Článek
Margaret Ann Pahlová pocházela z amerického Ohia. Narodila se 6. dubna 1908 jako čtvrté dítě z devíti sourozenců. Rodina byla silně věřící. Když proto Margaret rodičům oznámila, že chce vstoupit do kláštera, nepřekvapilo je to. „Byla úžasná. Celý život pomáhala ostatním a moc nám chybí,“ vzpomínala na ženu mladší sestra Mary. „Už jako mladá dívka věděla, že se chce stát jeptiškou,“ doplnila další sestra Catherine. „Odváželi jsme s rodiči Margaret do kláštera a cestou jsme plakali,“ pokračovala Mary. „Po návratu domů jsme v jejím pokoji našli všechny její věci, které nám darovala. Každý předmět precizně označila našimi jmény. Byla velmi pečlivá,“ dodala žena.
Na mramorové podlaze leželo tělo jeptišky
V roce 1980 bylo Margaret lehce přes sedmdesát. Začínala mít problémy se sluchem, a proto uvažovala o tom, že brzy odejde do důchodu. Už nepracovala jako zdravotní sestra, ale starala se o dvě kaple v nemocnici Mercy Hospital v Toledu. „Požadovala, aby se všechno dělalo přesně tak, jak chtěla. A hlavně včas,“ uvedl detektiv, který zpovídal Margaretinu kolegyni. „Byla ´ze staré školy´,“ vysvětlila jeptiška. „Na Velký pátek, tedy den před její smrtí, byla Margaret Ann naprosto zoufalá, protože ´kaple nebyla tak dokonalá, jak si představovala´,“ řekla policii hospodyně.
K tragické události došlo 5. dubna 1980. Krátce po osmé hodině ráno měla jedna z mladých jeptišek namířeno do nemocniční kaple. Cestou sebrala prádlo, které se povalovalo na chodbě. Sestra položila textilii na lavici v kapli a na chvíli se zastavila u varhan. Pak se rozhodla, že zajde do sakristie. Malá místnůstka o rozměrech tři krát pět metrů stála hned vedle oltáře a jeptiška si tam chtěla si zavolat. Jenže místo telefonátu žena začala hlasitě křičet. Na dokonale vyleštěné mramorové podlaze leželo tělo sestry Margaret Ann. Ta byla částečně svlečená a spodní prádlo měla stažené až ke kotníkům. Patolog zjistil, že jeptiška má na krku a trupu jednatřicet bodných ran. Devět z nich bylo umístěno tak, že vytvořily převrácený kříž – symbol satana. Kromě toho vrah ženu znásilnil a pomazal krví na čele a nose. Kriminalisté okamžitě věděli, že šlo o rituální vraždu. Jeptiška byla zavražděna v prostoru, který byl zamčený. Margaret ale měla klíče u sebe. To naznačovalo, že pachatelem byl někdo, kdo měl další klíče.
Kněz ubodal Margaret přes oltářní ubrus
Cílem zločince podle vyšetřovatelů bylo to, aby Pahlovou ponížil. Navíc se zdálo, že prádlo, které našla mladá jeptiška pohozené na chodbě, bylo ušpiněné od krve a mělo v sobě několik děr. Až po letech vyšlo najevo, že se jednalo o oltářní ubrus, přes který pachatel ženu ubodal. „Jediné, v co jsem mohla doufat, bylo, že ji vrah uškrtil předtím, než ji pobodal,“ nechala se slyšet Margaretina sestra Catherine se slzami v očích. Kriminalisté se brzy po vraždě zaměřili na Geralda Robinsona, který působil v nemocnici jako kněz. Tehdy mu bylo čerstvých dvaačtyřicet let. Brzy se totiž ukázalo, že Margaret a reverend spolu nevycházeli. Knězi vadilo především to, že jeptiška měla přísné požadavky na svoje spolupracovníky. Pahlová zase kritizovala způsob, jakým Robinson vedl bohoslužby na Velký pátek. „Ten den v jejich vztahu došlo k bodu zlomu,“ připomíná web NBC.

Margaret se narodila v roce 1908 v malé vesnici Edgerton, která leží přibližně 120 kilometrů od Toleda. Rodiče Frank a Catherine Pahlovi pracovali jako farmáři a měli devět dětí.
Během výslechu Robinson tvrdil, že zná vraha, který Margaret zabil. Mělo se jednat o muže, který se k činu přiznal během zpovědi. Kněz ale brzy připustil, že nikdo takový neexistuje. Kriminalisté Robinsonovi přestali věřit a nechali prohledat jeho byt, který se nacházel hned vedle kaple a sakristie. Našli tam otvírák na dopisy ve tvaru meče, o němž se domnívali, že by mohl být vražednou zbraní. To ale nebylo všechno. Při domovní prohlídce vyšetřovatele zaujala kniha Okultismus a mnoho fotografií mrtvých lidí v rakvích. Zástupce policejního náčelníka Ray Vetter, který byl praktikujícím katolíkem, během vyšetřování udělal něco neobvyklého. Výslech přerušil a umožnil Robinsonovi, aby se vrátil domů. Pak Vetter požádal detektivy, aby mu odevzdali policejní spisy k vraždě. Dokumenty pak už nikdo nikdy neviděl. Vyšetřování skončilo nezdarem a kriminalisté museli případ odložit.
K jeho obnovení došlo víceméně náhodou v prosinci 2003. Při jednom setkání zneužívaných žen padlo Robinsonovo jméno. Jednačtyřicetiletá žena se obrátila na Claudii Vercellottiovou. Ta pomáhá lidem, kteří se stali oběťmi sexuálního zneužívání v církvi. Žena vystupující pod přezdívkou „Survivor Doe“ (v překladu „Přeživší Doe“; jméno Doe používají američtí policisté pro označení ženských obětí, jejichž jména se nepodaří zjistit, pozn. autorky) přiznala, že ji jako mladou dívku sexuálně zneužívalo satanské bratrstvo kněžích. Tvrdila, že během zvrácených rituálů kněží nosili oděvy jeptišek, obtěžovali děti a nutili je sledovat znásilňování mladých lidí. Mezi násilníky podle Doe patřil i Gerald Robinson. Případ ženy se sice měl dostat k soudu, nakonec k tomu ale nedošlo kvůli promlčení.
Věřící si brali půjčky, aby knězi zaplatili kauci
„Jakmile se o ženině výpovědi dozvěděl vyšetřovatel z oddělení nevyřešených případů a vzpomněl si na Robinsonovo podezření z vraždy Margaret Ann, pustil se znovu do práce,“ uvádí web New York Post. Odborníci exhumovali tělo jeptišky a odebraly vzorky DNA. Analyzovali také oltářní ubrus a otvírač na dopisy. Hrot nástroje podle státních zástupců zapadl do rány v Margaretině čelisti jako „klíč do zámku“. Robinson byl v roce 2004 zatčen, zanedlouho ale putoval na svobodu díky kauci 200 tisíc dolarů. Částku vybrali lidé z jeho farnosti. Někteří z nich dokonce zastavili svoje nemovitosti jenom proto, aby si mohli vzít půjčku.

Na Bílou sobotu v roce 1980 Margaret spěchala do nemocniční kaple, aby připravila oltář pro velikonoční bohoslužby. Kněz Gerald Robinson jeptišku znásilnil, škrtil a rituálně ubodal. Muž byl odsouzen až v roce 2006.
Státní zástupci našli tři svědky, kteří kněze v den vraždy viděli v blízkosti kaple. Robinson přitom dlouho tvrdil, že v sobotu vůbec nevyšel z bytu. V květnu 2006 soud shledal reverenda vinným ve všech bodech obžaloby a poslal muže na patnáct let za mříže. Robinson během soudního procesu nosil kněžský kolárek a při čtení rozsudku nijak viditelně nereagoval. V soudní síni obviněného podporovala řada jeho přívrženců, kteří nevěřili tomu, že by byl schopen někoho zavraždit.
Jejich hněv se pak obrátil proti Claudii Vercellottiové, díky které se Robinson po šestadvaceti letech konečně dostal před soud. „Doufám, že shniješ v pekle,“ zakřičela na ni jedna z žen. Soudní řízení sledovala doma v televizi také Margaretina neteř Marily Duavallová, která žije v malé obci Nashville ve státě Indiana. „Samozřejmě se mi ulevilo,“ zhodnotila verdikt soudu žena. „Jen jsem přemýšlela, jakým směrem se to vyvine. Člověk nikdy neví,“ uvedla. Gerald Robinson se proti rozsudku soudu několikrát odvolal. Než ovšem došlo k dalšímu projednání, kněz dostal infarkt a v červenci 2014 zemřel ve vězení.
Zdroje: