Článek
V mimohudební oblasti můžeme obě osobnosti označit termínem aktivista, ať už si pod tím přestavujeme cokoli. Zatímco Bono se angažuje v charitativní oblasti a účastní se benefičních akcí (boj proti hladu v Africe, AIDS atp.), Waters vystupuje především jako fanatický podporovatel palestinských Arabů a zavilý nepřítel Izraele. Je stoupencem hnutí BDS usilujícího o bojkot Izraele v nejrůznějších oblastech nejen v ekonomice, ale také v kultuře a ve sféře akademické, politické aj. Osobně ve svých článcích používám výraz „antisemitismus“ velice úsporně, nicméně ve Watersově případě jeho vyjadřování a postoje antisemitismem minimálně zavání.
Dnes už ikonická píseň skupiny U2 „Pride (In the Name of Love)“ je součástí jejich alba „The Unforgettable Fire“ z roku 1984. Text se týká Martina Luthera Kinga, amerického baptistického kazatele a světoznámého bojovníka za občanská práva v USA. Jako křesťan prosazoval samozřejmě boj nenásilný. (A měl pravdu. Jako velký a celoživotní přítel a obdivovatel Spojených států musím uvést dvě věci, které mi na nich vždy vadily: rasismus a trest smrti. Dnes bych k tomu mohl připadat údiv nad tím, že tak úžasná země, která má bezpočet skvělých politiků, nedokáže vygenerovat do boje o Bílý dům někoho jiného než – zřejmě – duo Biden vs Trump. Ptám se, kde jsou osobnosti typu republikána Ronald Reagana nebo demokrata JFK? Ale to není téma tohoto článku.)
Martin Luther King byl zavražděn v Memphisu po šesté hodině večerní 4. dubna 1968. To je důležité vědět, abychom správně porozuměli kontextu písně „Pride (In the Name of Love)“, v jejímž verši tři se zpívá:
Early evening*/, April four
Shot rings out in the Memphis sky.
Free at last, they took your life
They could not take your pride.
Volně přebásněno:
Podvečer, 4. duben,
výstřel zní pod memphiskou oblohou.
Konečně svoboden,
život ti vzali, však hrdost vzít ti nemohou.
*/ V originále je původně „early morning“ (časně ráno), ale vzhledem k době atentátu zpívá Bono na živých koncertech obvykle „early evening“.
Bezprostředně po krvavém masakru, který spáchal Hamas v izraelském pohraničí 7. října 2023, přidal Bono k písni ještě jeden verš, kterým vzdal poctu obětem tohoto šílenství, především účastníkům hudebního festivalu Supernova Sukkot:
Early morning, October 7,
the sun is rising in the desert sky.
Stars of David, they took your life
but they could not take your pride.
Volně přebásněno:
Sedmý říjen, brzy ráno,
slunce stoupá pouštní oblohou.
Život vám vzali - ano,
však hrdost, tu vzít nemohou.
Lidský postoj Bona a U2 vůči obětem teroristického barbarství islamistických zabijáků ze 7. října 2023 přiměl k neuvěřitelně nechutné reakci Rogera Waterse, jak informoval 20. února 2024 server britského listu The Independent [1]. Waterse, asi jako každého antižidovského a antiizraelského fanatika, nejvíce podráždila zmínka o Davidově hvězdě v dodatečném verši zmíněné písně.
The Independent připomíná nedávný rozhovor Waterse pro katarskou televizi Al Džazíra, v němž se vrátil k Bonovu solidárnímu postoji a uvedl: „Moje matka řekla, že když čelím obtížným problémům, první věc, kterou musím udělat, je číst – číst, číst, číst. To další je pak snadné – udělat správnou věc.“ Zde se těžko vyhneme poznámce, že Waters zřejmě málo četl, když dělá věci z principu nesprávné. Neboť, tvrdí Waters, „každý, kdo Bona zná, by za ním měl jít, chytit ho za kotníky, zvednout a třást s ním… dokud nepřestane být obrovským shitem (tento anglický vulgarismus překládat nehodlám – LS). Musíme těmto lidem začít říkat – váš názor je tak odporný a opovržlivý… zastáváte se sionistické entity.“ A dodal: „To, co (Bono) udělal před pár týdny ve Sphere**/ v Las Vegas, když zpíval o Davidových hvězdách, byla jedna z nejhnusnějších věcí, jaké jsem kdy v životě viděl.“
**/ Aréna v Nevadě, kde U2 od loňského září koncertují, poslední vystoupení bude 2. března 2024.
Závěr nemůže být jiný. Morální žumpa, do níž Roger Waters z vlastní vůle vstoupil, je vskutku bezedná. Očernit kolegu za to, že se solidarizoval s nevinnými, kteří se stali obětí krvelačných bestií, je něco, co se vymyká jakémukoli normálnímu chápání. Roger Waters opět potvrdil, že se postavil na stranu toho nejodpornějšího a nejnebezpečnějšího zla naší doby. Na stranu teroru.
●
ODKAZ
[1]
VIDEO YOUTUBE
Původní verze skladby „Pride (In the Name of Love)“