Článek
V okrese Kupwara, Džammú a Kašmír teroristé zastřelili a zranili 43letého civilistu. Oběť, identifikovaná jako Ghulam Rasool Magre z vesnice Khandi Khas v oblasti Handwara, utrpěla střelná poranění břicha a levého zápěstí. Byl převezen do nemocnice Handwara na ošetření. Bezpečnostní síly oblast uzavřely a zahájily pátrací operace s cílem zadržet útočníky.
Uprostřed eskalujícího napětí mezi Indií a Pákistánem pákistánská armáda pokračovala v nevyprovokované palbě podél linie kontroly již druhou noc za sebou. V noci z 26. na 27. dubna zahájily stanoviště pákistánské armády nevyprovokovanou palbu z ručních zbraní přes linii kontroly v oblastech naproti sektorům Tutmari Gali a Rampur. Armádní zdroje uvedly: „Naše vlastní jednotky účinně reagovaly palbou z ručních zbraní.“
Nejméně šest dalších domů údajných aktivních militantů bylo řízenými výbuchy vyhozeno do vzduchu, ale toto číslo se rychle mění. Bylo prohledáno více než 100 rezidencí údajných militantů a v sobotu byly v Kašmíru preventivně zadrženy stovky místních lidí.
The Resistance Front (TRF), v sobotu (26. dubna 2025), popřela svou účast na teroristickém útoku Pahalgam, a označila předchozí online potvrzení účasti za omyl. „Jednoznačně popíráme jakoukoli účast na incidentu Pahalgam. Jakékoli připisování tohoto činu TRF je falešné, unáhlené a je součástí organizované kampaně na znevažování kašmírského odporu,“ uvedl mluvčí TRF v údajném tvrzení na platformách sociálních médií.
srovnání vojenské síly obou zemí
V čem spočívá podstata konfliktu
Až do roku 1846 byl Kašmír součástí Sikhské říše. V tomto roce Britové porazili Sikhy a prodali Kašmír Gulabu Singhovi z Džammú za 7,5 milionu rupií podle smlouvy z Amritsaru. Gulab Singh, Mahraja, podepsal samostatnou smlouvu s Brity, která mu udělila status nezávislého knížecího vládce Kašmíru. Gulab Singh zemřel v roce 1857 a na trůn nastoupil Rambir Singh (1857-1885). Po nich vládli ještě Partab Singh (1885-1925) a Hari Singh (1925-1949).
Gulab Singh a jeho nástupci vládli Kašmíru tyranským a represivním způsobem. Obyvatelé Kašmíru, z nichž téměř 80 procent byli muslimové, nakonec povstali proti vládě mahárádži Hari Singha, který roce 1931 nemilosrdně lidové masové povstání rozdrtil. V roce 1932 založili muslimové první kašmírskou politickou stranu – All Jammu & Kashmir Muslim Conference (v roce 1939 přejmenovanou na National Conference).
V roce 1934 mahárádža ustoupil a umožnil omezenou demokracii ve formě zákonodárného sboru. Nespokojenost s maháradžovou vládou však rostla. Při dělení Indie dostali vládci knížecích států možnost svobodně přistoupit buď k Indii nebo Pákistánu, nebo zůstat nezávislí.
V Kašmíru však mahárádža zaváhal. Převážně muslimské obyvatelstvo, které vidělo brzký a skrytý příchod indických jednotek, se vzbouřilo a věci se vymkly mahárádžovi z rukou.
Mahárádža, ze strachu z kmenové války, nakonec ustoupil indickému tlaku a souhlasil s připojením k Indii „podepsáním“ kontroverzního dokumentu o přistoupení dne 26. října 1947. Kašmír byl prozatímně přijat do Indické unie až do svobodného a nestranného plebiscitu.
Rada bezpečnosti OSN vydala rezoluce z let 1948 a 1949 vyzívající k uspořádání svobodného a nestranného plebiscitu k němu však nikdy nedošlo.
Indická vláda považuje celé území za součást Indie, a to včetně území spravovaného Pákistánem, kterému říká „Pákistánem okupovaný Kašmír“. Na druhé straně Pákistán neuznává indickou svrchovanost ani nad územím, které je momentálně pod indickou kontrolou, a nazývá ho „Okupovaný Kašmír“, zatímco území pod jeho kontrolou se jmenuje Ázád Kašmír, neb-li Svobodný Kašmír
Čína spravuje nevelké hornaté území Aksai Čin (Pustina bílých skal), kudy vede strategická silnice z Ujgurska do Tibetu. Formálně ho převzala na základě dohody s Pákistánem, avšak Indie namítá, že Pákistánu území nepatřilo a neměl právo s ním nakládat. Obě země o toto území v roce 1962 vedly krátkou válku, jíž Indie prohrála. Dále Čína spravuje část historického Kašmíru v rámci autonomní oblasti Ujgursko.
Území, které zůstává v indických rukách, se skládá ze tří nestejných částí: okolí Džammú, údolí Kašmír a Ladak na východě. Obyvatelé Kašmíru jsou převážně muslimové, jen v Ladaku převládá buddhismus.
Nejvýznamnější kašmírskou řekou je Indus, který ovšem pramení v sousedním Tibetu, Kašmírem protéká z jihovýchodu na severozápad, tam se teprve láme k jihu a protéká Pákistánem do Indického oceánu. Právě kontrola nad Indem a jeho přítoky je hlavním. Pákistánská převážně agrární ekonomika je Indu bytostně závislá. Indická kontrola horní části toku a možnost odklonění určitého množství vody jinam, je pakistánským zlým snem a hlavní pákou Indie na Pákistán. Je také důvodem nikdy nekončícího napětí mezi Indií, Pákistánem a Čínou.
Referendum:
Pahalgam attack LIVE updates: NIA takes over Pahalgam terror attack probe, the Hindu Bureau, April 27, 2025 11:14 am IST
Kashmir attack updates: Pakistan open to Pahalgam ‚neutral‘ investigation, Alja Zeera, By Maziar Motamedi, Umut Uras and Stephen Quillen Published On 26 Apr 2025
National Informatics Centre, Jammu & Kashmir Content Provided and Maintained by General Administration Department, Government of Jammu & Kashmir, on line: http://jammukashmir.nic.in/