Článek
Alexander Ivanovič Bastrykin, narozen 27. srpna 1953, je ruský právník a úředník, který od 15. ledna 2011 působil jako předseda vyšetřovacího výboru Ruska. Dříve sloužil jako první náměstek generálního prokurátora Ruska a předseda vyšetřovacího výboru generálního prokurátora.
Je držitelem zvláštní hodnosti generála spravedlnosti, akademické hodnosti profesora a doktorského titulu v oboru práva. Patří k blízkému okruhu přátel ruského diktátora.
Dne 21. května v projevu na Petrohradském mezinárodním právnickém fóru Alexander Bastrykin řekl, co ho zasáhlo v Mariupolu, který navštívil bezprostředně po jeho „osvobození“ ruskými vojsky: „Jak těžce bylo zničeno město,“ a srovnal to se zničením Leningradu během Velké vlastenecké války, na který Němci zaútočili podle plánu v sedm ráno a sedm večer.
Šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin přirovnal Mariupol k blokádě Leningradu. Řekl, že byl „šokován“ zkázou ve městě, které bylo několik měsíců pod útokem ruských jednotek. „Je to prostě úžasné. Srovnal bych obležený Leningrad s Mariupolem - Němci útočili na obležený Leningrad podle plánu. V 7:00 a v 19:00. Obrovské množství poškozených budov, to můžete vidět na fotografiích, v knihách věnovaných blokádě a v archivních materiálech,“ řekl Bastrykin na okraj petrohradského mezinárodního právnického fóra v Petrohradu.
Podle něj byl Mariupol „prakticky vymazán z povrchu země“ a „nebyly tam žádné vojenské objekty“. Nicméně přímo neuvedl, kdo je za tento válečný zločin odpovědný. Hned se toho chytla ruská propaganda a obvinila tradičně ze zničení města ukrajinskou stranu, která v tu chvíli neměla k dispozici ani letectvo ani těžké zbraně, na rozdíl od Rusů.
Mariupol, jedno z nejdůležitějších center ukrajinského hutnictví a významný námořní přístav, se po začátku totální války na Ukrajině stal prioritním cílem ruské armády. V důsledku toho bylo poškozeno nebo zničeno 90 % budov ve městě. V březnu vypukla v blokovaném městě kvůli nedostatku léků, potravin, elektřiny a vody humanitární krize. Poslední obránci Mariupolu se vzdali 20. května 2022 po 81 dnech blokády. Podle ukrajinských úřadů zemřelo při útoku na Mariupol asi 22 tisíc civilistů.
Rusko věří, že obnova Mariupolu bude trvat nejméně 18 let. Okupanti slíbili, že Mariupol, který zničili, obnoví do konce roku 2025. V polovině roku 2025 jsou však ve městě stále zničeny desítky tisíc soukromých domů, a několik stovek vícepatrových budov čeká na opravu. Více než 400 bytových domů bylo bez náhrady strženo.
Nyní se ale tempo výstavby prudce zpomalilo. V doba obnovy města se nově může prodloužit až na 30 let. Proto poslední dobou ruská propaganda o Mariupolu raději cudně mlčela.
Reference:
«Город был практически стёрт с лица земли». Бастрыкин сравнил Мариуполь с блокадным Ленинградом, Фонтанка.ру 21 мая 2025. Staženo 23.5.2025
В РФ сочли: на восстановление Мариуполя им понадобится минимум 18 лет.0629.com.ua 1 мая 2025. Staženo 23.5.2025