Hlavní obsah
Seberozvoj

Otázky, které byste si měli položit, než si začnete stěžovat na mizerný život

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
21. 10. 11:58

Kdo chce hledá způsoby, kde nechce hledá důvody. Jednoduchá věta, které není občas snadné se držet. Až se příště budete utápět v mizerné náladě, zkuste si nejprve následující otázky.

Článek

Postěžujete si občas?

Ohlédnete se někdy dozadu a vidíte výsledky, na které nejste zrovna pyšní?

Někdy není snadné uvěřit v lepší zítřky, když se v životě nedaří tak, jak bychom si přáli. Je potom náročné mít nějaké sny a ještě náročnější ve sny uvěřit. Co dělají úspěšní lidé jinak, že i přes nezdary a krachy mají stále dost energie a motivace jít zase dál? Co děláme v životě špatně, když nejsem dost vytrvalí a vzdáme se mnohdy jen malý kousek před cílem? Jak mít za všech okolností dost energie a věřit ve své sny?

Zlatý kruh

Zkusme se nejprve zamyslet. Kolik cílů, na které jste se až příliš upínali, se vám nakonec podařilo v životě naplnit? A kolikrát se stalo, že jste své cíle překonali, aniž byste se ně příliš soustředili? Problém je, že když se až příliš soustředíme na věci, kterých chceme dosáhnout, tedy na CO, tak velmi rychle a snadno ztrácíme motivaci. Člověk si neustále láme hlavu, JAK získat to, po čem tolik touží, a když se mu nedaří způsob objevit, nebo se alespoň přiblížit k vysněné metě, tak jej touha po cíli začíná opouštět. Kdo už však četl slavnou knihu od Simona Sineka Začněte s Proč, tak mu jistě nemusím připomínat princip zlatého kruhu z úvodu knihy. Pokud jste ještě knihu nečetli a přemýšlíte o tom, co stojí za nenaplněnými sny a cíli, tak právě teď je možná ten správný důvod sáhnout po této knize.

Z knihy jednoduše vyplývá, že motivace cílem, respektive fixace na jakýkoliv vnější cíl, je krátkodobá a rychle vyprchá. Abychom cíle dosáhli, potřebujeme znát vlastní záměr, a jakmile objevíme svůj záměr, jednoduše můžeme identifikovat, jakou osobností se potřebujeme stát, abychom proměnili vlastní sny a cíle ve skutečnost. Celé je to vlastně jednoduché. Jen správné a opakované chování dláždí cestu k naplněným touhám a mimořádným výsledkům. A vůbec nezáleží na tom, zda chceme zhubnout dvacet kilo, přestat kouřit, nebo vydělat hromadu peněz. Získat velké peníze není složité. Kdo se soustředí jen na tento jeden cíl, je schopen klidně někoho okrást či podvést. Takový člověk možná dosáhl svého cíle, možná má v trezoru hromadu peněz a může si koupit, co chce. Pojďme si ale položit jinou otázku. Jakou osobností se musel tento člověk stát, aby cíle dosáhl? Byli byste hrdí na takovou cestu za cílem? Věřím, že ne.

CESTA → PROCES → ZMĚNA

Cesta k lepším výsledkům je vždy proces. Je to proces plný změn, který člověk potřebuje podstoupit, aby se stal takovou osobností, která přirozeně dosahuje vytyčených cílů a výsledků. Kdo se zdráhá takový proces podstoupit a chtěl by „koláče bez práce“, často narazí. Ať už na to, že vyprchá jeho motivace, nebo že pro své cíle ztratí zdravé životní hodnoty.

Jsem přesvědčený, že není důležité, co vše člověk dokázal v minulosti..Věřím, že není důležité, jak velké cíle pokořil. Mnohem důležitější je, jaké pocity si s sebou nese do života. Pojďme si uvědomit, že vůbec nezáleží na tom, zda je konec roku, leden, nebo třeba květen. Ani nezáleží na tom, jakých výsledků se nám již podařilo dosáhnout, a už vůbec nezáleží na tom, zda je nám dvacet, čtyřicet nebo šedesát let. Každý den máme příležitost udělat něco malého, abychom se stali lepším člověkem. Každý den můžeme začít znovu, a když se nám něco nedaří, tak další den přichází nová příležitost. Vždy můžeme najít spoustu výmluv, proč něco nejde, ale stejně tak hromadu důvodů, proč by to jít mělo. Ovšem jen ten, kdo se rozhodně hledat takové důvody, pak nachází i způsoby.

Chápu, že to občas není snadné. Znám to sám moc dobře. Jakmile přijde období, kdy se nám nedaří podle představ a máme pocit, že se celý svět zbláznil a stojí proti nám, tak je náročné věřit ve vlastní schopnosti. O to víc je důležité pečovat o kvalitu myšlení a vlastně celého vnitřního světa, který je tak snadno ovlivnitelný okolím a událostmi v něm.

Pokud také patříte mezi ty, kteří se ohlížejí dozadu a trápí se vším, co se jim nepodařilo, pokuste se přestat upínat na současné výsledky. Nežijte minulostí a raději se zaměřte více na samotnou cestu. Položte si raději tyto otázky:

  • Jaké dobré pocity si odnáším z minulosti?
  • Za co na sebe můžu být zdravě hrdý/á?
  • Co jsem se v minulosti naučil/a a jak to mohu dnes využít?
  • Jaké vzpomínky mě vždy zahřejí u srdce?
  • Jaké příležitosti se mi dnes nabízejí?
  • Jakou osobností se potřebuji stát, aby naplnil/a své sny?
  • Proč jsou pro mě tyto sny důležité?

Dokážete upřímně odpovědět na tyto otázky? Vyzkoušejte to, napište si odpovědi na papír a vždy když vás přepadne mizerná nálada, zkuste si je přečíst. Pak jen pozorujte, co se děje ve vaší mysli. Věřím, že odpovědí vám pomohou získat správnou energii pro lepší život. Protože jen s takovou energií dosáhnete lepších výsledků.

Zdroje a doporučená literatura:

Kniha Začněte s Proč od Simona Sineka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz