Hlavní obsah
Lidé a společnost

Od žebračky k sídlu vedle Rockefellera. Co se naučíte od první self made milionářky?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: netflix
1. 9. 9:53

Znáte příběh první americké self made milionářky? Její jméno bylo Sarah Breedlove a je to už více než 100 let, co si tato černošská dáma vyšlapala svou cestu k bohatsví. Co obětovala pro úspěch? Co se od ní můžeme naučit dnes?

Článek

Začínala jako chudá pradlena. Matka samoživitelka s nulovým sebevědomím. Než zemřela, postavila honosné sídlo v Irvingtonu nedaleko New Yorku, hned vedle slavného Rockefellera. Sarah Breedlove ale neměla žádné předpoklady pro tak mimořádný úspěch. Od sedmi let byla sirotkem a její rodiče předtím dřeli jako otroci na plantáži. Neměla žádné vzdělání, neoplývala půvabem či snad krásou. Měla jen neutuchající touhu uspět, změnit život sobě a dalším ženám, které byly odsouzeny ke stejně mizernému životu jako ona. Jméno Sarah Breedlove se zapsalo hluboce do moderní historie, možná ale že ji znáte více pod jménem madam C. J. Walker, jak si nechávala tato dáma říkat.

Zrození madam Walker

Živila se jako pradlena, za pár drobných dřela každý den a stejně jako spousta dalších černošek trpěla ztrátou vlasů. Její manžel ji opustil a ona zůstala sama se svou dcerou. Na pokraji zoufalství a úplném dně, při naprostém pocitu beznaděje na lepší život, zaklepala na dveře jejího bytu dáma, která ji změnila život. Byla to majitelka kadeřnického salonu a podomní prodejkyně speciálního posilovače růstu vlasů Annie Maloney. Když ji tehdy naprosto zoufalá a zničená Sarah otevřela dveře, Annie se jí zželelo a nabídla jí svou uzdravující kůru na vlasy výměnou za praní prádla. Věděla, že jí svou kůrou a uzdravením naprosto zničených vlasů může navrátit ztracené sebevědomí. Tehdy však ještě netušila, že si tímto krokem vybuduje největšího konkurenta na trhu.

Když madam C. J. Walker zjistila, jak posilovač vlasů funguje a co to udělalo s jejím sebevědomím, rozhodla se pomoct i dalším ženám z černošské komunity, které měly stejné problémy. Tehdy na začátku 20. století bylo zcela běžné, že měly černošské ženy úplně vypadané vlasy. C. J. Walker se chtěla stát jednou z podomních prodejkyň Annie Maloney, ta ji ale odmítla s tím, že někdo jako ona, pradlena, přece nemůže prodávat její unikátní kosmetiku a přípravky na vlasy. Tímhle rozhodnutím Annie zalila semínko úspěchu, které už dávno do madam C. J. Walker sama zasadila.

Nenechala se odradit pohrdavým míněním krásné Annie Maloney a rozhodla se, že objeví a začne vyrábět vlastní posilovač růstu vlasů. Díky tomu, že jí Annie uzdravila vlasy, získala C. J. zpět ztracené sebevědomí a našla si nového muže, kterého si vzala za manžela a který se stal její velikou oporou na začátku její velkolepé kariéry.

Vlastní cestou

C. J. Walker začal prodávat svůj posilovač vlasů na základě vlastního příběhu. Ukazovala sama na sobě jako na obyčejné ženě, co dokážou její přípravky a jak jí dokážou vrátit sebevědomí. Díky tomu, jak dokázala svůj příběh vyprávět s naprostým nadšením, dokázala si získat důvěru i dalších žen se stejnými problémy, které byly jen důkazem toho, že její produkty skutečně fungují. Začala svůj posilovač na růst vlasů nejprve vařit ve své skromné kuchyni v bytě, pak se s manželem přestěhovali do Louisiany, kde měli vlastní dům a kde otevřeli svůj první salon a větší výrobnu kosmetiky.

Dařilo se jim skvěle. Firma rostla neuvěřitelným tempem, získávala si důvěru dalších a dalších zákazníků, až na to nemohla C. J. Walker stačit sama. Začala proto školit nové prodejkyně. Dala tak základy síti černošských prodejkyň s kosmetikou značky C. J. Walker a změnila životy milionům černošek v USA. Následně si otevřela i vlastní továrnu a získala investici dalších žen, toužících po emancipaci v tehdejším podnikatelském světě, který byl zasvěcen jen mužům. Díky této investici mohla otevřít svou první továrnu a ještě rychleji růst, expandovat, otevírat další salony a nabírat další a další prodejkyně. C. J. Walker tak vybudovala jednu z prvních sítí přímého prodeje v USA a stala se oficiálně první self made milionářkou v historii.

Krutá daň za úspěch

Možná vám to zní jako pohádka, ale opak může být pravdou. Opět záleží na úhlu pohledu. C. J. se sice zapsala do historie jako první černošská podnikatelka, jež se stala milionářkou, a pravděpodobně tak položila základy emancipace nejen černošských, ale obecně všech žen v moderní historii, zaplatila ovšem za svůj velkolepý růst i velmi vysokou daň. Madam C. J. Walker naprosto propadla svému úspěchu. Nic jiného pro ni nemělo větší význam, nemyslela na nic jiného než dokázat svému okolí, že ona na to má. Zasvětila podnikání, businessu a úspěchu celý svůj život. Touha úspěchu se dostala na vrchol pyramidy jejích potřeb. Touha uspět se stala její hlavní prioritou, hlavní životní hodnotou.

Úspěchu obětovala vztah se svým manželem, kterého tolik milovala. Problém byl samozřejmě i v něm, nedokázal žít ve stínu své ženy, ona z něj ale nebyla ochotna vystoupit. Úspěchu také obětovala své zdraví a možná by se i dalo říct, že se upracovala až k smrti. Asi těžko soudit, zda zaplatila až příliš vysokou daň za úspěch. Z druhé strany – kde by byla C. J. Walker, kdyby v ní Annie Maloney tehdy nezasadila semínko úspěchu a nevrátila jí sebevědomí svým unikátním posilovačem vlasů? Jisté ale je, že madam C. J. Walker nepomohla úspěchem jen sama sobě, její touha po úspěchu byla natolik silná, že jí dokázala ovlivnit dalších desetitisíce žen, které se i díky jejímu obchodnímu systému staly úspěšnými podnikatelkami a obchodnicemi, i když pro to možná neměly vůbec žádné předpoklady.

Příběh madam C. J. Walker je za mě opravdu silný, a pokud jej neznáte, na Netflixu můžete vidět čtyřdílný seriál, který je tímto příběhem inspirován. V seriálu je jen Annie Maloney přejmenována na Annie Monreau a možná tomu v Hollywoodu dodali ještě nějaké to přikrášlení, ale jako inspirace může příběh C. J. Walker sloužit i nám v dnešní složité a rychlé době. Zkuste tak mrknout na Netflix, pokud vás její příběh zajímá. Níže se můžete podívat na trailer.

Tři inspirace ze života C. J. Walker

1. Nikdy nevíš, jaká situace změní tvůj život - Každý den prožíváme desítky různých situací a člověk nikdy neví, kdy mu na dveře zaklepe životní příležitost. Jak ji nepřehlédnout? Mějte oči otevřené a naslouchejte svému vnitřnímu hlasu.

2. Víra a touha jako základ pro vytrvalost - Každý úspěšný člověk vám řekne, že nebýt vytrvalosti, nikdy by nedosáhl svých výsledků. Jenže jak vytrvat, když se v životě stále nedaří? Jak si udržet víru v lepší zítřky? Ze života C.J. Walker si můžete odnést, že dokud máme v sobě touhu po úspěchu, žádná překážka není dost velká, aby nás zastavila.

3. Úspěch není všechno - Madam C. J. Walker obětovala svému úspěchu celý svůj život. Přišla o životní lásku a také o zdraví. Zemřela již v 48 letech, zanechala však po sobě něco mimořádného. Jak se ale říká, rakev nemá kapsy… Až se rozběhnete za úspěchem, nezapomeňte myslet také na další oblasti života. Opravdové bohatsví bychom neměli měřit jen penězi, ale především radostí a naplněním ve všech oblastech života.

A co si odnášíte ze života C. J. Walker vy?

Znáte její příběh?

Budu rád, pokud budete sdílet svůj názor do komentářů.

Zdroje: Netflix, madamcjwalker.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz