Článek
Přitom jejich prarodiče a rodiče byli schopni čelit životním výzvám s relativně větším klidem. Jak je to možné? Odpověď je částečně v tom, že výbava předchozích generací – strategie a vzorce chování, které nám předali – už v dnešní době nestačí. Svět se změnil, a my se musíme přizpůsobit.
Jak můžeme zvýšit svou psychickou odolnost?
Jako terapeutka se často setkávám s lidmi, kteří se cítí přetíženi nároky dnešní doby. Je důležité si uvědomit, že psychická odolnost není něco, co buď máme, nebo nemáme. Je to dovednost, kterou si můžeme osvojit a posilovat, stejně jako svaly v tělocvičně. Tady je několik oblastí, na které se můžeme zaměřit:
1. Mezilidské vztahy
Silné vztahy jsou základním kamenem psychické odolnosti. Ať už se jedná o rodinu, přátele nebo partnery, vztahy nám poskytují podporu, kterou potřebujeme, abychom zvládali stres a náročné situace. Když máme kolem sebe lidi, kteří nás vyslechnou, povzbudí a přijmou takové, jací jsme, snáz překonáme překážky.
2. Pozitivní myšlení
Může se to zdát jako klišé, ale pozitivní myšlení opravdu dělá zázraky. Nemluvím o toxickém optimismu, kdy si lžeme do kapsy, že všechno je perfektní. Jde spíše o to, dívat se na situace z jiného úhlu – co se z této zkušenosti mohu naučit? Jak to mohu zvládnout jinak? Pěstování pozitivního pohledu na život nám pomáhá neztrácet motivaci.
3. Sebevědomí a sebepřijetí
Psychická odolnost roste, když věříme ve své schopnosti a sami v sebe. Pokud máme nízké sebevědomí, snadno se stáváme oběťmi vlastních pochybností a strachů. Práce na sebevědomí – například skrze malé každodenní úspěchy, zdravou sebekritiku a přijetí toho, že nejsme dokonalí – může být zásadní.
4. Schopnost adaptace
Svět kolem nás se rychle mění, a pokud nejsme schopni se přizpůsobit, bude pro nás každá změna náročná. Učení se flexibilitě a otevřenosti novým možnostem nás chrání před pocity beznaděje, když věci nejdou podle plánu. Adaptace není o tom vzdát se nebo ztratit své hodnoty, ale o hledání nových cest.
5. Zdravý životní styl
Náš fyzický stav má přímý vliv na to, jak se cítíme psychicky. Dostatek spánku, pravidelný pohyb a zdravá strava nám dávají energii a stabilitu, kterou potřebujeme, abychom zvládli náročné situace. Zdraví těla je základem zdraví mysli.
6. Hledání smyslu a cílů
Lidé potřebují vědět, proč něco dělají. Pokud máme jasné cíle a smysl v tom, co děláme, snáze překonáváme překážky. Smysl a cíle nám dávají motivaci pokračovat, i když je situace těžká. Často pomáhá najít něco, co nás baví a naplňuje, ať už je to práce, koníčky nebo vztahy.
7. Regulace emocí
Psychická odolnost neznamená potlačovat své emoce. Naopak – je důležité umět své emoce vnímat, přijímat a zpracovávat. Regulace emocí nám umožňuje reagovat na situace vědomě, místo toho, abychom byli ovládáni impulsy. Základem je najít způsoby, jak své emoce vyjádřit zdravě – například skrze rozhovor, psaní, nebo tvůrčí činnost.
Není to o tom být dokonalý
Budování psychické odolnosti není o tom stát se nepřemožitelným nebo se nikdy necítit špatně. Je to spíše o tom naučit se, jak se zvednout, když nás něco srazí. Každý z nás má sílu překonávat těžkosti, jen někdy potřebujeme pomoc najít ty správné nástroje a způsoby, jak to zvládnout. Pokud máte pocit, že by vám prospěla podpora, můžete zvážit i návštěvu terapie.
Jste na to dost silní, jen to v sobě musíte objevit.