Článek
Zchátralý průmyslový areál, kde německý podnikatel Oskar Schindler během druhé světové války zachránil 1200 Židů, se vrací k životu.
Bývalá textilní továrna ve městě Brněnec, asi 160 kilometrů východně od Prahy, byl v roce 1938 ukraden nacisty jeho židovským vlastníkům a přeměněn na koncentrační tábor.
O tomto víkendu přivítalo první návštěvníky Muzea přeživších věnované holocaustu a historii Židů v této části Evropy.
Otevření bylo načasováno na 80. výročí konce 2. světové války. Bylo to také v květnu 1945, kdy Schindler obdržel od vděčných židovských přeživších zlatý prsten vyrobený ze zlata odebraného z jejich zubů. Na prstenu byla napsána hebrejská slova z Talmudu, která říkala: „Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět.“
Schindlerův příběh byl vyprávěn v oscarovém filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam.
Památník bude věrnou replikou původního koncentráku, včetně strážních věží a prostor fabriky, lazaretu a vězeňského tábora. Součástí muzea bude také expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a zároveň bude rovněž pojednávat o konkrétních osudech vybraných vězňů.
Stezka v okolí by měla zmapovat Schindlerův život od narození až po konec války. Dochovaly se hroby vězňů, původní nákladové nádraží s rampou, kde vystupovali vězni včetně 300 žen, které Schindler reklamoval z Osvětimi, rodný dům Schindlera ve Svitavách, hospoda v Březové na nádraží v níž měl kasino atd.
Přispět by k tomu měla i aktivní popularizační činnost Schindlerova institutu ve spolupráci se světovými institucemi podobného typu (Spielbergova Soa Fundation).
Reference:
Museum opens at former Czech factory where Oskar Schindler saved 1,200 Jews, abc News. KAREL JANICEK Associated PressMay 12, 2025, 1:14. Staženo 12. 5. 2025
Památník Šoa a Oskara Schindlera. oficiální web. Staženo 12. 5. 2025