Článek
Blíží se Den otců, který se u nás slaví třetí neděli v červnu. Kde se vzal? Není to jen výmysl obchodníků, aby mohli prodávat vysloveně pánské zboží? A jsou některé nabídky na dárky vůbec etické?
Historie Dne otců
Tradici oslavy tatínků založila Američanka Sonora Smart Doddová. Ta chtěla poděkovat svému otci, který se staral o ni a její čtyři sourozence poté, co jejich matka zemřela. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém Spokane v den jeho narozenin. Podle dostupných informací Doddová začala obcházet obchodníky a vyzývala je k tomu, aby svátek připomněli třeba tím, že do výlohy dají pánské zboží.
V roce 1966 se v USA díky prezidentu Lyndonu Johnsonovi stala třetí červnová neděle oficiálně Dnem otců, o šest let později pak i státním svátkem. Zareagovaly na to tabákové společnosti. Ty začaly obesílat obchodníky letáky a hovořily o tom, že ke Dni otců je nutné tatínky něčím obdarovat. Paradoxně největší úspěch měli marketéři s tímto svátkem ještě mnohem dříve, v době druhé světové války. Tehdy využili situace a vzbudili dojem, že Den otců je ideální příležitostí k ocenění amerických vojáků, kteří působí na zahraničních bojištích.
O čem je Den otců dnes?
Osobně jsem Den otců zaregistrovala poměrně nedávno. Vyrůstala jsem v devadesátých letech a ze svého dětství si pamatuji pouze oslavy Dne matek. Tehdy bylo dobrým zvykem maminkám recitovat na speciální školní akci, předat jim přání a natrhat květinu. Později jsme z kapesného kupovali i drobné dárky. Den otců se však neslavil. A rozhodně nebyl tady v Čechách ani nikterak propagovaný.
To se začalo měnit poměrně nedávno. První akcí, která podporuje Den otců, se stal Tátafest, který se pořádá v mnoha městech od roku 2007. Od roku 2011 svátek propaguje také webový portál Střídavka, jehož akce se obvykle konají na Staroměstském náměstí. Žádné velké oslavy. Žádné kulturní setkání na regionální úrovni. Přesto o Dni otců slyšíme poslední dobou dost. Odkud? Z reklam. Z blogů jednotlivých firem. Z facebooku. Den otců se skutečně stal skvělým marketingovým nástrojem.
Možnost prodat pánské zboží
Mnozí stále Den otců neslaví. Pro někoho je to možná den, kdy vyrazí na rodinný výlet nebo jen stráví drahocenný čas se svými nejbližšími. Mnozí však prostě koupí dárek. Hrníček. Přívěsek. Polštář s textem. Personalizované triko. Vůni do auta. Láhev alkoholu. Cigarety. Ano, mnohé děti svým tatínkům kupují ke Dni otců právě cigarety nebo alkohol. Podle nezávislého průzkumu pro značku Diplomático (jak hodně byl průzkum nezávislý bychom mohli polemizovat), je nejvhodnějším dárkem láhev alkoholu.
Je ovšem opravdu vhodné, aby děti dávaly svým otcům jako projev lásky právě alkohol? A je opravdu nutné kupovat rodičům dárky ke Dni matek a Dni otců? Neměly by tyto dny být o něčem úplně jiném? Jsem si jistá, že od těch nejmenších vykouzlí rodičům úsměv na rtech třeba ručně vytvořené přání. Starší děti pak mohou rodiče potěšit například dobrovolným úklidem nebo nějakou dobrotou, kterou samy připraví. Hmotné dárky, především ty nákladnější, by však měly zůstat stranou.
Je to na rodičích
Je však na rodičích, aby toto vysvětlili svým dětem. Je jen na nich, aby za ty menší nekupovali předražené dárky, které budou za pár dní o polovinu levnější. Jsou to právě rodiče, kdo by měl jít dětem příkladem. Znamená to učit děti systematicky, že radost by jim k svátku, narozeninám nebo Dni dětí měl udělat společně strávený čas, výlet nebo třeba oblíbené jídlo. Především je důležité jim vštěpovat, že lásku si za peníze nekoupíš. A není ani nutné je utrácet, abyste ukázali svou náklonost k němu druhému.
Zdroj: wikipedia.org, zoom.iprima.cz, procne.hn.cz