Hlavní obsah
Názory a úvahy

Plivnutí do tváře Ursule von der Leyenové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Ilustrační snímek: Zúrodněná poušť

29. 4. 13:55

Stačilo několik pravdivých vět a palestinští Arabové předvedli další hysterické divadlo a současně dodali nový důkaz, že trvalý mír mezi nimi a Izraelci je nemožný.

Článek

Stát Izrael oslavil podle židovského kalendáře 26. dubna 75. výročí vyhlášení nezávislosti. Téhož dne bylo na Twitteru Delegace EU v Izraeli publikováno zvláštní videoposelství předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové uvedené textem „Dnes slavíme 75 let nezávislosti Izraele a přátelství s Evropou.“

Von der Leyenová kromě jiného řekla, že slavíme „sedmdesát pět let pulzující demokracie v srdci Blízkého východu. Sedmdesát pět let dynamiky, vynalézavosti a převratných inovací.“ A přidala větu, která zapůsobila jako politická rozbuška: „Díky vám doslova rozkvetla poušť.“

Nevinné, pravdivé vyjádření. Na straně palestinských Arabů napříč politickým spektrem (od bývalých teroristů, kteří ovšem teroristy finančně podporují, po aktivní) vyvolalo reakci postrádající náznak racionálního uvažování. Pikantní na tom je, že palestinští Arabové, jmenovitě Palestinská samospráva, nepatří k těm, kdo by si mohli na něco, jako je nedostatek sympatií ze strany EU, stěžovat. Je tomu přesně naopak.

Ukázalo se, že na slova o „rozkvetlé poušti“ jsou palestinští Arabové obzvláště citliví (patrně proto, že jim se něco takového v době, než se do své pravlasti vrátili pracovití Židé s docela jiným vztahem ke své Zemi (Eretz) nikterak nedařilo. A nezdá se, že by se o to nějak usilovně snažili.

Buď jak buď, Palestinská autonomie vyjádření šéfky komise EK odsoudila jako „rasistické“ (???) a požadovala, aby se von der Leyenová omluvila jak evropským občanům, tak palestinskému lidu. (Jako jeden z evropských občanů říkám, že mně se omlouvat nemusí – nevidím k tomu sebemenší důvod. Pokud se někdo přistěhuje do země, jejíž součástí je nehostinná poušť a tuto poušť zúrodní, je to na pochvalu, nikoli na omluvu.)

Ministerstvo zahraničí Palestinské autonomie k tomu ve svém prohlášení uvedlo: „Stát Palestina odmítá nepatřičné, nepravdivé a diskriminační poznámky předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, zejména protipalestinský rasistický tropus o rozkvetlé poušti. Takový propagandistický diskurz dehumanizuje a vymazává palestinský lid a falšuje jeho bohatou historii a civilizaci.“ (Co je na příměru o rozkvetlé poušti rasistického?) Palestinské ministerstvo dále uvedlo, že takováto protipalestinská rétorika podkopává postavení EU a vrhá vážné pochybnosti na pravdivost jejího závazku prosazovat mezinárodní právo a lidská práva.

Přidali se i teroristé. Vysoký představitel Hamasu Sami Abu Zuhri řekl, že její poselství určené Izraeli „k výročí jeho založení na troskách naší okupované palestinské země představuje vrchol pokrytectví a předpojatosti ve prospěch okupace“. Podle něj gratulace Izraeli popírá práva palestinského lidu a ignoruje jeho historickou přítomnost ve vlasti. Ba co víc, poselství von der Leyenové „vyvolává otázky o povaze evropského postoje ke konfliktu v Palestině“. Předsedkyni EK obvinil z klamání a provokováni Palestinců když tvrdí, že Izrael je demokracií.

Ještě ostřeji se vyjádřil Basem Naim z oddělení vnějších záležitostí teroristického hnutí Hamas. Von der Leyenovou označil za pokrytce, který nezná historii. Podle Naima založení Izraele „nebyl splněný sen, ale spíše noční můra, která stále visí nad srdci palestinského lidu a ten stále platí cenu za tento hřích spáchaný západními zeměmi.“

Dodal, že představitelka EU opakuje propagandistické lži vůdců sionistického podniku. „Palestina nikdy nebyla pouští, která rozkvetla během éry izraelského barbarství. Před tisíci lety byla Palestina kolébkou civilizací, místem koexistence, vědy a pokroku.“ (Zapomněl ovšem dodat, že před tisíci lety nežili v Palestině žádní palestinští Arabové, ale Židé, kteří tam měli své nezávislé monarchie.)

Pozadu nezůstala ani teroristická formace Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP). Von der Leyenovou a celou EU vyzvala k omluvě palestinskému lidu kvůli její „neomezené podpoře sionisté entity“. Blahopřání Izraeli ke Dni nezávislosti je podle ní zločinné, zaujaté ve prospěch sionistické entity a hanebné. Obsahuje „lži a diskriminující fráze a znovu dokazuje, že EU je partnerem sionistické entity v její agresi a okupaci“.

Přidal se také generální tajemník Ligy arabských států Ashmed Aboul Gheil. Ten rovněž odsoudil výroky předsedkyně EK a označil je za „urážlivé vůči Palestincům vzhledem k jejich historickému utrpení“.

K těmto výrokům, které dávají nahlédnout do způsobu uvažování nejen palestinských Arabů, lze říci jedno. Takovéto smýšlení zcela vylučuje jakékoli mírové narovnání mezi palestinskými Araby a Izraelem. Nejde jen o to, že mír musí být založen na dvou pilířích: uznání práva Izraele na existenci a zřeknutí se terorismu. Pokud někdo považuje uznání toho, že díky Židům „rozkvetla poušť“ za projev rasismu, na čem se s takovou reprezentací můžete dohodnout? Nehledě na to, že v případě palestinských Arabů platí „za dobrotu na žebrotu“. Za veškerou politickou a především finanční podporu se Evropské unii dostalo plivnutí do tváře. Jenom proto, že si von der Leyenová dovolila říci pravdu.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz