Hlavní obsah
Seberozvoj

Lež jako zbraň manipulátorů. Elitní vyjednavač radí, jak se nenechat napálit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
9. 11. 7:25

Proč existuje něco jako lež? Proč lidé vymysleli a stále používají něco, co způsobuje tolik bolesti? Z čeho mají strach? Pojďme se zamyslet, jak se vypořádat se lží a nenechat si víc ubližovat.

Článek

Možná že když začnete pozorovat druhé lidi, také dojdete k názoru, že lhaní je jen jednou z forem projevování strachu. Můžeme mít strach, abychom neublížili někomu blízkému, nebo máme obavu, že se přijde na pravdu, na kterou nejsme hrdí. A nyní si představte, jak krásný a jednoduchý by život byl, pokud by nic jako lež neexistovalo… Nebo…, že by byl snad život až příliš krutý? Asi skutečně záleží na úhlu pohledu. Pojďme se proto podívat, jak vnímat lež a odhalit každého lháře.

Proč mi druhý lže?

Každá lež přináší bolest. Nezáleží na tom, zda se jedná o lež s dobrým, nebo špatným úmyslem. Klíčové je, že výsledkem každé lži je vnitřní bolest. Asi každý už potkal v životě nějakého lháře, a tak si je také s velkou pravděpodobností schopen představit, jakou bolest tito lidé mohou způsobit. Samozřejmě že jakmile lháře prohlédneme, spouští se náš přirozený obranný mechanismus a nedovolíme si jej pustit blíže k tělu. Jenže co když je náš lhář opravdový profík a přesně ví, za jaké nitky tahat, aby využil naší důvěry a manipuloval s námi přesně tak, jak si přeje?

Jako krásný příklad nám může posloužit hollywoodská komedie Lhář, lhář, kde Jim Carrey ztvárnil právníka, jenž neuměl vyhrát žádný soudní spor bez lží. Jeho motivace vyhrát jakýkoliv případ za každou cenu měla tak velký vliv na jeho život, že mu nedělalo potíže lhát vlastnímu synovi. A přitom každá lež působila bolest nejen rodině, ale i jemu samotnému. A přesto se lži nedokázal ubránit. Byla totiž silnější než on sám. Díky lžím přišel o manželku a brzy měl přijít také o syna. Až synovo narozeninové přání, aby tatínek alespoň jeden den v životě mluvil jen pravdu, ukázalo prolhanému právníkovi, jaké jsou opravdové životní hodnoty, a že jich lze dosáhnout i skrze pravdu. Věřím, že hollywoodský snímek Lhář, lhář z roku 1997 není nutné více představovat.

Osobně jsem velmi důvěřivý člověk a nevěřím, že lidé vstupují do jakéhokoliv vztahu s cílem někomu ubližovat nebo druhého využít. Věřím v čisté úmysly a v dobré mravní zásady druhých lidí. Možná i díky tomuto přesvědčení mám štěstí na lidi a potkávám převážně jen poctivé a čestné jedince. I tak se ale občas najde někdo, kdo do mé představy o druhých lidech nezapadá. Ani v ten moment ale neztrácím důvěru ve druhé. Ani v ten moment je žádným způsobem neodsuzuji. A jak bych také jen mohl? Copak mohu tušit, jakým prostředím jsou jejich mravní zásady ovlivněny? Co když můj budoucí obchodní partner pochází z prostředí, kde je normální nedržet stanovené termíny a podanou ruku? Co když má bývalá partnerka, ze které se časem vyklubala lhářka, pochází z rodiny, kde bylo lhaní a podvádění přirozené? Je to snad důvodem k tomu, abych přestal věřit druhým lidem a viděl hned v každém podvodníka a lháře? Opravdu je nutné nechat se špatnou zkušeností tak snadno zmanipulovat a otrávit si vlastní subjektivní svět zlobou a záští?

Důvěřuj, ale prověřuj

I přes spoustu špatných zkušeností může být člověk schopný druhým lidem odpustit a neztrácet kvůli nim důvěru ve druhé. Ne nadarmo se říká, že pokud má člověk problém důvěřovat druhým lidem, tak pravděpodobně není schopen důvěřovat ani sám sobě. Pokud sami sobě cokoliv nalháváme a snažíme se uvěřit lži, odráží se to na sebedůvěře. A nízká sebedůvěra je už jen jakýmsi základem neschopnosti důvěřovat druhým lidem. Jednoduše řečeno, nejprve potřebujeme přestat lhát sami sobě, abychom všude kolem neviděli a nepotkávali jen samé lháře. To bych si dovolil označit jako první krok k vypořádání se se lží a odhalení klamoucího člověka. Jak jsem ale již zmínil, není možné znát minulost, motivy a jakoukoliv jinou osvojenou manipulaci všech lidí, které v životě potkáváme. I proto se řídím starým dobrým rčením: Důvěřuj, ale prověřuj. Je však důležité naučit se chápat takové prověřování nikoliv jako známku nedůvěry, nýbrž jako formu zvídavosti. Za prověřováním vidím spíš touhu dozvědět se více o motivech druhé strany, nevnímám to jako projev nedůvěry. Jednodušeji řečeno, cílem je zjistit o druhých lidech, jež mají mít určitý vliv na náš život, co možná nejvíce informací.

Když byl někdo obětí nezdravé manipulace dlouhá léta a bylo mu skrze lež způsobeno již mnoho bolesti, pak rozumím, že nemusí být snadné získat zpět sebedůvěru v sebe sama i ve své okolí. Jenže odsuzovat druhé lidi za jejich lži či nekalé úmysly, a navíc ještě sami sebe obviňovat z naivity a důvěřivosti, nikomu na vnitřní síle nepřidá. Věřím však, že se mi již podařilo dostatečně ukázat, že jakákoliv lež, co manipuluje našimi životy a způsobuje bolest, nemusí být záminkou pro zbytečné soudy, které nikomu nic nepřinesou. Nezáleží na tom, zda se jednalo o lež s dobrým, či špatným úmyslem. Ve výsledku každá lež způsobí bolest. Proto pokud patříte mezi ty, kteří se vnitřně trápí všemi lháři, které během života potkali, dovolte si odpustit těmto lidem za jejich lži. Přestaňte se jimi trápit. Možná jen vyrostli v prostředí, kde je podobné chování běžné. Možná ani nechtěli nikomu ublížit. Je možné, že na začátku za jejich lží stál dobrý úmysl, ale časem se do spleti nepravd tak zamotali, až nenašli cestu ven. Ať byl důvod jejich lží jakýkoliv, pro nás nemusí být zdrojem bolesti okrádající nás o další vnitřní sílu. Zkuste si například říct, že příště potřebujete více naslouchat a dozvědět se širší informace. Jen tak člověk nenaletí na špek žádnému lháři.

Že je pro zdravou komunikaci a jakékoliv vyjednávání důležité umět naslouchat druhým lidem a odhalit včas každého lháře, zdůrazňuje také Chris Voss v knize Nikdy nedělej kompromis. V knize popisuje několik technik, které pomáhají odhalit každého lháře. Já jsem se naučil v životě jednu z nich využívat pravidelně.

Pravidlo trojího souhlasu

Někdy je naneštěstí rozum silnější než naše intuice a nechá se obalamutit obsahem slov. Většinou je to proto, že představa, jíž nám druhý sděluje, se nám natolik líbí, že jí vlastně chceme uvěřit. A tak upozadíme své emoce i pocity a věříme tomu, čemu věřit chceme. Dobrý lhář a manipulátor většinou moc dobře ví, co chce druhý člověk slyšet, a špičkový lhář i ví, jak to potřebuje slyšet, aby mu uvěřil. Jednoduchá pomůcka, jež pomáhá chytit i špičkové lháře do pasti, je pravidlo trojího souhlasu. A to pravidlo je jednoduché.

Cítíte jakési pochyby o určitém návrhu či výroku? Slyšíte líbivá slova, kterým chcete uvěřit? Tak si tato slova jednoduše ověřte, zeptejte se na ně takovým způsobem, aby je druhý člověk musel ještě dvakrát potvrdit. Cítíte-li vnitřní pochybnost o slovech, která slyšíte, nebojte se tuto pochybnost vynést na světlo, ukázat svou zvídavost. Při obchodním jednání můžete například zmínit: „Chcete tím říct, že váš produkt je schopen snížit naše náklady o 40 %?“ Nebo když jdete na rande s novým adeptem na partnera, kterého ještě neznáte: „Chceš mi tvrdit, že někdo jako ty nemůže najít správného partnera?“ Jakmile získáte na vaši otázku potvrzující odpověď ve smyslu „Ano, přesně tak“, získáváte druhý souhlas. Nenechte se jím ale uspokojit, chtějte víc. Ptejte se dál a chtějte ještě třetí potvrzení.

Ve třetí otázce se ptejte JAK a CO. Buďte zvídaví a ptejte se druhých lidí, jak chtějí dosáhnout slov, které vám předkládají. Při obchodním jednání se můžete zeptat: „Co konkrétně vaše zařízení dělá a jak probíhá jeho instalace?“ V druhém případě: „Jak je to možné? Co se dělo, že se ti to nedařilo?“ Důležité je, že pokud se ve svých otázkách dotknete jednoho tématu třikrát, snadněji odhalíte nekonzistentnost tvrzení. Nezapomínejte ale sledovat jen obsah slov, ale také způsob jakým jsou slova podávána. Tón hlasu, řeč těla, to vše pomáhá odhalit opravdové lháře. A mimochodem, pokud vás zajímá toto téma, dovolte mi doporučit rozhovor s profesionálním vyjednavačem Radimem Paříkem, absolventem Harwardu, který se Chrissem zná osobně. Celý rozhovor můžete shlédnout ve videu níže.

Zdroje a doporučená literatura:

Nikdy nedělej kompromis od Chriss Voss

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz