Hlavní obsah

Budeš se mi s tím náklaďákem lepit na zadek?

Foto: planet_fox/Pixabay

Řidič

Agresivní chování na silnicích zbytečně zvyšuje napětí i riziko nehody. Klidná a ohleduplná jízda přitom může výrazně zlepšit bezpečnost i atmosféru v provozu.

Článek

Za volantem bez zábran

Ráno spěcháte do práce. Jedete povolenou rychlostí, dodržujete pravidla, ale najednou za vámi bliká, troubí a lepí se vám na nárazník jiný řidič. O pár sekund později vás předjede v nebezpečném manévru, možná s výhrůžným gestem za oknem. Scéna jako z filmu? Bohužel ne, realita každodenního provozu. Agresivita na silnicích se stala normou. Není to jen o nadávání za volantem. Jde o úmyslné riskantní chování, vybržďování, lepení se na auto, nebezpečné předjíždění, nerespektování přednosti, a v krajních případech i fyzické útoky po zastavení. Řidiči si čím dál častěji dovolují více, jako by s nasazením pásu odložili i veškerou slušnost.

Proč jsou řidiči za volantem tak agresivní?

Začíná to často frustrací z práce, z dopravy, ze života. Auto se pak stává místem, kde si lidé ventilují emoce. Cítí se anonymní, skrytí za sklem a plechem, „nedotknutelní.“ Ale agresivita na silnici není výkřik do prázdna, protože ohrožuje reálné životy. Dalším faktorem je pocit nadřazenosti. Někteří řidiči si myslí, že jejich spěch, jejich právo předjet nebo být první má větší hodnotu než bezpečí ostatních. Mnohdy za tím stojí i nedostatečné sebeovládání a chybějící pokora, kombinace, která je za volantem mimořádně nebezpečná.

Sváteční řidič vs čerstvý řidičák

Sváteční řidiči, kteří na silnici tráví jen několik dní v roce, mají obvykle tendenci řídit velmi pomalu, jako by nebyli vůbec v kontaktu s okolním provozem. Mimo obec se klidně pohybují rychlostí 50 km/h, což nejenže zpomaluje celý provoz, ale i zbytečně zvyšuje riziko nehod. Tento typ řidiče často ani neví, že se za ním tvoří dlouhá kolona, nebo si to jednoduše neuvědomuje. Pro ostatní účastníky silničního provozu to znamená nutnost častého předjíždění a značnou ztrátu času.

Na druhé straně máme řidiče s čerstvým řidičákem, kteří si myslí, že mají na silnici absolutní právo a všechno zvládnou sami. Tento typ řidiče se často chová agresivně nebo příliš sebevědomě, což je nebezpečné pro všechny kolem. Rychlá jízda, riskantní manévry a ignorování základních pravidel jsou bohužel často součástí jejich chování. Oba tyto typy řidičů nás zpomalují a zbytečně vystavují nebezpečí. Je důležité si uvědomit, že silnice jsou místem pro všechny, a že každý řidič by měl být ohleduplný k ostatním, ať už má za sebou tisíce kilometrů, nebo si právě teď užívá svůj první samostatný výlet. Respekt, trpělivost a dodržování pravidel jsou klíčové pro bezpečnou a plynulou jízdu pro všechny.

Nehody

Agresivní jízda zvyšuje riziko nehod. Ale její dopad není jen fyzický, je i psychologický. Mnoho řidičů se na silnicích necítí bezpečně, někteří kvůli tomu raději vůbec nejezdí. Stres z agresivních řidičů ničí pohodu, a přispívá k napjaté atmosféře, která se přenáší i mimo silnici. Řešení není jen v přísnějších pokutách, i když ty mají své místo. Potřebujeme změnu kultury. Výchovu k ohleduplnosti už v autoškolách, důslednější vymáhání pravidel, ale hlavně osobní odpovědnost. Každý řidič má moc volit mezi agresí a respektem. A každá taková volba může zachránit nejen nervy, ale i život.

Anketa

Setkali jste se s agresivním řidičem?
Ano
0 %
Ne
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz