Článek
Je to v podstatě nenápadný muž s brýlemi. Nosíval upravené tmavé vlasy. Teď však může vypadat úplně jinak. Mnozí ani nemusí tušit, že vedle nich stojí dvojnásobný vrah a podvodník. Muž, který měl oplétačky se zákonem dlouhá léta. Muž, který je nejznámějším útěkářem z vězení v Čechách.
Za co byl odsouzený
Ladislav Novák, tedy tehdy ještě Winkelbauer, zabil své původní přátele Jolanu Keyřovou a Petra Bureše. Oba s ním vydírali podnikatele, pak pro něj však začali být nepohodlní. Naplánoval výlet dvěma vozy a jejich automobil pomocí vysílačky vyhodil do vzduchu. Oba zemřeli. Za připravovanou dvojitou vraždu dostal 23 let vězení. Od roku 2013 je vrah na svobodě. Celý trest si ani neodseděl. Po osmnácti letech ve vězení ho propustili na sedmiletou podmínku, a to na základě psychologických posudků.
Dřívější propuštění mu bylo umožněno i přesto, že se v roce 1995 proslavil útěkem z vězení. Spravedlnosti pak unikal dlouhých sedm měsíců. Jak se mu podařilo policii uniknout? Když ho převáželi z Bartolomějské ulice do pankrácké věznice, utekl. Ručně vypilovaným klíčkem od spoluvězně si dokázal odemknout pouta a potom policisty z eskorty donutil, aby ho odvezli na Točnou. Tam je nechal vystoupit, sebral ji zbraně a jednomu dokonce i služební legitimaci. Potom je připoutal ke stromu a ujel jejich policejním vozem.
Na útěku byl přes 200 dní. Pátrání ihned po jeho útěku komplikoval fakt, že v Praze byl zrovna koncert Rolling Stones a všude se pohybovalo spoustu lidí. Winkelbauer se rozhodně nikde neskrýval a neživořil. Bohatě si užíval kulturního života, aniž by ho někdo poznal. Převlékl se a obarvil si vlasy na blond. Často navštěvoval například Divadlo Na zábradlí. Nejen, že seděl v hledišti, ale chodil také do divadelního baru a komunikoval dokonce s některými herci. Tento fakt glosoval Petr Čtvrtníček. Na jeden ze stolů pověsil ceduli: „Zde sedával Ladislav Winkelbauer.“ Reakce byly smíšené. Nekorektní humor se už příliš nenosí.
6. srpna 1995: Pražané nemluvili o ničem jiném, než včerejším koncertu kapely Rolling Stones. Ti šťastnější byli přímo...
Posted by Hlasy zločinu on Tuesday, August 6, 2024
Změnil si jméno. Jak je to možné?
Jak je možné, že si vrah mohl změnit jméno? Protože to zákony České republiky v tomto případě nezakazují a navíc vězňům nemohou být odpírána lidská práva. Příjmení si lze změnit, pokud je k tomu vážný důvod. Stačí si zažádat na matričním úřadě a uvést odůvodnění, které člověka ke změně jména vede. A pak tedy zaplatit. V současné době je poplatek za změnu příjmení v ostatních případech nastavený na 3000 Kč. Winkelbauera tehdy změna stále 1000 Kč. Na některém matričním úřadu by možná neuspěl, na matrice Prahy 8 mu však vyhověli.
Důvod z jeho pohledu je prostý. Kdo by asi tak zaměstnal někoho, kdo se představí jako Ladislav Winkelbauer? Kdo by zaměstnal s čistým svědomím vraha? A kdo by takovému vrahovi nabídl s klidem na duši byt do pronájmu? A proč si jméno změnil ve chvíli, kdy si ještě nemohl být jistý, ve kterém roce opustí brány věznice? Je to jednoduché. Psycholog Jiří Novák pro Blesk vysvětlil, že si vězni myslí, že to bude nenápadné. Koho asi tak za patnáct let napadne, že se ten člověk většinu života jmenoval jinak? Je to tak v pořádku? Opravdu se mohou vrazi skrývat za jiným jménem a mají právo na klidný život?
Zdroj: idnes.cz, idnes.cz, cnn.iprima.cz, mv.gov.cz, blesk.cz