Hlavní obsah

FBI, americké gestapo, založil černoch Edgar Hoover

Foto: Anonymous, Public domain, via Wikimedia Commons

Byl to americký týdeník Newsweek, který poznamenal, že FBI je obdobou německého gestapa. Ke všemu jej založil muž s africkými kořeny. Ironie? Ne, americká realita.

Článek
Foto: Underwood & Underwood, Public domain, via Wikimedia Commons

Hoover v roce 1932

Kdo byl Edgar Hoover

Edgar Hoover byl jedním ze nejzavilejších představitelů amerického homogenního světa. Světa, který nemá žádný jiný prostor než pro jednobarevnou interpretaci toho, co se děje. Neúnavný pronásledovatel komunistů a jiných istů. Hlavně představitel bílého křesťanského nacionalismu. A ke všemu tento člověk zamlada vypadal jako typický černoch, s černošskou siluetou obličeje, barvou i pokroucenými vlasy typickými pro Afričana. Možná právě proto byl takovým popíračem vlastní identity, aby se na ní nepřišlo. U Američanů se nebylo čemu divit, těm, co se jim přes média namluví, zpravidla tomu věří, ale co teprve Němci?

Ti přeci podporovali Hitlera i přesto, že kázal víru v blonďaté heroické Árijce, a přitom sám vypadal úplně jinak. Podle některých dokladů mohl mít i židovské předky. Rozhodně ne nordické, které tak vyzdvihoval.

Případ Edgara Hoovera by nás měl naučit minimálně jedno. Pokud se bráníte přijmout svou identitu, napácháte tím ve světě kolem vás hrozný svinčík.

Význam Edgara Hoovera v FBI

Foto: Mary Ann Moorman (Mary Krahmer), Public domain, via Wikimedia Commons

Rozmazaná fotografie zobrazuje atentát na amerického prezidenta Kennedyho. Po jeho smrti dostal Edgar povolení setrvat v pozici ředitele FBI do smrti.

Edgar stál v čele FBI od jejího založení až do své smrti. Tedy od 22. března 1935 až do 2. května 1972. Byl hlavním strůjcem její metodiky, stejně jako Polák Felix Dzeržinskij byl architektem sovětských tajných služeb, tak byl černoch Hoover strůjcem represivní vnitřní politiky USA. Nejen z jeho vzhledu lze usuzovat na černošské předky, o některých jeho příbuzných se říká, že byli segregováni. Tedy oděleni tak, jak tehdy žili černoši v USA.

Jak se dostat do vedení FBI, mix paranoi a práva

Foto: Vectorized by Siar O, Public domain, via Wikimedia Commons

Znak FBI

Dnes už by to tak jasné nebylo, i když šéfem FBI je původem pakistánský Ind Kashe Patel, ne zrovna ideál bílých Američanů doby Edgara Hoovera, ale zdá se, že dříve bylo základním požadavkem ke vstupu do tajných služeb to, stát se členem debatního kroužku. O čem Hoover debatoval nevíme, víme však, že mladý Edgar zpíval ve sboru, trochu zanedbal vojnu, tam absolvoval jen záložní výcvik. Pak studoval právo.

Právo se stalo vstupenkou do ministerstva spravedlnosti, kde se udělal na registraci nepřátel státu. Prostě pro to, abyste pracovali pro orgány vnitřní bezpečnosti jako je FBI, StB či dnes BIS, musíte mít určitou míru paranoii a pocit, že po vás všichni ostatní jdou. Tento dojem si Edgar nemusel nijak vytvářet, on v něm díky svému černošskému původu od malička žil.

V té době si FBI říkala BOI a měla 441 agentů. Ti se rozhodli zatočit s novou módou třicátých let v USA, které se říkalo gangsteři. Díky tomu, že se jich v prohibici urodilo na tisíce, měl Edgar plné ruce práce. Až se mu podařilo s nimi zatočit, zaměřil se na politické protivníky, fiktivní i skutečné. Nejdříve to byli ve třicátých letech němečtí špioni, pak ruští v letech padesátých.

FBI za Hoovera připomínalo Gestapo

Foto: Huddyhuddy, Public domain, via Wikimedia Commons

Jeden z dokumentů Gestapa připomínající listiny FBI. Toto je pro opuštění země. Dnes, když přijedete do USA, snadno můžete skončit internací.

Poznámka o Gestapu se nezdá náhodná. Běžní Američané nejspíš nic nezpozorovali, ale pokud jste byli členy hollywoodské smetánky nebo významnými členy vědecké či kulturní komunity, měli jste na problém zaděláno. V podstatě byl slavný americký seriál Akta X založený na faktech. A to těch, že se Američané báli všeho počínaje ledničkou po mimozemšťany.

Edgar Hoover dal sledovat Nikolu Teslu a řadu známých a slavných herců. Kam se hrabe StB na FBI! FBI zajišťovala naprostou homogenitu názorů ve zdánlivě svobodném americkém světě bipolárních snů o zlém Sovětském svazu a o hodném Západu. Edgar Hoover se dokonce snažil zasahovat do toho, co mohou a nemohou lidé psát. Tlačil na nakladatelství, aby mu posílala drafty publikací, případně jim posílal direktivy, co mohou či nemohou vydat. To bylo prosím za hluboké totality, kdy Češi vzpínali ruce ke svobodnému Západu. Kdyby to věděli, že ta svobodná Amerika není tak svobodná, jak se prezentuje…

Ale nemusíme chodit tak daleko do historie. Dnešní FBI se od té Hooverovi moc nezměnila. Trump ji v současnosti používá jako svou ocelou pěst proti politickým odpůrcům. Dochází k zatýkání významných soudců jednotkami FBI jen kvůli jejich anti-trumpovským rozhodnutím.

A co bylo největším počinem Edgara Hoovera?

Paradoxně se dá říci, že k největšímu tlaku na černošskou segregaci, k jejímu utužení a jejímu pokračování, přispěl právě ten, který byl sám z krve černošských otroků.

Edgar Hoover.

Zdroje:

Culleton. Joyce and the G-Men: J. Edgar Hoover’s Manipulation of Modernism. 2004. Palgrave Macmillan.

https://www.theguardian.com/world/2000/jun/24/duncancampbell

https://www.theguardian.com/books/2023/mar/21/the-gospel-of-j-edgar-hoover-lerone-martin

https://www.denik.cz/ze_sveta/john-edgar-hoover-fbi-historie-gangster.html

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-senat-usa-potvrdil-do-funkce-sefa-fbi-kashe-patela-40510006

https://edition.cnn.com/2025/04/25/politics/fbi-director-wisconsin-judge-arrested

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz