálně potlačoval svobodu jihoafrických černochů za apartheidu. Jeho rodina ho prý nazývala encyklopedií. Nevím, nevím, pokud byl tak plný znalostí už za svého dětství, nemohl by podle mého soudu šířit do éteru často naprosté technické i sociální nesmysly.

Otec Elona Muska Errol zastřelil tři černochy, údajně proto, že vstoupili bez pozvání na jeho pozemek. V době apartheidu bylo bohužel pro bělochy možné všechno a pro původní obyvatele černé Afriky téměř nic.

Odkud plyne obrovská smělost Elona Muska a přitom jeho velmi malý pocit sociální zodpovědnosti? Dovoluji si říct, že z jeho rodinných zkušeností z doby apartheidu, nikoliv z jeho údajného Aspergerova syndromu. V jeho dětství si běloši mohli dovolit v Jižní Africe cokoliv chtěli. Myslím, že tento pocit si prostě malý Elon zvnitřnil a projevil se v jeho dalším životním působení.

Ve škole malý Elon nevynikal svými znalostmi, ale rozhodně si rád dobíral své kamarády mimo školní dvůr a vyváděl jim různé nepřístojnosti. Musk o sobě tvrdí, že byl vychován knihami a až poté rodiči, také o něm americká média píší, že je introvertní myslitel. To vše mi nějak nesedí do skládačky jeho osobnosti. Kdyby byl tak vzdělaný, jak o sobě tvrdí, tak by nehlásil hlouposti a dezinformace do světa. Jako třeba ty o covidu či o mimozemštanech.

Musk je znám jako uživatel drog, přinejmenším ketaminu. Jeho občasné halucinogenní výroky by s tím korespondovaly. Tipoval bych i jiné drogy jako je kokain. Tato droga akceleruje mozkové funkce, a proto ji užívají mnozí politici a celebrity, především proto, aby vypadali chytře, když jim jejich vlastní mozkové závity nestačí, vypomáhají si jinak. Je to nemorální a stejně nefér, jako když soutěžíte se sportovcem, který užívá nepovolené stimulační látky. Ale stejně tak si to vybírá neúprosnou daň na fyzickém i duševním zdraví uživatelů tohoto nepovoleného, žel dosud přehlíženého výkonnostního dopingu.

Podle mého psychologického rozboru je Musk co se týče jeho inteligence na křivce lehce nad průměrem a charakterově v oblasti EQ (emocionální inteligence) dokonce v podprůměru.

Je však vlajkovou lodí toho, jak vypadá americký průmysl, je jeho PR tváří, a to mě znervózňuje a mělo by to znepokojovat každého rozumného člověka na této planetě. Proč?

Tesla: něco jako konstrukčně zastaralé auto se starou známou elektrotechnologií

Udělat auto s technologií, která je známa víc než sto let, jen je tak trochu upgradovaná, a nezvládnout při tom technicky udělat auto, které vás při nárazu nesešrotuje, to se rozhodně nedá nazvat vizionářstvím, spíše neumětelstvím. A tak na mě působí auto Tesla.

Automobil nesoucí jméno po známém vynálezci Nikolu Teslovi, který podle motoristických odborníků má problém s bezpečností a nejen s ní. Vlastně vás může kdekoliv a kdykoliv uprostřed jízdy vypnout jedno tlačítko někde na druhé straně světa, nebo virus, který se dostane do systému auta. Děkuji nechci.

Nemluvě o fádním rychlou jehlou šitém designu aut Tesla a jejich karoseriím, které splňují bezpečnostní normy aut z osmdesátek. Kdyby bylo prezentováno jako takové, jaké je, tak budiž. Ale ono se to prezentuje jako naprostá bomba, senzace a vrchol inovací. Proč? Komu se tu vlastně dělá reklama a z jakého důvodu? Kdo chce být ta vlajková loď inovací stůj co stůj? Je to jen Elon Musk, nebo se za ním někdo skrývá?

Muskův vesmír

A vesmírné lety od Muska? Kopie NASA technologie, nebo přímo sdílená technologie s NASA? Spíše než jako novátorství na mě působí Muskovy „vynálezy“ jako laciná čínská kopie. Ostatně místo efektivnějšího řešení napustil do vesmíru tisíce satelitů, ze kterých brzy bude nebezpečný vesmírný šrot. Nemluvě o efektivitě jeho raket. Proč tu má někdo potřebu znovu vynalézat kolo od píky?

Pokud jste jedněmi z těch, kteří dají na technické a technologické novinky, snadno se dáte nachytat. Marketing Tesly je rozhodně na dobré úrovni, vyšší než jsou samotné produkty této společnosti. Reklamní mašinérie Muskových společností je postavena na tisícerém omílání toho, jak jsou Tesla, SpaceX a další jeho firmy inovativní. V principu zas až tak inovativní nejsou ani po technologické stránce.

A rozhodně takové nejsou v oblastech zaměstnanecké politiky. Musk by nejspíš rád, kdyby neexistovaly žádné odbory a vrátila se situace na začátku dvacátého století, kdy sociálně necitliví američtí podnikatelé, jako byl třeba Rockefeller či Carnegie, šťavili svoje zaměstnance do krve. Tomu neříkám sociální cítění ani emoční inteligence, spíš je to přímo pravý opak. A krýt svou sociální bezohlednost diagnózami Aspergera, to se mi zdá nefér hlavně k lidem, kteří takovou diagnózou opravdu trpí.

Muskův charakter

Musk má očividně problémy nejen s vizemi, ale hlavně s charakterem. Původně dal přístup Ukrajincům ke svým satelitním monitorovacím systémům, ale pak jim ho odňal, aby nenaštval Rusko.

Nedávno Musk přiznal, že chce podporovat Trumpa, aby se vyhnul soudním řízením se svými firmami, protože nedodržuje bezpečnostní normy ani vhodné podmínky pro zaměstnance.

Chtěli byste mít takového šéfa jako je Elon Musk? Představte si situaci, kdy vás uprostřed rozdělané práce vyzve váš šéf, ať vás dvě třetiny opustí kanceláře jenom proto, že se špatně vyspal, jak to Musk udělal s Twitterem. Není tohle šéf snů? Leda tak nočních můr každého zaměstnance.

Nemluvě o tom, že Musk veřejně útočí na své vlastní dítě za to, že si zvolilo jinou životní cestu, než si sám přál. Tohle chování je všechno, ne jen morálně v pořádku. V pozici, v jaké se Musk nachází, by měl být vzorem pro ostatní, ale vzorem pozitivním, nikoli odstrašujícím příkladem, kterým se v mnoha případech jeví být. Naopak veřejnost by ho neměla hypnotizovaně sledovat s otevřenými ústy jako zjevení a hltat každou jeho průpovídku, jak ráda činí, ale měla by si všímat toho, co ten pán doopravdy je a co skutečně dělá.

Oproti svým prohlášením o tom, jak je síť X nezbytná pro svobodu projevu celého lidstva, Musk udělal vše pro to, aby ve skutečnosti toto právo lidem vymezil a ovládl za svých vlastních podmínek. Sám prohlásil, že bude potlačovat kde může takzvaný „woke virus“, tedy cokoliv, co se příčí jeho konzervativním názorům na společnost.

Není to trochu paradox? Muž, který se stal tváří technologických inovací, zůstává svými názory v oblasti sociální a kulturní v temném středověku? A proč vlastně má být za každou cenu vlastnictví hlavních nástrojů svobody projevu v soukromých rukou? Dává to smysl? Nebo se to tak snad má jen jevit pro případ, že by se něco zvrtlo?

Muskovy vize

Pokud posloucháte Muskovy opravdové spontánní myšlenky, které z něj vypadnou jako okamžité reakce na nějakou událost či dění, nějaké velkolepé promyšlené vize se u něj nedočkáte. Tak třeba tvrdil, že pyramidy postavili mimozemšťani. Trochu divná myšlenka na někoho, kdo se považuje za technického vizionáře, nemyslíte? Každý průměrný technik dnes ví, jak se pyramidy stavěly. Jeho komentáře k umělé inteligenci mi dávají větší smysl. Nejdříve ji chválil, a když zjistil, že je bystřejší než on, otočil.

Muskův status jako diagnóza lidstva?

Pokud považujete Muska za nejbohatšího člověka na planetě a pokud jím opravdu je muž, který neoplývá ani charismatem ani skutečnými vizemi, které by tryskaly z jeho nitra a nikoliv z toho, co posbíral ve svém okolí, tak je lidstvo opravdu ve velkém průšvihu. Upřednostňovat lidi, kteří nemají požadované vlastnosti, které lidstvo někam posouvají a stavět je dokonce na nejvyšší příčky na piedestalu, je sebezničujícím faktorem pro nějakou rozumnou budoucnost a hlavně neumožňuje, aby se ve světě prosadily opravdové vizionářské typy.

Muskův případ svědčí o tom, že lidstvo chce být klamáno a platí za to velkou cenu. V době rozvinutých technologií jako jsou dnes si podle mého názoru ale lidstvo již takový komfort, jako ignorovat realitu, prostě nemůže dovolit. Je mi líto. Je potřeba posunout si vpřed nejen technologie, ale i své vlastní uvažování a smýšlení. Když mi někdo odpoví s tím, že Musk je velký vizionář, ať mi prosím sdělí, co tedy vymyslel? Elektroauto? To bylo známé dávno před Teslou. Vymyslel snad novou dimenzi komunikace jako Steve Jobs? Raketu do vesmíru? Roboty? Twitter? Musk pracuje s tím, co už tady bylo, je a možná bude. Jeho prezentace je čistě virtuální, je to prezentace výsledků práce někoho jiného, kterého za Muskem nevidíte.

Jak myslíte, že dopadne společnost, kde jsou vyspělé technologie v rukou nevyspělých lidí? Abyste mi rozuměli, nemám nic proti pokroku a technologiím. Naopak. Vadí mi, když jsou za přední technologické osobnosti považováni lidé, kteří do společnosti napouštějí zpátečnické názory a postoje a používají k tomu právě nejmodernější technologie. Nenechte se mýlit, moderní technologie ze zpátečníka neudělají člověka vyspělého, ale naopak zvýrazní jeho mínusy. Je to jako když dobře nasvítíte špatnou fotografii, nezískáte tím dobrou fotografii, ale dobře nasvícenou špatnou fotografii.

V jistém smyslu se stal Elon Musk králem technologií. Pokud ano, tak v tom významu, který mi připomněl slova italského krále Umberta I.

Ten radil svém synovi před tím, než ho samotného zabil anarchista, jak má vládnout:

„Pamatuj si, abys mohl být králem, tak vše, co potřebuješ, je umět podepsat se svým jménem, číst noviny a osedlat koně“.

Opravdu vám takový král stačí?

Autor je psycholog

Zdroje:

Muskovy životopisy:

Michael Vlismas. Elon Musk. Risking it all. 2023. Icon Books.

Walter Isaacson. Elon Musk. 2023. Simon & Schuster.

Muskovo působení v Twitteru:

Kate Conger; Ryan Mac. Character Limit: How Elon Musk Destroyed Twitter. 2024. Penguin Publishing Group.

Musk a ketaminová kauza:

Muskovy dezinformace:

Muskův oportunismus:

Muskovy lži o bezpečnosti Tesly:

Musk a jeho dcera:

Musk a AI:

Musk a Putin:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Tesla Gigafactory

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz