Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dvojí tvář Palestinskoarabské samosprávy

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: James Emery. Wikimedia Commons. Licence: CC BY 2.0.

Ilustrační foto. Civilní policie Palestinskoarabské samosprávy v Betlémě.

Jedním z úhelných kamenů, na nichž stojí mírové narovnání mezi Izraelem a palestinskými Araby, je zřeknutí se terorismu Palestinskou osvobozeneckou organizací (PLO).

Článek

Na základě tohoto závazku daného tehdejším šéfem PLO Jásirem Arafatem uznala izraelská vláda PLO jako jediného reprezentanta palestinských Arabů, PLO souběžně uznala právo Izraele na existenci a teprve pak mohl být nastartován proces, jehož první fáze vyvrcholila tzv. Dohodami z Oslo. Ve stanovených oblastech historických regionů Judea a Samaří (Západní břeh) a v Pásmu Gazy byla ustavena Palestinskoarabská samospráva (PA), jejíž součástí jsou i bezpečnostní síly autonomie. Ty byly vícekrát reorganizovány, sestávají z několika útvarů, leč pro potřeby tohoto článku postačí souhrnné označení PASF – Bezpečnostní síly Palestinskoarabské autonomie.

Je asi zbytečné zdůrazňovat, že nejen podle Dohod z Oslo, ale i podle zdravého rozumu existoval samozřejmý předpoklad, že bezpečnostní sbory obou stran, Izraele i PA, budou partnersky a koordinovaně spolupracovat v boji proti tamnímu islamistickému terorismu.

Je to ale tak? Bylo-li vůbec v prvním období nového poválečného uspořádání (myšleno po šestidenní válce 1967), pak už to dávno neplatí. PA přistupuje ke svému závazku vlažně a co horšího, v jistých aspektech ho hrubě porušuje. Je sotva možné, aby si PA udržela důvěryhodnost jako partner bojující proti terorismu, když současně teroristy oceňuje a vyplácí (případně jejich rodiny, pakliže je terorista zlikvidován). To samo o sobě je skandální, nicméně existuje ještě něco horšího.

Izraelská nevládní organizace Regavim publikovala v únoru 2024 zprávu nazvanou „Officers by Day, Terrorists by Night“(„Ve dne policisté, v noci teroristé“) [1]. Potvrzuje děsivou skutečnost, že na protiizraelském teroru se podílejí samotní příslušníci PASF. Něco takového staví princip mírového soužití na hlavu. Je jasné, že za takovéto absurdní situace nemůže bezpečnostní spolupráce obou stran fungovat. Těžko můžete smysluplně kooperovat s bezpečností PA, jejíž příslušníci vraždí vaše obyvatele. Opět se potvrdilo: jednou terorista, vždycky terorista. Ať už je vývěsní štít jakýkoli. V širším politickém kontextu máme další důkaz proti ustavení nezávislého státu pro palestinské Araby. Představoval by nepřijatelné bezpečnostní riziko. A to i bez Hamasu, jak je zřejmé.

O zjištění organizace Regavim informoval 15. března 2024 zpravodajský server Jewish News Syndicate [2]. Uvádí, že průzkum se opírá o oficiální „proklamace o mučednictví“, které vydává Fatah, vládnoucí strana v autonomii na Západním břehu (v Pásmu Gazy vládně teroristický Hamas), a bezpečnostní orgány v Ramalláhu (hlavní město autonomie na Západním břehu). Statistika se týká výhradně zaměstnanců PA a nezahrnuje teror spáchaný řadovými členy Fatahu, kteří nepatří do bezpečnostních struktur autonomie.

Mezi lednem 2021 a prosincem 2023, tedy za tři roky, bylo 44 příslušníků bezpečnostních složek PA prohlášeno za mučedníky; stalo se tak poté, co byli izraelskými silami zabiti při páchání teroristických činů. Dalších sedm utrpělo zranění a 25 bylo Izraelem zatčeno na základě různých obvinění z terorismu. Co to mimo jiné znamená? Že „policisté PA obrátili zbraně dodané jim Západem proti Státu Izrael,“ konstatuje trpce organizace Regavim. Ta dále uvádí, že údaje jsou s velkou pravděpodobností podhodnocené, neboť nezahrnují teroristy z řad bezpečnostních sil autonomie, kterým se podařilo uniknout spravedlnosti nebo jejich spojení s PA nebylo odhaleno.

K tomu šéf Regavimu Meir Deutsch dodává: „I nadále tvrdit, že PA je umírněnou silou, která bojuje proti terorismu, znamená podporovat stejné neúspěšné koncepty a paradigmata, která se zhroutila 7. října.“ Takové postoje a nesprávné vnímání reality ohrožují podle něj bezpečnost a ochranu izraelských občanů.

Organizace Regavim zveřejnila 15. března na síti X souhrnný videoklip, v němž návštěvníkům přibližuje to podstatné z daného tématu. Na titulcích čteme: „Sedmého října jsme se setkali tváří v tvář s teroristy Hamasu. Teď se pojďme setkat s teroristy PA.“

Staví do kontrastu dva citáty. Izraelský ministr obrany Joav Galant 12. března 2023 řekl: „Pokud se dostaneme do situace, že budou jednat proti nám, víme, co máme dělat, ale v takové situaci nejsme.“ Naproti tomu mluvčí palestinských bezpečnostních sil Talal Dweikat 12. listopadu 2023 objasnil: „V rámci Fatahu a celého bezpečnostního aparátu jsme za posledních třicet obětovali přes dva tisíce mučedníků.“

Regavim konstatuje: „PA podněcuje terorismus, PA financuje terorismus a PA páchá terorismus.“ Ve videu vidíme screenshot (tehdy) twitterového účtu premiéra PA Muhammada Štajjeho z 15. května 2022, na němž vyjadřuje uznání Daúdu al Zubaidimu. Jde o bratra mediálně více známého teroristy Zakarii (kterému se v září 2021 podařilo uprchnout z vězení na severu Izraeli, ale po několika dnech byl dopadem). Daúd byl v květnu 2022 těžce zraněn v Dženínu na Západním břehu při přestřelce během protiteroristické operace izraelské armády a speciálních sil, následně převezen do nemocnice v Haifě, kde 13. května svým zraněním podlehl [3]. Pro nejvyšší představitele PA není ovšem Daúd terorista, ale mučedník.

Na jiném obrázku předávají vysocí důstojníci palestinskoarabské bezpečnosti, plukovnice a podplukovník, do rukou ženy ocenění pro jejího syna Bilala Ruadžbu. Čím se vyznamenal? Především je třeba říci, že byl členem Preventivních bezpečnostních sil, což je vnitřní tajná služba PA, kde měl hodnost kapitána. 4. listopadu 2020 zahájil nedaleko Nábulusu na Západním břehu střelbu na hlídkující izraelské vojáky. Ti palbu opětovali a teroristu zlikvidovali [4]. Posmrtným oceněním dala PA jasně najevo, že stojí na straně teroru: v civilizovaném světě není normální likvidovat příslušníky ozbrojených sil smluvního státu, s nimiž máte koordinovat protiteroristickou bezpečnostní spolupráci. Buď jedno, nebo druhé. Pakliže reprezentace palestinských Arabů volí variantu „A“, těžko může očekávat od zodpovědných izraelských politiků vstřícnost, pokud jde o vytvoření nezávislého palestinského státu. Co by se asi dělo, kdyby Izrael ustoupil a splnil všechny podmínky, které si Arabové (nejen palestinští a nejen Arabové) kladou? Nastal by mír? Tomu může věřit jenom někdo, kdo přišel o zdravý úsudek.

Jak je zřejmé, Izrael má v boji proti terorismu ne tři nepřátele (Hamas, Palestinský džihád a Hizballáh), ale ještě jednoho – teroristy v řadách bezpečnostních sil Palestinskoarabské autonomie. Uvědomují si to všichni, kdo Izrael soustavně kritizují a plísní za to, že vede protiteroristickou kampaň podle jejich naivních představ nesprávně?

ODKAZY

[1]

[2]

[3]

[4]

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz