Hlavní obsah
Umění a zábava

Film Ucho ležel v komunistickém „trezoru“ nejdéle. Byl plný podrazů a paranoi

Foto: Pixabay

Vězení

O filmu Ucho slyšel do roku 1990 asi málokdo. Přitom to byl v tu dobu už dvacetiletý film. Vznikl totiž v roce 1969, ale komunisté ho zavřeli na celou dobu do trezoru. Proč?

Článek

Film Ucho natočil Jan Procházka, který byl autorem předlohy a scénáře, společně s Karlem Kachyňou. Jenže Jan Procházka nepatřil zrovna k oblíbencům tehdejšího režimu, a navíc ve filmu se objevily nechutné praktiky komunistů, kteří se neštítili hrát jeden na druhého smrtelné, a mnohdy i smrtící, divadlo. Ve filmu se tyto praktiky tehdejší Státní bezpečnosti a celého komunistického aparátu ukázaly v plné síle. Navíc, některé repliky byly chápány jako narážky na stávající vedení strany, což cenzoři nemohli dopustit. Třeba hláška: „Soudruh prezident taky pije vodku z flašky“ cílila pravděpodobně na tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda.

Důvěřuj, ale prověřuj!

Podstatou filmu je poukázání na odposlouchávací praktiky státní bezpečnosti, která svá zařízení, tzv. „Ucha“, instalovala i do bytů prominentů. Vše v duchu „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Nikdo si v té době nemohl být jist, že není odposloucháván, nikdo si nemohl být jistý, že se do éteru nedostávají jeho intimní chvilky.

Hvězdné obsazení

Ve filmu zazářil Radek Brzobohatý, který hrál ministerského náměstka Ludvíka, a Jiřina Bohdalová, která hrála jeho manželku Annu. Zajímavostí je, že v titulní roli se mohl místo Brzobohatého objevit herec Josef Vinklář a místo Jiřiny Bohdalové Jiřina Jirásková. Obsazení ale nakonec získali právě Brzobohatý s Bohdalovou a zahráli famózně. Film měl premiéru v kinech až v roce 1990 a nutno říci, že v tu dobu byl možná mnohem aktuálnější než v době svého vzniku.

Dobové vozy

Film je, tedy pochopitelně kromě svého obsahu, zajímavý také tím, že byl natáčen v roce 1969 a například veškerý vozový park tak byl naprosto autentický, obdivovat tak můžeme nejen dnes už unikátní Tatraplan, ale také první modely Tatry 603. V těchto vozech jezdila v té době pochopitelně pouze strana a vláda a také příslušníci státní bezpečnosti. V další letech si ale komunistická StB pořizovala i vozy luxusních značek. Údajně kvůli tomu, aby se mohli maskovat jako cizí státní příslušníci a zvládli stíhat „západní agenty“ v Mercedech a vozech značky BMW.

Úvodní titulek šel „ven“

U příležitosti premiéry filmu v roce 1990 byl z Ucha z rozhodnutí režiséra vystřižen úvodní titulek, který děj filmu situoval do roku 1952. K této premiérové verzi snímku směřovalo i digitální restaurování.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz