Hlavní obsah
Seberozvoj

Věty, které rozhodují o vašem životě. Dokážete je změnit?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock
5. 8. 7:23

Jak přemýšlíte o životě? Máte nějaký sen? Co jste dnes udělali pro jeho naplnění? Někteří lidé si myslí, že sny jsou jen pro blázny. Ja však říkám, že sny jsou pro odvážné. Máte odvahu splnit ty své? Objevte věty které vám v tom brání…

Článek

Ještě není ten správný čas, nejprve musím…
Používáte někdy podobná slova?
Přemýšlíte podobným způsobem o životních změnách?

Pokud souhlasně kývete hlavou, mám pro vás zprávu, která nebude příjemná. Dokud budete opakovat podobná slova a myšlenky, tak nikdy nebude ten správný čas. Vždy se najde něco, co člověk bude vnímat jako důležitější. Vždy se najde důvod, proč dát přednost povinnostem před vlastními sny. Jenže jak se zbavit podobných bloků a konečně se rozhodnout? Jak odstranit hranice, které nám brání rozběhnout se za vlastním životem?

Zbavit se obav

Občas si sami v mysli vystavíme hranice, které nejsme schopni překonat. Častým důvodem je fakt, že naprosto odevzdaně uvěříme všemu, co jsme pochytili v dětství. Tedy například tomu, že nejprve musíme vystudovat, vybudovat kariéru, založit rodinu, postarat se o partnera, o své blízké a až potom jsou na řadě naše pocity, přání a touhy. V souladu s tímto přesvědčením tak kráčíme životem, plníme všechny povinnosti a dost často ignorujeme vlastní potřeby a pocity. Často se pak stane, že člověk vlastně neví, proč a pro koho to všechno dělá.

Je snad sobecké myslet sami na sebe?
Dávat sami sebe na zdravé první místo?
Jistě, že není! Dejme si ale ruku na srdce. Kolik z nás to dokáže opravdu žít? Kdy se konečně naučíme, že pro úspěch, štěstí a vlastní sny se nemusíme pro nikoho obětovat?

Chápu, že občas není snadné udělat velké rozhodnutí a změnit celý život. Neseme si v sobě mnoho obav z budoucnosti, které jen přikrmují nezdravé vzorce získané v dětství. Ve svém podcastu Myšlením na vr jsem už vyzpovídal přes stovku úspěšný lidí, kteří dokázali vzít život do vlastních rukou. Všiml jsem si, že tito lidé mají jednu věc společnou. Tedy, že právě překonání obav z budoucnosti je nezbytné, abychom se konečně dokázali rozhodnout. Způsoby, jak obavy překonat a nenechat je rozvinout v paralyzující strach, je mnoho. Nejdůležitější ze všech, je však způsob jakým na obavy a strachy pohlížíme. Mnoho lidí vnímá obavy a strach jako něco špatného. Uvěřili, že se strachem je potřeba soupeřit, a tak investují svou energii do zbytečného boje. Mohou se pak tito lidé divit, že už jim nezbývá energie, kterou by mohli dál investovat do lepšího života?

Věřit nestačí

A jak to máte Vy?
Jak přemýšlíte o svém životě?
Jaká slova říkáte, když mluvíte o životních změnách?

Možná také občas přemýšlíte nad životem a chtěli byste se mít lépe. Možná toužíte po lepší práci, možná sníte o lepší postavě nebo čemkoliv jiném. A možná jste už také někde slyšeli, že nejprve musí člověk začít věřit ve své sny, a ty se až potom mohou stát skutečností. To je samozřejmě pravda. Víra je základ všeho. Potkal jsem však už mnoho lidí, kteří velmi přesvědčivě mluvili o svých snech. Bylo vidět, že ve sny opravdu věří. Jenže když jsem se jich zeptal, co doopravdy pro naplnění vlastních snů dělají, často bylo ticho, nebo zazněla nějaká výmluva ospravedlňující obavy z budoucnosti.

„Nemůžu jen tak dát výpověď, mám ještě nějaké závazky…“
„Musím se postarat o děti. Až vyrostou, tak se budu věnovat sama sobě…“
„Vždycky jsem chtěl podnikat, ale pořád mám málo zkušeností…“
„Chtěl bych se víc hýbat, ale nemám na to čas…“
„Cizí jazyky nejsou pro mě, na to já nemám talent…“

Poznáváte nějakou větu? Je úplně jedno kterou, všechny jen potvrzují to, čemu jsme v životě uvěřili. Pokud říkáme, že nemáme čas sami na sebe, tak máme samozřejmě pravdu a nikdy jej mít nebudeme. Pokud říkáme, že máme příliš mnoho závazků, tak také určitě máme pravdu. Každý přece máme nějaké závazky. Ve výsledku záleží jen na nás, čemu a komu dáme v našem životě přednost. Dokud budeme upřednostňovat potřeby druhých lidí před vlastními potřebami, tak nikdy nebudeme žít vlastní život. Jenže jak to celé změnit? Jak se zbavit myšlenek a vzorců, které nás v životě jen brzdí? Máme se snad na všechno vykašlat a hrát vabank?

Dvě minuty pro změnu

Upřímně obdivuji každého, kdo to dokáže. Ze dne na den se všeho vzdát a podstoupit tak velké riziko. Z jedné strany je to jistě obdivuhodné, ovšem z té druhé strany si říkám, je to nutné? Není lepší zvolit nějakou méně rizikovou cestu? Posluchači mého podcastu Myšlením na vrchol vědí, že nejsem zastáncem žádných extrémů. Věřím, že ve všem, co děláme, bychom měli udržovat nějakou harmonii. Proto se mi líbí například kniha Atomové návky, která je vlastně takovým receptem na životní změny bez zbytečných extrémů. Kniha ukazuje cestu, na které nebudete ve své sny jen věřit, ale začnete pro ně také něco opravdu dělat.

Například pravidlo dvou minut. Může se to zdát jako úplná pitomost, ale sám jsem si potvrdil jak to funguje. Řekněme například, že chcete začít pravidelně běhat. Chcete si vytvořit nový návyk. Co je na to takovém pravidelném běhání nejtěžší? Nejtěžší je vždy začít. Proto, když si naplánujete do kalendáře třikrát za týden vyběhnout, ale nic víc potom neuděláte, pravděpodobně vaše snaha o sport skončí jen samotným plánem. Zkuste svůj nový návyky eliminovat do dvou minut. V případě běhání může být Vašim návykem převléknutí do sportovního oblečení a nazutí běžeckých bot. Mějte sportovní vybavení na očích, aby vás podbízelo a připomínalo nový návyk. Návyk se v tento moment nejmenuje v pět večer jdu běhat, nýbrž v pět večer se převlékám do sportovního. Samotné běhání už jen navazuje na nový návyk.

James Clear, autor oblíbené a již zmíněné knihy Atomové návyky, tento proces připodobňuje nájezdu na dálnici. Jakmile s autem najedete, nemáte už na výběr a musíte pokračovat dál v cestě. Alespoň k nejbližšímu sjezdu. Jenže jakmile už jednou najedete, je mnohem jednodušší v jízdě pokračovat, než se vracet zpátky. Proto je tak důležité osvojit si zdravé návyky, které váš život nasměruji za vašimi sny. Stačí jen vědět jaké jsou, a jaké návyky si člověk potřebuje osvojit. Vím že to zní jednoduše. Jenže ne vše co jednoduše zní, je pro člověka snadné opravdu žít. Jednou vím však jistě. Když v životě nic nezměníte, tak se opravdu nic nezmění…

A co děláte pro své sny vy?
Máte nějaký systém, který vám pomáhá měnit vlastní život k lepšímu bez zbytečných extrémů?

Vaše zkušenosti mě moc zajímají, a proto budu rád, pokud do komentářů pod tento článek napíšete, co děláte každý den sami pro sebe a co vám pomáhá překonávat sami sebe. Těším se na Vaše zkušenost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz