Hlavní obsah

Týmu ukradli kola za miliony na Tour de France

Foto: Lukáš Hrdlička

zdroj: dreamina.capcut.com

Během slavného cyklistického závodu Tour de France se letos opět odehrál incident, který bohužel začíná být smutnou tradicí

Článek

Tým Cofidis, jeden z účastníků závodu, se stal obětí krádeže, když jim neznámí pachatelé odcizili několik závodních kol. Hodnota ukradeného vybavení se pohybuje v řádu milionů korun. Tento případ není na Tour de France ojedinělý – podobné události se v minulosti staly i jiným týmům a ukazují na problém s bezpečností během takto velkých sportovních akcí.

K incidentu došlo v noci po jedné z etap, kdy byli členové týmu Cofidis ubytováni v hotelu v městečku na trase závodu. Zloději využili chvíle, kdy byl tým mimo svá kola, která byla uložena v týmovém kamionu nebo přívěsu. Přestože byla kola zabezpečena a pod dohledem, podařilo se pachatelům překonat ochranná opatření a zmizet s několika kusy špičkových závodních kol. Tato kola nejsou jen drahá kvůli použitým materiálům a technologiím, ale jsou také individuálně přizpůsobena každému jezdci, což jejich hodnotu ještě zvyšuje.

Pro tým Cofidis to znamenalo nejen finanční ztrátu, ale také komplikace v průběhu závodu. Závodníci museli rychle najít náhradní vybavení, což není jednoduché vzhledem k tomu, že špičková kola jsou často vyráběna na míru a jejich dostupnost je omezená. Navíc se tím narušila příprava jezdců na další etapy, protože museli řešit logistické problémy místo soustředění na samotný závod.

Podobné krádeže nejsou na Tour de France ničím novým. V minulých letech byly terčem zlodějů i jiné týmy, například britský tým Ineos nebo nizozemský Jumbo-Visma. Zloději si vybírají právě špičková kola, která mají vysokou hodnotu na černém trhu. Pro profesionální cyklisty je ztráta kola nejen finanční ranou, ale také zásadním zásahem do jejich výkonu, protože jsou zvyklí na konkrétní nastavení a vlastnosti svého stroje.

Organizátoři Tour de France i samotné týmy se snaží bezpečnost zvyšovat. Kola bývají zamykána v uzamčených přívěsech nebo garážích, často jsou pod dohledem kamer a členů týmu. Přesto se zlodějům občas podaří tato opatření obejít. Policie po každém takovém incidentu zahajuje vyšetřování, ale dopadení pachatelů je složité – kola mohou být rychle rozebrána na díly a prodána v zahraničí.

Pro cyklistický svět je to nepříjemná připomínka toho, že i ve sportu na nejvyšší úrovni je třeba počítat s rizikem krádeží. Týmy proto investují nejen do vybavení a přípravy jezdců, ale také do bezpečnostních opatření. Přesto však není možné riziko zcela eliminovat.

Závodníci týmu Cofidis museli po krádeži improvizovat a spoléhat na náhradní kola, která nejsou vždy ideální. Přesto se snažili pokračovat v závodě a podat co nejlepší výkon. Incident ukázal, jak křehká může být příprava na tak náročný podnik, jakým je Tour de France, a jak rychle může být narušena nečekanými událostmi.

Krádeže kol během velkých cyklistických závodů jsou varováním pro všechny týmy i organizátory. Je jasné, že kromě sportovního výkonu je třeba věnovat pozornost i ochraně majetku a bezpečnosti jezdců. Tour de France je nejen sportovní svátek, ale také logisticky náročná akce, kde je třeba myslet na každý detail – včetně ochrany před zloději.

Celý incident tak opět otevřel debatu o tom, jak lépe chránit týmy před podobnými útoky a jak zvýšit bezpečnost během velkých sportovních akcí. Pro tým Cofidis to byla hořká zkušenost, která však ukázala i jejich odhodlání pokračovat navzdory nepřízni osudu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz