Hlavní obsah
Věda a historie

Byla konečně objevena devátá planeta?

Foto: Fotka od LoganArt z Pixabay licence zdarma

Možná jsme poprvé skutečně zahlédli Planetu Devět! Pokud by se to potvrdilo, šlo by o první novou planetu objevenou za více než 170 let.

Článek

Astronomové nově tvrdí, že ve dvou starých infračervených průzkumech oblohy zahlédli podivný objekt a mohl by to být dosud nejsilnější důkaz, že devátá planeta skutečně existuje.

Myšlenka Planety Devět (tak ji zatím nazývají) se poprvé objevila v roce 2016, kdy si astronomové všimli podivných orbitálních vzorců v ledových objektech daleko za Neptunem. Usoudili, že tam venku, daleko za Plutem, by se mohlo skrývat něco velkého dosahující až 10násobku hmotnosti Země.

Nyní tým vedený Terry Long Phanem z National Tsing Hua University našel hledaný objekt v datech z vesmírných dalekohledů IRAS (1983) a AKARI (2006). Vypadá to, že se postupem času posunula právě natolik, aby naznačovala, že obíhá kolem Slunce ze vzdálenosti neuvěřitelných 700 AU (to je asi 105 miliard kilometrů!). Na základě toho, jak jasný je v infračerveném pásmu, by mohl být ještě hmotnější než Neptun a dokončení jednoho oběhu kolem slunce může trvat tisíce let.

Zatím objev není bezpečně potvrzen, ale tento nález je vzrušující, protože se objevuje v obou souborech dat dalekohledu – něco, co se u jiných kandidátů na Planetu Devět nestalo. Proto astronomové plánují podívat se na objekt blíže pomocí některých z nejvýkonnějších dalekohledů, jako je Dark Energy Camera v Chile.

Pokud se ukáže, že je to skutečně Planeta Devět, mohlo by to zcela změnit způsob, jakým přemýšlíme o naší sluneční soustavě. Zejména by to změnilo pohled na její utváření. Planeta Devět by se mohla zformovat poblíž plynných obrů Jupiter, Saturn, Neptun, aby byla „vyhozena“ na okraj sluneční soustavy. Možná byla zachycena z jiného hvězdného systému. Ať tak či onak, s novými observatořemi jako Vera C. Rubin Observatory a Nancy Grace Roman Space Telescope, které budou brzy online, se nám Planeta Devět možná už dlouho nebude skrývat.

Ihned po ohlášení objevu se pochopitelně objevily i kritické hlasy. Mike Brown, astronom z Caltechu, který v roce 2016 poprvé s kolegou navrhl hypotézu Planety Devět, není přesvědčen, že infračervené tečky odpovídají nepolapitelné planetě.

Brown se na studii nepodílel, ale vypočítal dráhu infračerveného signálu a zjistil, že objekt bude nakloněn asi o 120 stupňů od roviny sluneční soustavy. Toto naklonění je mnohem větší, než předpokládané naklonění Planety Devět kolem 15 až 20 stupňů a také znamená, že tento objekt bude obíhat v jiném směru než známé planety, které všechny sedí zhruba ve stejné rovině.

Tento nesoulad „neznamená, že tam není, ale znamená to, že to není Planeta Devět,“ řekl Brown LiVE Science. „Nemyslím si, že by tato planeta měla nějaké účinky na sluneční soustavu, o kterých si myslíme, že je vidíme.“

Na výsledek si budeme muset chvíli počkat. Astronomové však už alespoň vědí, kde hledat.

Zdroje:

Have astronomers found Planet Nine?, Old data may hint at a new world beyond Neptune — but not the one astronomers expected. Atronomy Magazine. Autor: Ashley Balzer Vigil. Zveřejněno: 13. května 2025 | Naposledy aktualizováno 15. května 2025, Staženo 15. 5. 2025

Astronomers identify first ‚good‘ candidate for controversial Planet Nine deep in our solar system. LIVE SCIENCE. By Patrick Pester published May 2, 2025. Staženo 15. 5. 2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz