Článek
Nebraska je jedním z tradičních center české imigrace. Podíl Čechoameričanů na celkové populaci státu Nebraska přesahuje 5,5 %. Ve městě jsou typické dvojjazyčné nápisy a slogan „Vítáme Vás“. Slova jako „koláče“ (kolatchis) nebo „dozinky“ jsou v této části USA běžnou součástí angličtiny. Někteří lidé znají a stále používají frázi „Jak se maš“ a jiní jim zas odpovídají „Tóbže, tóbže“.
Větší české komunity se v 50. a 60. letech 19. století vytvořily především v Omaze a Wilberu, došlo též k zakládání nových sídel českými migranty, jako je osada Protivin v Iowě.
V Nebrasce vydávali od 70. let 19. století své noviny, nejprve list Pokrok Západu, později přibyly listy Přítel Lidu, Ozvěna Západu a Wilberské listy. Ty měly svůj protějšek v texaském Hospodáři, který vycházel ještě v druhé polovině 20. století a předchůdce v chicagských časopisech Slowan Amerikánský , Národní Noviny a Slávie.
Právník Tomáš Čapek z Omahy se po roce 1900 stal členem nebraského Kongresu, americký politik českého původu Roman Hruska se stal členem senátu USA. TJ Sokol měla své organizace ve městech Crete a Wilber.
Součástí festivalu je slavnostní průvod s alegorickými vozy spolu s hudebními a tanečními vystoupeními místních souborů (dechovky, dudáci, harmonikáři), taneční soutěže, vaření českých jídel a mini výuka češtiny.
Omaha je největší město ve státě Nebraska v USA se 400 000 obyvateli. V 19. století bylo oblíbeným cílem českých imigrantů v USA. V roce 1893 světově proslulý český skladatel Antonín Dvořák navštívil město a vystoupil zde. Jeho návštěva Spojených států ho inspirovala k napsání 9. symfonie „Z Nového světa“, zkráceně známé jako „Novosvětská symfonie“.
Češi z Omahy v roce 1907 napomohli zřízení českého studijního programu Czech Language Program na univerzitě University of Nebraska v Lincolnu (City of Lincoln je hlavní a zároveň druhé největší město státu Nebraska) tím, že pomohli získat legislativní souhlas pro tento program. Dodatečně byl ještě zřízen program o českém dědictví na univerzitě College of St. Mary v Omaze. Tyto programy se staly centry pro výuku českého jazyka, literatury a kultury na téměř celé století.
Čtvrť Little Bohemia (Malé Čechy) je významnou českou památkou v Omaze. Tato čtvrť byla českou etnickou enklávou a nacházela se v obchodní oblasti kolem ulic South 13th Street a South 14th Street a William Street. Tuto čtvrť ohraničovala ulice South 10th Street z jihu, ulice South 16th Street ze západu, ulice Pierce Street ze severu a ulice Martha Street z jihu. Nacházel se zde hotel Prague Hotel, sál Sokola, kavárna Bohemian Cafe, což byla všechno významná místa pro českou komunitu.
Tradici českého osídlení Nebrasky kromě místopisných názvů v krajině jako jsou Bohemian Alps drží zejména festival Wilber Czech Days ve Wilberu.
Prameny:
BICHA, Karel D. The Czechs in Oklahoma (Newcomers to a New Land), University of Oklahoma Press 1890 /on line/ https://z-library.se/book/1078332/118b67/the-czechs-in-oklahoma-newcomers-to-a-new-land.html
NEKOLA, Martin. Metropole české Ameriky. Universum, 2024, s. 160. /on line/ https: //z-library.se/book/24435916/ecb482/czech-and-slovak-immigration-to-america-when-where-why-and-how.html
ROSICKY, Rose. A History of Czechs (Bohemians) in Nebraska. Omaha, 1929.
Lincoln Czech Club , web: https://www.lincolnczechs.org/