Hlavní obsah

Svoboda projevu na amerických sociálních sítích

Foto: Libor Šimek, AI

Pekelná síť.

Jaká nálada aktuálně panuje na amerických sociálních sítích? Pod psa.

Článek

Současný prezident Donald Trump si kvůli svému osobnímu prostoru a potřebě si říkat, co chce, udělal vlastní síť Truth Social. Trvalo mu to dva roky od jeho prohlášení, že síť vybuduje. Byla to reakce na blokaci jeho profilu na dřívějším Twitteru, nyní síti X.

Amerika se pyšní tím, že je země svobod, především svobody projevu. Ale jak tomu je v realitě? Následující analýza, která vyplývá z dat za měsíce leden až květen roku 2025, vás možná překvapí.

LinkedIn

Foto: No authorship, Public domain via Wikipedia commons

Logo sítě LinkedIn

Americká síť LinkedIn se tváří jako nejserióznější na světě. Založíte si tam profil, zvolíte fotku, můžete se ověřit svým aktuálním dokladem a začnete sledovat nejnovější byznys trendy. Jenomže pod tímto zdánlivě vyladěným firemním outfitem se skrývá něco velmi zlověstného. Co? Cenzoři jak vystřižení ze sovětské KGB. Pokud jste si stěžovali, že tu pod nadvládou Sovětského svazu nesmíte nic říct a i za pouhý výrok, který by kritizoval soudruhy, jste šli do lochu, tak to jste neviděli současnou americkou svobodu na zdánlivě profesionální síti LinkedIn.

Podle typu propojení a zvoleného kontextu se vám na síti LinkedIn ukazují aktuální zprávy, které uveřejňují jak organizace tak jednotlivci sami. Vy také můžete publikovat na téma, které vás osobně zajímá. Častými motivy jsou rozpad Evropské unie, vzestup Donalda Trumpa a válka v Palestině. I když jsou zakázány obrázky s explicitním obsahem, stejně se nevyhnete grafickým vyobrazením války a urážlivým kolážím různých prezidentů a situací.

LinkedIn je plný nenávistných projevů, které jsou administrátory tolerovány, především pokud se týkají republikánů. Zakladatel LinkedInu je totiž demokrat. Ale aby bylo zachováno nějaké to zdání demokracie, tak se samozřejmě tolerují i projevy opačné. Trumpa se totiž trochu v Americe bojí, asi jako blázna někde na uzavřeném psychiatrickém oddělení. A tak je možné se setkat i s projevy, které by si nezadaly s procesy v Československu z 50. let s uřvanými výlevy proslulého soudce z lidu Urválka. Zatkněte všechny soudce demokratů za velezradu! I tohle můžete číst na LinkedInu. Holt ta americká svoboda a demokracie se v současnosti topí ve strachu a zmatku.

Pokud však budete jen obyčejný člověk a ne placený roztleskávač těchto zmíněných politických stran a  vyjádříte svůj názor, který se bude lišit od LinkedInového mainstreamu, systém vás prostě zablokuje nebo spíš sprostě smaže. Pokud se tak naděje, zpravidla ztratíte přístup ke svému účtu se všemi daty a nemáte se kam obrátit. Na LinkedInu chybí dokonce i emailová adresa podpory, kam byste mohli napsat. A když nemáte účet, nemáte přeci přístup k podpoře. Administrátoři očividně následují manuál Hlavy 22.  Učiněný Orwell spolu s Matrixem dohromady.

Pokud chcete LinkedIn používat na víc než jen jako pasivní fotoalbum svého byznysu, máte prostě smůlu. Tato americká síť vaši svobodu projevu bude tolerovat jen tehdy, pokud bude váš názor sedět do jejího matrixu.

Verdikt: Administrátoři LinkedInu mají nervy v kýblu a budou vás blokovat i za vyjádření osobního názoru, který se liší od jejich manuálu.

Truth Social

Foto: No authorship, Public domain via Wikipedia commons

Logo sítě Truth Social.

Trumpova síť je snad nejbizarnější sítí, která je odrazem frustrací jednoho amerického občana Donalda. Nedávno byla na síti přidána funkce, kdy můžete více souhlasit či méně souhlasit s danou pravdou. Donald totiž rovnou počítá s tím, že to, co na síti uveřejníte, je prostě pravda. Tečka.

Když budete něco publikovat, i když by to byl naprostý nesmysl, tváří se to jako Truth (anglický výraz pro pravdu). Síť obývají především fanoušci republikánů a ti také pečlivě kontrolují vaše názory. Pokud napíšete nějakou nelibou anti-republikánskou „pravdu“, snesou se na vás jako vosy na bonbón.

Takže ano, můžete být demokratičtí, ale jen v rámci republikánů.

Verdikt: Truth Social je síť pro Donaldovy kamarády. Pokud ji chcete použít k jiné politické propagandě, se zlou se potážete.

Síť X

Foto: No authorship, Public domain via Wikipedia commons

Logo sítě X

Nedávno byl v Itálii uveden zákon, který platformám pro dospělé ukládá, že musí ověřovat věk svých uživatelů. Jak to mají činit legislativa nestanovuje a vznikla díky tomu docela polízanice. Faktem je, že na síti X nenajdete jen výroky nameteného Dmitrije Anatoljeviče Medveděva, ale také tvrdé porno. Ano, jsou zde stránky, kde uvidíte explicitní sexuální obrazy, a nikomu to nevadí. Co však cenzorům bude nejspíš vadit jsou odlišné politické názory. Jak se musí lišit? Aby se v tom čert vyznal. Příznivci Donalda Trumpa nebudou automaticky patřit mezi favorizované a podle některých analýz se jejich tweety nebo snad xky dostanou snadno pod drobnohled cenzorů.

Verdikt: I když se síť X za Muskova vlastnictví tváří jako trezor a pevnost svobody, je tomu zcela jinak. Musk sice propustil spoustu cenzorů a administrátorů, ale když vám čirou náhodou na něco přijdou, přišíjí vám vymazanou zprávu či blokaci.

Americké sociální sítě jsou odrazem současné americké společnosti. Ta trochu připomíná společnost ruskou až na to, že všechny zprávy nemusí oslavovat jednu osobu jako je Putin. Amerika je na tom rozhodně se svobodou na štíru. Nejspíš tak dlouho sama vyvážela demokracii a svobodu, že jí samotné žádná nezbyla.

Závěr: Máte pocit, že po vás na českých platformách jdou a mažou vaše příspěvky? Vězte, že narozdíl od Američanů jste na tom pořád ještě dobře.

Zdroje:

Libor Šimek. Analýza sociálních sítí za 1-5. 2025.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz