Článek
Putinovi (letos 73 let) utíká čas. S tím, že se invaze na Ukrajinu tak protáhne, nepočítal z Rusů nikdo. Chce-li však ruský diktátor dosáhnout, alespoň části svých cílů, bude ruská válečná mašina zrychlit. Nejdůležitějšími strategickými cíli jsou, ovládnutí východního Baltu s jeho dopravní infrastrukturou a přilehlým pobřežím, Černomoří a pochopitelně obnovení mocenského vlivu na Balkáně a ve Střední Evropě.
Už třicet let jsou svobodné, demokratické a prosperující státy trnem v oku Rusů, kteří nad to šílí z hospodářského a mocenského vzestupu jejich tradičního regionálního rivala.
Útok na Polsko a Pobaltí
Je zřejmé, že útok by z v brzké budoucnost anektovaného Běloruska směřoval proti suvalskému koridoru. Od roku 2014 Rusko pravidelně vyhrožuje obsazením této oblasti. Konečným cílem je samozřejmě násilná anexe všech tří pobaltských republik, genocida baltských národů a rusifikace oblasti.
Suvalský koridor je úsek hranice mezi Litvou a Polskem o délce přibližně 100 km, který na západě hraničí s Kaliningradskou oblastí Ruska a na východě s Běloruskem (nachází se poblíž polského města Suwalki). Vzdušnou čarou je to pouhých 37 km. V případě války s Ruskou federací její dobytí uzavře pro spojence NATO pozemní cestu do pobaltských zemí a propojí území Běloruské republiky a Kaliningradské oblasti Ruska.
Dopravní infrastruktura zde není dostatečně rozvinutá. Koridorem vedou dvě silnice, a to státní silnice DK8 (Polsko)/dálnice A5 (Litva) a státní silnice (DK16/silnice 135 (Litva). Tyto silnice jsou úzké, a v případě možného velkého přesunu vojenské techniky by to vedlo k jejich faktické paralýze. V současné době se v rámci polského programu výstavby silnic staví silnice S61, což je část mezinárodní silnice Baltia V., která umožní rychlý přesun vojenské techniky do suvalského koridoru.
Polsko-litevskou hranici v koridoru protíná pouze jedna jednokolejná železniční trať. Rozchod železniční trati v Litvě je 1520 mm. V současnosti je budována trať s rozchodem 1435 mm, skrz celé Pobaltí, ale stavební práce mají zpoždění. I tak bude stále nutné buď přeložit vojenský náklad na místní tratě s ruským rozchodem. Tato skutečnost napomáhá naopak Rusku, které k zásobování a přesunům vojsk používá především železnici.
Pro útok má Rusko 200 000 mužů v Kaliningradské oblasti, dislokovaných na vojenské základně Baltyjsk. V Bělorusku mají Rusové okupační kontingent odhadovaný na 30 000 mužů, včetně taktických jaderných hlavic, a k tomu dalších nejméně 50 000 mužů běloruské armády. Proto může Putin zaútočit de facto kdykoliv.
Úder druhého sledu bude pak směřovat na Lotyšsko a Estonsko s využitím místních ruských menšin. Lotyšská pátá kolona sestává z 24% (450 000) Rusů v populaci, většinou s občanstvím RF, kteří očekávají připojení k Rusku jako své spasení. Estonská pátá kolona sestává z 22% (280 000) ruského podílu na estonské populaci, z nichž má většina opět ruské občanství. V Litvě je Rusů do 6 % (175 000). Právě tyto ruské komunity tzv „ždunů“, toužící většinou po anexi Ruskem jsou největším bezpečnostním rizikem.
Právě ochrana této ruské diaspory bude v nejbližší době argumentem pro ruskou agresi a záminkou k válce.
Měkký podbřišek Evropy
Moldavsko je dalším ruským cílem už od počátku ruské agrese proti Ukrajině. Moldavsko se v konfliktu přidalo na stranu EU, NATO a Ukrajiny.
Pokud jde o naše zájmy, jsou tam naši mírotvorci [v Podněstří], skupina vojáků, kteří hlídají největší muniční sklady v Evropě v Kolbasné (dnes již zhruba poloviční). Každý musí pochopit, že jakékoli jednání, které ohrožuje bezpečnost našich vojáků, bude v souladu s mezinárodním právem považováno za útok na Ruskou federaci. Stejně jako tomu bylo v Jižní Osetii.
Ruští politici věří, že v Podněstří žijí lidé se „silně vyjádřenou ruskou identitou“. „Uvidíme, jak bude probíhat speciální vojenská operace. Myslím, že Podněstří má v blízké budoucnosti velmi dobré vyhlídky,“ řekl na podzim roku 2022 vůdce LDPR Leonid Sluckij.
Ruský generál Rustam Minnekaev (nyní zástupce velitele Leningradského vojenského okruhu) v roce 2022 přímo prohlásil: Podněstří je dalším cílem Moskvy: „Kontrola nad jihem Ukrajiny je dalším východem do Podněstří, kde jsou také případy útlaku rusky mluvícího obyvatelstva.
Pochopitelně nejde o Transnistrii jako takovou, jde hlavně o Moldavsko a kontrolu delty Dunaje jako ekonomicky důležité tepny. Rumunsko je pro Rusy branou na Balkán, kde by rádo obnovilo svůj vliv. Proto se intenzivně vměšují do místních voleb.
Po nevydařené manipulaci presidentských voleb zvažovali Rusové, státní převrat pomocí „zelených mužíčků“ (Wagnerovců), ale tento plán byl brzy odhalen. Přesto Rusko stále spoléhá na svou podněsterskou kartu a rozdmýchávání nepokojů. Čeká jen na vhodnou příležitost pro vojenskou invazi do bezbranného Moldavska s jeho 6000 vojáky a třemi tanky T72.
Otazníky kolem jaderné války
Rusko má v této oblasti kvalitativní, nikoliv kvantitativní, výhodu oproti Velké Británii a Francii. Není totiž důležité, kolik stovek či tisíc hlavic má která strana. Kupříkladu na zničení ruských velkých měst s 20% populace a 70% průmyslu stačí jen několik hlavic o výkonu 800 ktTNT. Ale použití těchto strategických hlavic je morálně problematické a až poslední možností. Ale Rusko stejně jako USA má v arzenálu méně destruktivní taktické jaderné zbraně do 10 ktTNT. Může si tak ponechat výhodu omezeného odstrašujícího jaderného úderu a přesto mu i nadále zůstane výhoda strategického jaderného odstrašení s mnohem fatálnějšími následky.
Reference:
Šéf ruské špionáže: Polsko a Pobaltí jsou první na ráně, Magdalena Žohová 15. 4., 17:51, on line: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-sef-ruske-spionaze-polsko-a-pobalti-jsou-prvni-na-rane-40517490
Сувальский коридор и беларуская угроза: возможные сценарии войны России и НАТО, 10:11, 31.01.24, TCH., on line: https://tsn.ua/ru/exclusive/suvalskiy-koridor-i-belorusskaya-ugroza-vozmozhnye-scenarii-voyny-rossii-i-nato-2503855.html
Будет ли война в Молдове? Как влияние России в Приднестровье и Гагаузии втягивает страну в конфликт, Ирина Ромалийская 13 ноября 2024, on line: https://www.currenttime.tv/a/budet-li-voyna-v-moldove-kak-vliyanie-rossii-v-pridnestrove-i-gagauzii-vtyagivaet-stranu-v-konflikt/33197524.html