Článek
V Tanzanii, kde zákony o divoké přírodě umožňují trofejní lov na vydražených blocích bohatých na divokou zvěř pro zahraniční lovce, kteří si mohou dovolit prémiový safari balíček, se otevírají dveře k nové éře správy a ochrany divoké přírody. Tento kontroverzní přístup, ačkoliv často kritizován, nabízí řadu výhod jak pro místní ekonomiky, tak pro ochranu biodiverzity.
Tanzanie umožňuje trofejní lov v pečlivě regulovaných oblastech, kde lov probíhá na základě vydražených licencí. Tyto licence mohou být draženy za částky dosahující desetitisíců dolarů, čímž se generují významné prostředky. Tyto prostředky mohou být následně reinvestovány do ochrany přírody a místních komunit. Když si tedy zahraniční lovci připlatí za prémiové safari balíčky, nejen že zažijí jedinečné a vzrušující dobrodružství, ale zároveň finančně přispívají k trvalé udržitelnosti tanzanské divočiny.
Jackson Mwato se narodil poblíž národního parku Amboseli v Keni, kde vyrůstal v těsném kontaktu s přírodou, obklopen majestátními slony, které často viděl potulovat se po okolí svého domova. Již od dětství ho fascinovala jejich velikost, síla a klidná vznešenost, kterou vyzařovali. Pozoroval jejich vysoko zvednuté kly, jak vrhají stíny na zem, a jejich troubení mu znělo jako hudba z jiného světa. Jak vzpomíná nostalgicky Mwato.
Sloni, kterým se někdy přezdívá „super kly“, jsou pro jeho komunitu, Masaje, klenotem nesmírné hodnoty. Tyto kly jsou Masajům drahé. Koexistují s nimi celé věky. Sloni jsou více než jen zvířata putující krajinou – jsou nedílnou součástí kulturní identity jeho lidí. Neznají žádné mezinárodní hranice a některé klany Masajů jsou pojmenovány po nich.
Jackson Mwato nyní slouží jako výkonný ředitel organizace Amboseli Ecosystem Trust, což je vlivná organizace zaměřená na ochranu přírody. Tato organizace sdružuje množství ochranářských projektů pokrývajících území o rozloze 158 000 hektarů. Účelem tohoto uskupení je nejen ochrana divoké přírody, ale také podpora místních komunit, které jsou s ní úzce propojené. Členových ochranných rezervací, které organizace zastřešuje, vědí, jak je důležité udržovat rovnováhu mezi přírodními zdroji a potřebami lidí.
Mwato důrazně varuje před nebezpečím, které přináší ztráta velkých klů. Ztráta těchto velkých klů by mohla ovlivnit více než 65 000 domácností, které jsou závislé na cestovním ruchu, jak Mwato upozorňuje. Cestovní ruch je klíčovým zdrojem příjmů pro místní ekonomiku. Turisté z celého světa přijíždějí, aby na vlastní oči spatřili tyto nádherné giganty. Pokud by sloni zmizeli, nejen že by to znamenalo ekologickou katastrofu, ale také by to mělo devastující dopad na blahobyt tisíců lidí, jejichž živobytí na tomto zážitku závisí.
Pokud sloni zmizí, bude to ztráta pro zemi i masajskou komunitu, zdůrazňuje Jackson s vážností, která nevychází jen z vědeckých analýz, ale z osobní zkušenosti a hlubokého porozumění kulturnímu a ekonomickému významu těchto zvířat. Je nevyhnutelné si uvědomit, že ochrana těchto „super klů“ není jen otázkou ochrany jednoho druhu. Jedná se o ochranu celého ekosystému, který zahrnuje nejen floru a faunu, ale také lidské životy a kultury, které jsou s přírodou neoddělitelně propojené.
Proto existuje vyzývá k naléhavým společným akcím na všech úrovních – od vládních rozhodnutí, přes mezinárodní spolupráci, až po lokální aktivity. Mwato a jemu podobní nechápou ochranu přírody jako samostatný segment života, ale jako základní pilíř udržitelné budoucnosti. Skrz své úsilí apeluje na globální komunitu:
Musíme si uvědomit, že každý ztracený slon představuje nezměrnou ztrátu pro naše kolektivní dědictví.
Jackson Mwato svou vášnivou kampaní neustále připomíná a prosazuje myšlenku, že zachování super klů je morální i pragmatickou nutností, která má dalekosáhlé důsledky pro přírodu, místní kulturu a ekonomiku.
Kritici namítají, že lov trofejí, zejména exemplářů s ohromujícími kly, představuje pro populace zvířat vysoké riziko. Avšak, jak mnozí odborníci na ochranu přírody a místní obyvatelé argumentují, jsou zde také významné biologické, ekonomické a sociální přínosy. Lovci musí být vždy doprovázeni proti-pytláckými jednotkami, což zvyšuje celkový dohled a ochranu dané oblasti. To znamená, že oblasti spravované pro lov jsou rovněž monitorovány a chráněny před nelegálními aktivitami, které by mohly být pro tyto oblasti mnohem zhoubnější.
V Tanzanii se tak vytváří pracovní příležitosti pro desítky místních obyvatel v loveckých táborech. Pro mnoho místních komunit je trofejní lov nejen zdrojem příjmů, ale i způsobem, jak zachovat tradiční způsoby života a vztah k přírodě. Například jeden tábor může zaměstnat až třicet lidí, což přináší přímé ekonomické přínosy a podporuje místní zaměstnanost.
Další podstatnou výhodou je ochrana a správa habitatu – oblasti vhodné pro lov jsou zároveň oblastmi, kde se mohou chránit další ohrožené druhy. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) dospěla k závěru, že existuje „značný důkaz“, že trofejní lov může přinášet pozitivní výsledky pro ochranu volně žijících živočichů.
Je pravda, že trofejní lov není bez kontroverzí a vyvolává mnoho emocí. Nicméně, v Tanzanii představuje tuto možnost příležitost, jak efektivně využít přírodní zdroje v rámci pečlivě regulovaného systému, který je přínosný nejen pro samotná zvířata, ale i pro místní obyvatele a jejich komunity. Tímto způsobem můžeme zajistit, že tanzanská divočina bude chráněna pro budoucí generace, a zároveň umožníme místním obyvatelům využívat příležitosti, které tento systém nabízí.