Hlavní obsah
Seberozvoj

Jediná věc, která rozhoduje o bohatství i chudobě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
5. 9. 9:18

Co rozhoduje o bohatství a chudobě? Proč lidé, kteří vyhrají peníze v loterii o ně brzy přicházejí? Co můžete už dnes udělat pro své bohatství? Snad i pro vás bude tento článek inspirací pro bohatší život.

Článek
 1. Sedm návyků skutečně efektivních lidí
 2. Začněte s PROČ
 3. Nikdy nedělej kompromis
 4. Myšlením k bohatství
 5. Houževnatost
 6. Konec prokrastinace
 7. Atomové návyky
 8. Hluboká práce
 9. Čtyřhodinový pracovní týden
 10. Nástroje titánů
 11. Proč spíme
 12. Designérem vlastního života

a tak dále. Možná že už máte obavy, že jsem vám začal vypisovat seznam knih, které musíte přečíst, pokud chcete v životě získat úspěch a skutečné bohatství. Nemusíte mít ale strach, tohle není žádný z dalších žebříčků knih, které byste měli přečíst, abyste se stali úspěšnými.

Pravdou je, že z osobního rozvoje se stalo moderní průmyslové odvětví, ve kterém se každý rok protočí spousta našich peněz. A já bych měl být asi posledním z lidí, který by měl něco takového kritizovat, protože i já sám svou prací k tomu tak trochu přispívám. Do určité míry ale chápu ty, kteří se stali kritiky podobných knih nebo celého oboru. Naprosto upřímně, ani já sám nemám rád takové ty řeči typu: Přečtěte si mou knihu, získejte návod na úspěch a staňte se bohatým.

Přečíst vs. číst

To je samozřejmě nesmysl a ani tisíc knih a přednášek osobního rozvoje samy o sobě nezmění váš život. Co ale mohou začít měnit, je způsob vašeho myšlení, a to posléze může vést k životní změně. Proto jsem velkým fandou knih a článků osobního rozvoje, ale současně si uvědomuji, že přečtením jedné nebo i dvaceti podobných knih se zase toho tolik nezmění. Jenže on je velký rozdíl mezi přečíst si knihučíst si v knize. Zmiňované knihy jsou častěji naučnou literaturou než beletrií, a když si otevřete nějakou encyklopedii, tak ji také nebudete pročítat od začátku až do konce.

Potkal jsem už mnoho lidí, kteří mi řekli, že je podobné knihy nebaví, protože nevěří, že by jim mohly nějakým způsobem pomoct změnit jejich život. Na tohle snad ani není co říct, to je jako, pokud byste chtěli hledat informace v nějaké té encyklopedii, a přitom věděli, že tam stejně žádné nenajdete. To ani nebudete mít chuť nějakou takovou encyklopedii otevírat, natož v ní něco hledat. Jak jsem již říkal, podobné knihy nelze jen přečíst. Knihám osobního rozvoje je potřeba se věnovat, hledat v nich souvislosti a nejdůležitější je věřit, že vám mohou být v životě prospěšné. Jen tak mohou podobné knihy, ale i články na webu, a vlastně i podcasty začít něco v našich životech měnit. Pořád to ale neznamená, že pokud si pozorně přečtete například knihu Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla, že získáte nějaký zázračný a univerzální návod, jak se stát úspěšným a bohatým.

Konkrétně tuto knihu četly už desítky milionů lidí po celém světě a určitě ne všem pomohla v životě bohatství. Troufnu si ale tvrdit, že pomohla k bohatství mnohem více lidem než například televizní noviny nebo bulvární tisk. A přitom knihy osobního rozvoje, podcasty a bulvární tisk nebo zprávy v televizi mají jednu věc společnou. Jsou zdrojem informací pro naši mysl a dlouhodobě ovlivňují způsob našeho přemýšlení. Jak již zaznělo, pokud se změní způsob myšlení, změní se i kvalita našeho života. A to si myslím, že je docela dobrý důvod, proč nezatracovat odvětví osobního rozvoje a proč dává smysl stávat se jeho konzumentem. Nemyslíte?

Možnost volby

Dnes, díky bohu, žijeme ve svobodě. Každý z nás má svobodnou volbu zvolit si, jaké informace bude pouštět do své mysli, a tímto způsobem i sami svobodně volíme, jak kvalitní život budeme žít. Pravda ale je, že někdy si neuvědomujeme, jaký dopad mají informace, jež pouštíme do naší mysli, pro náš život. To je ale způsobeno hlavně tím, že spousta lidí přijala zmíněnou svobodu, ale nebyla ochotna s touto svobodou převzít i dostatečnou míru zodpovědnosti. My můžeme kritizovat negativní informace, jež jsou nám ve zpravodajství podsouvány, ale pořád jsme to my, kdo se rozhodl takové informace přijímat. Nikdo nás k tomu přece nenutí, nebo ano?

Lidé chtějí často hledají jednoduchý návod na lepší život. Zkusme si ale uvědomit, že nic jako instantní návod, se kterým by každý dosáhl skutečného životního bohatství, neexistuje. Protože pro takový typ bohatství je důležitá jen jedna věc. A tou věcí je převzít zodpovědnost za svou svobodu a svůj život. Jakmile takového kroku budeme schopni, tak se budeme i schopni sami rozhodnout, jaké informace v našem prostředí nám v životě pomáhají k bohatství, a které nám škodí. A vůbec nebudeme potřebovat, aby nám někdo dával nějaké rady a tipy a rádoby návody, podle kterých máme žít. Najednou už budeme schopni v knihách číst a vidět v nich ty informace, které jsou důležité zrovna pro náš život. Proto pokud bych si měl dovolit dát jednu univerzální radu, která vám pomůže k bohatství, dovolil bych si ji zabalit do citátu. Zkuste si jej, prosím, zapamatovat.

Velikost vašeho bohatství je dána možností svobodné volby. Co si zvolíte? To záleží jen na vás.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz