Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vše se děje pro naše dobro, řekla Louise L. Hay, která zvládla rakovinu i znásilnění

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: shutterstock

11. 11. 8:21

V pěti byla znásilněna, v patnácti opustila dceru a v padesáti měla zemřít na rakovinu. Život se s ní nemazlil. Přesto v sobě našla dost sil a milovala svůj život až do 91 let. Co se od ní naučíte?

Článek
Každá myšlenka, kterou si myslíme, a každé slovo, které říkáme, tvoří naši budoucnost.

To jsou slova slavné autorky Louise L. Hay. Znáte její příběh? Tato dáma se pro mě stala důkazem, že bez ohledu na naši minulost se každý může zamilovat do sebe sama a svého života. Neznáte-li její příběh, dovolte mi jej, prosím, v kostce připomenout.

Nikdy dost dobrá

Narodila se 8. října 1926 v chudinské oblasti na předměstí Los Angeles. Už odmalička nebyl život malé holčičky snadný. Vztah rodičů se rok a půl po narození malého děvčátka rozpadl a Louise byla umístěna do sirotčince. Když se matka znovu provdala, vzala si dcerku zpět do nové rodiny. Nevlastní otec byl tyran a násilník. Od útlého dětství malá Louise nejen že sama přihlížela fyzickému napadání maminky, ale často se stala terčem útoku ona sama. Už v pěti letech byla malá Louise znásilněna sousedem a v patnácti letech odešla ze střední školy, aby porodila malou holčičku. V den svých šestnáctých narozenin se rozhodla dát dceru k adopci a utekla z domova. Louise vyrůstala v prostředí, které ovlivnilo značnou část jejího života. Do hlavy jí vtloukali, že je k ničemu a nikdy nebude dost dobrá. S tímto nastavením žila dlouhá léta.

Psal se rok 1950, když si změnila jméno a zkusila své štěstí v modelingu. Půvabné blondýnce se dařilo, začali ji vyhledávat vyhlášení návrháři, a když po čtyřech letech potkala anglického obchodníka jménem Andrew Hay, zdálo se, že se jí podařilo za traumatizujícím dětstvím udělat velkou tečku a žít nový život. Po čtrnácti letech manželství se však jejich vztah rozpadl – manžel Andrew odešel s jinou ženou a Louise zůstala v životě znovu sama, plná hořkosti, smutku a zášti z minulosti. Emočně vyčerpaná a zničená Louise našla útěchu ve filozofii Nového myšlení. Později vysvětlila, co ji pomohlo změnit život:

Fascinovala mě myšlenka, že když změním své myšlení, změním svůj život.

Koncem 70. let byla Louise diagnostikována neléčitelná rakovina děložního čípku. Lékaři jí dávali jen pár let života, které by se jim možná mohlo podařit prodloužit díky principům moderní medicíny. Osudová diagnóza mohla být tečkou za nešťastným životem Louise L. Hay, ovšem nestalo se tak. Louise odmítla pomoc lékařů a rozhodla se uzdravit sama. Díky nemoci si uvědomila, kolik bolesti a křivd se skrývá v jejím nitru. Rozhodla se dokázat to, co učila na svých přednáškách.

Věřím, že moje dětství a minulost přispěly k nemoci, a tak jediný způsob, jak nemoc odstranit, bude očistit se od své minulosti.

To Louise říkala v rozhovorech – ať už ve slavné The Oprah Winfrey Show, nebo pro New York Times. Když se na přelomu 70. a 80. let 20. století začal po celém světě šířit virus HIV, Louise rozšířila svou sociální pomoc druhým lidem a zavedla podpůrné skupiny pro lidi s touto nemocí. Původně se v obývacím pokoji jejího domu setkalo šest lidí a skupinka se začala pomalu rozrůstat. Za týden se v obýváku Louise L. Hay setkalo 25 lidí, po měsíci se jich tam tísnilo již 90 a lidé museli stát venku. Město poskytlo Louise tělocvičnu, ale také ta byla brzy malá, a tak město poskytlo Louise celý dům. Po půl roce se každý týden setkávalo 850 lidí s nemocí AIDS. Ti lidé ale nechodili na Louiseina setkání, aby se litovali nebo si postěžovali, jak jsou na tom špatně. Louisa jim pomáhala hledat pozitivní přístup.

Sama až na vrchol

Proslavila se také skrze teorii vědomě opakovaných afirmací. Ty vysvětluje jako záměrné vytváření pozitivních tvrzení o svém životě. Když se budete věnovat myšlenkám a práci Louise L. Hay, můžete pochopit zásadní věc. U afirmací nezáleží na tom, kdy, kde a jak často se jim bude člověk věnovat. Důležitý je jejich obsah a především emoce, které při jejich vyslovování prožíváme. Emoce lze totiž vnímat jako to, co dává slovům a myšlenkám energii.

Jenže afirmace nelze jen opakovat jako stroj. Je důležité v ně skutečně uvěřit a procítit je. Pokud budete opakovat slova, o kterých budete vnitřně pochybovat, ve která nebudete skutečně a opravdově věřit, nemůžete se potom divit, že vaše afirmace nefungují. Zamyslete se, prosím, nyní a položte si otázky:

  • Jak smýšlíte a mluvíte sami o sobě?
  • Jaká slova používáte a jaké emoce prožíváte, pokud hodnotíte svůj život?

Zamyslete se, prosím, jaká energie z vašich myšlenek a emocí vyzařuje a s jakou energií pak žijete svůj život. Používáte například často slova „Jsem neschopný a vždycky všechno pokazím“, „Nikdy mě nebude mít nikdo rád“ či snad „Cítím se mizerně a nemám štěstí na lidi“? Uvědomte si, prosím, že čím častěji budete podobná slova a myšlenky prožívat, tak tím pravděpodobněji se budou stávat realitou. I to můžete pochopit z učení Louise L. Hay.

Louise si už v 80. letech minulého století dobře uvědomovala, že její názory na sílu myšlení mohou být pro moderní společnost až příliš radikální. Proto nechtěla, aby její knihu vytisklo příliš velké nakladatelství a zasahovalo do jejího obsahu. Svou první knihu Heal Your Body (Uzdrav své tělo) si vytiskla sama. Prvních 5 000 výtisků své malé brožury prodala během dvou let, a to bez internetu a velkého nakladatele. Úspěšný prodej a zájem o nenápadnou knížečku přispěl k založení vlastní nakladatelské společnosti Hay House a vydání Louiseina životního díla You Can Heal Your Life. Kniha byla přeložena do více než třiceti jazyků a bylo jí prodáno nad 50 milionů výtisků po celém světě.

Když jí bylo 49 let, její život se měl kvůli rakovině chýlit ke konci. Louise se však rozhodla vzít osud do svých rukou. Ve svých 80 letech stála na velkém pódiu a plná energie vyprávěla tisícům posluchačů:

Právě jsem vstoupila do osmé dekády mého života a rozhodla jsem se, že bude doposud tou nejlepší dekádou ze všech.

Zemřela o 11 let později v roce 2017. Během života, skrze své knihy, myšlenky a svá vystoupení ukázala milionům lidí sílu sebelásky. Pod nakladatelstvím Hay House vydala nad dvě desítky knižních publikací a v roce 2008 produkovala film inspirovaný její nejslavnější knihou Miluj svůj život. Pro nás však může být důležité uvědomění, že stejně jako Louise L. Hay, kdysi sexuálně zneužívaná a týraná dívka, která si do dospělosti přinesla spoustu nezdravých vzorců myšlení, mohla změnit svůj život, tak to může dokázat i kdokoliv další. Louise věřila, že bez ohledu na minulost a bez ohledu na trápení, která jsme v životě prožili, může každý milovat svůj život. Stačí se jen rozhodnout. K podobným rozhodnutím a hledání opravdové a zdravé sebelásky pomáhala v druhé polovině svého života i dalším lidem. Když se Louise zeptali, co jí pomohlo neztrácet víru i v těch nejtěžších situacích, řekla:

Jedna z mých představ o životě je, že mě čeká jen to dobré. A to si říkám už mnoho let. Takže mi je v podstatě jedno, co se mi v životě přihodí, protože vím, že to bude dobré.

Zdroje a doporučená literatura:

Kniha Miluj svůj život od Luisy L Hay

Rozhovor s Louisou L Hay: https://www.youtube.com/watch?v=FoXPJaUb4w4

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz