Hlavní obsah
Umění a zábava

Film o Čingischánovi vznikal v oblasti, kde probíhaly jaderné testy. Herci pak umírali na rakovinu

Foto: Los Angeles Times/Wikimedia Commons/CC BY 4.0

Herečka Susan Haywardová ve filmu Dobyvatel ztvárnila hlavní ženskou postavu, tatarskou krásku Bortai. Na snímku se syny Timothym a Gregorym na předávání Oscarů v Los Angeles v roce 1956 /ilustrační foto/.

Americký snímek Dobyvatel se natáčel v místech, kde vědci testovali jaderné zbraně. Po nějaké době vyšlo najevo, že členové filmového štábu umírali na rakovinu v poměrně mladém věku. Byli mezi nimi i hollywoodští herci John Wayne a Susan Haywardová.

Článek

Americký film Dobyvatel, který vypráví příběh mongolského panovníka Čingischána, vstoupil do kin v roce 1956. Hlavní roli získal John Wayne, který se zdál být pro úlohu asijského válečníka jako stvořený. Jenže legendárnímu herci postava Čingischána vůbec nesedla. Wayne měl na plátně působit jako krutý a nesmlouvavý bojovník, jeho špatný výkon ale kritizovali filmoví novináři i fanoušci. Snímku nepomohly ani zastaralé a těžkopádné dialogy. „Cítím, že tato tatarská žena je pro mě. Má krev praví, vezmi si ji,“ musel herec odříkávat na place. „Byla to chyba, kterou jsem pak už nikdy nezopakoval,“ litoval později scénarista filmu Oscar Millard.

Zabýváme se obranou, zdravotní účinky neřešíme

Film tehdy platil známý milionář a pilot Howard Hughes, kterého si v životopisném snímku Letec zahrál Leonardo DiCaprio. Excentrický producent zanedlouho pochopil, že natočit autentický historický velkofilm se mu pravděpodobně nepodaří. Diváci Hughesovi vyčítali i to, že ústřední ženskou postavu Bortai hraje hollywoodská hvězda Susan Haywardová. Ta měla představovat tatarskou černovlasou krásku, které se Čingischán zmocnil během jednoho ze svých nájezdů. Herečka ale ve skutečnosti měla měděné vlasy a světlou pleť. Dobyvatel se stal finančním propadákem, a dokonce se zařadil mezi nejhorší snímky všech dob. To ale nebylo zdaleka tím nejtragičtějším, co mohlo filmový štáb potkat.

Filmaři chtěli původně natáčet přímo v Mongolsku, což ale v době studené války nebylo možné. Režisér snímku Dick Powell si proto vybral náhradní lokalitu v Utahu. To bylo nedaleko od místa, kde americká vláda testovala jaderné zbraně. V roce 1953, tedy pouhý rok před natáčením, proběhlo na vojenské základně v Nevadě celkem jedenáct nadzemních zkoušek. Po výbuchu každé bomby se radioaktivní prach díky větru rozptýlil až k poušti Escalante. Právě tam filmoví tvůrci později točili. Produkční o jaderných testech věděli. Když je ale úřady ujistily, že hercům a členům štábu žádná rizika nehrozí, rozhodli se v práci pokračovat. „Z našeho výzkumu víme, že míra ozáření byla velmi nízká,“ řekl mluvčí projektu Bill McGee. „Nezabýváme se zdravotními účinky, zabýváme se obranou,“ připustil plukovník.

Tím ovšem potíže během natáčení neskončily. Filmaři nestíhali a dostávali se do obrovského skluzu. Herci museli pracovat v nesnesitelných vedrech, což John Wayne řešil tak, že užíval amfetamin. „Bylo to mizerné natáčení. Susan Haywardová hodně pila a údajně se snažila svést Johna Wayna. Režisér filmu Dick Powell byl tak vyčerpaný, až nemohl spát,“ popsal kanadský spisovatel Ryan Uytdewilligen, který o vzniku filmu napsal knihu. „Podmínky během natáčení byly hodně drsné. John Wayne se později nechal slyšet, že roli Čingischána vůbec neměl přijmout,“ doplnil autor.

Na rakovinu zemřela Haywardová i režisér Powell

Části snímku se dokončovaly v Hollywoodu. Producent Howard Hughes tam nechal z Utahu dovézt 60 tun zeminy, aby scény natáčené ve studiu co nejvíce připomínaly tamější krajinu. Nevěděl ovšem, že půda je radioaktivní. Když se podnikatel dozvěděl, k čemu nechtěně přispěl, zhroutil se. Za dvanáct milionů dolarů skoupil všechny kopie filmu, aby snímek už nikdo neviděl. Další peníze pak nabízel prezidentům, pokud v Nevadě zakážou testy jaderných zbraní. Na filmu Dobyvatel pracovalo 220 lidí, z nichž 91 dostalo rakovinu. Šestačtyřicet z nich pak kvůli nemoci zemřelo v poměrně mladém věku.

Foto: Pixabay

Snímek Dobyvatel se začal natáčel v roce 1954 v Utahu. Filmaři se pohybovali přibližně 220 kilometrů od americké vojenské základny v Nevadě, kde vědci testovali jaderné zbraně /ilustrační foto/.

Byla mezi i představitelka hlavní ženské role Susan Haywardová. Ta měla nádory na mozku i děloze a zemřela v 57 letech. V roce 1962 lékaři zjistili, že režisér snímku Dick Powell má lymfom. Osmapadesátiletý umělec zesnul o rok později. Americko-mexický herec Pedro Armendáriz čtyři roky po natáčení onemocněl rakovinou ledvin. Uzdravil se, jenže nemoc se mu vrátila. Když mu doktoři oznámili, že mu nedokážou pomoci, spáchal sebevraždu. Sedmačtyřicetiletý herec přišel se svou ženou Carmen do hotelu a požádal ji, aby mu přinesla sendvič se šunkou. Než se manželka vrátila, Pedro se střelil přímo do srdce. „Byla jsem v šoku, ale kdybyste znali Pedra, věděli byste, že přesně tohle by udělal,“ vzpomínala Carmen.

John Wayne, který se objevil v ústřední roli Čingischána, dostal rakovinu plic v roce 1964. Tehdy mu bylo 57 let. Herci se podařilo vyléčit, po patnácti letech ale zemřel na nádor žaludku. „Byl veselý až do konce,“ popsal Waynův syn Michael. „Myslím, že zůstal naživu jen díky silné vůli. Neplakal nad spoustou věcí, které se staly v minulosti, a nedalo se s nimi už nic dělat,“ dodal Michael, který ve filmu Dobyvatel účinkoval společně s bratrem Patrickem. Zatímco Patrickovi lékaři odstranili nezhoubný nádor z prsu, Michael se musel léčit s rakovinou kůže.

Herci a filmaři mohli onemocnět i z jiných důvodů

Susan Haywardová měla s bývalým manželem Jessem Barkerem dva syny, dvojčata TimothyhoGregoryho. Timothy jezdil za matkou na natáčení do Utahu a doktoři mu později našli benigní nádor v ústech. Osmdesátiletý muž v žádném případě nebrojí proti jaderným zbraním. Nedokáže ale pochopit, proč americká vláda veřejnost více neinformovala o nebezpečí radioaktivního spadu. „Pokud vláda věděla, že existuje možnost ozáření, proč nás nevarovala?“ ptal se Barker.

Zkoušky jaderných zbraní probíhaly na vojenské základně v Nevadě od ledna 1951 do srpna 1963. Během této doby se Komise pro atomovou energii snažila ze všech sil uklidnit obyvatele, kteří se jaderných testů pochopitelně obávali. „Nejlepší přístup je takový, kdy si s radioaktivním spadem nebudete dělat žádné starosti,“ stálo například v jedné brožuře, která vyšla v roce 1955. „Vláda si rozhodně byla plně vědoma toho, co se děje,“ prozradil Harold Knapp, který se zabýval studiem radioaktivního spadu. „Všechny důkazy naznačují, že radiace měla škodlivé účinky, ať už na ovce nebo na lidi. Největší ironií našeho programu jaderných testů je, že jedinými oběťmi jaderných zbraní od konce druhé světové války byli naši vlastní lidé,“ prohlásil výzkumník.

Přesto odborníci upozorňují, že není možné jednoznačně prokázat, že by herci a filmoví tvůrci zemřeli jenom kvůli natáčení v Utahu. Někteří z nich totiž patřili mezi silné kuřáky. Oblíbený herec John Wayne přiznal, že vykouřil šest krabiček cigaret denně. Když se mu vytvořil nádor velký jako baseballový míček, lékaři neměli jinou možnost a museli mu vzít celou plíci. Počet případů mezi filmaři navíc zhruba odpovídá tomu, kolik Američanů za rok dostane rakovinu.

Zarážející je ale to, že téměř všichni herci a členové štábu onemocněli v relativně mladém věku. „S počty nemocných, které máme k dispozici, by se tato situace dala kvalifikovat jako epidemie. Zároveň ale nemůžeme u jednotlivých případů přesvědčivě dokázat, že rakovina skutečně souvisí s radioaktivním spadem,“ uvedl doktor Robert Pendleton, který je profesorem biologie na Univerzitě v Utahu. „U skupiny 220 lidí by se dalo předpokládat, že nemoc propukne jen přibližně u třiceti osob. Jednadevadesát případů rakoviny, které opravdu mohly souviset s radioaktivním zářením během natáčení, by u soudu zřejmě obstálo,“ uzavřel vědec.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Čingischán
Howard Hughes

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz