Hlavní obsah
Seberozvoj

Kdo chce sklízet, musí nejdříve zasít. Opačně to nefunguje

Foto: Lubomír Kirman - pixabay

Desátek je daň placená náboženské (např. kostelu, chrámu, církvi) či světské (král, lenní pán) instituci. Tato povinnost byla běžná v mnoha kulturách, a to přes celý středověk až do raného novověku.

Článek

Co je to desátek? Nedávno jsem se nad tím zamyslel. Poprvé si pamatuji na pojem desátek ze školy. Nevolníci odváděli svému pánovi desátek. Daň z toho, že jsou a že někdo spravuje některé jejich záležitosti. Chápali jsme to trochu jako výpalné. (Co bychom za to mnohdy dnes dali.)

Až mnohem později jsem začal chápat princip desátku i v jiných souvislostech. Místo negativních, v pozitivních. Začal jsem to vnímat jako dar. Můj akt vděčnosti za to, že jsem tam, kde jsem. Za to, že mi bylo umožněno spatřit kolem sebe příležitosti, díky nimž vidím kolem sebe dnes hojnost. Za to, že jsem měl možnost prožít lekce, které mi pomohly pochopit, podle jakých pravidel se hra život hraje. Zákon příčiny a následku. Pochopil jsem, že to signál vyššímu řádu věcí. Aby se tok hojnosti nezastavil. Někteří by mohli argumentovat, „Z čeho mám dávat desátek, sám mám málo.“ „Až budu mít dostatek, tak můžu teprve dát.“ Takhle to ale nefunguje. Každý hospodář by vám řekl že aby mohl sklidit, musí nejdříve zasít. Nejdříve musím dát a teprve potom mohu získat. Musím dávat nezištně. Ne z vypočítavosti. Vždy je možné něco dát. Pro rozvoj něčeho užitečného. A nemusí to být pouze materiální věci. Nebo peníze.  Můžu darovat něco, co nestojí vůbec nic. Dobrou radu. Osobní pomoc když je potřeba. Angažovanost, zájem a úsměv.

Část svého času, což bude rozhodně užitečnější než třeba sledování televize.  Věřit že dělám dobrou věc. Že pomáhám lidem zlepšovat jejich život. A tak občas dávám desátek. Na věci, které jsou prospěšné a zlepšují svět. I v malém. Na projekty, které dávají smysl nejenom mě. Vrací se to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz